Do Česka se ženou silné bouřky. Počasí se bude dál měnit

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 7. 2014 12:36
ČHMÚ vydal varování před velmi silnými bouřkami, platí až do úterního večera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Po horkých letních dnech přijdou do Česka silné bouřky, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Jihomoravském kraji však stále platí nebezpečí vzniku požárů.

Studená fronta bude postupovat od jihozápadu a budou ji doprovázet velmi silné bouřky a přívalový déšť s kroupami. Meteorologové očekávají také nárazy větru v rychlosti až 90 km/h. "Velmi silné bouřky by se měly v pondělí vyskytovat zpočátku na jihozápadě a západě Čech, postupně i ve středních a částečně v severních a východních Čechách," upřesnil ČHMÚ.

Na Moravu a do Slezska dorazí bouřky až v pondělí odpoledne a navečer. Meteorologové očekávají ojediněle až 40 mm srážek a nárazy větru kolem 70 km/h. V oblastech zasažených přívalovým deštěm může docházet k přechodným rychlým vzestupům hladin vodních toků až na první stupeň povodňové aktivity.

Hrozí i zatopení sklepů a níže položených míst nebo podemletí silnic. Před větrem by lidé měli chránit svá obydlí zavřením oken a dveří a zabezpečit neupevněné předměty, například zahradní nábytek.

V úterý se ochladí

Výstraha před silnými bouřkami platí až do úterního večera. ČHMÚ vydal také varování před nebezpečím vzniku požárů, které by se vlivem vysokých teplot a suchého počasí mohly objevit v Jihomoravském kraji. Ochlazení a bouřky přijdou až večer a v noci.

Pondělní nejvyšší denní teploty vyšplhají na 28 až 32 stupňů. V noci pak klesnou i pod 20 °C.

V úterý bude na většině území oblačno až zataženo s přeháňkami a občasnými bouřkami. Na jihu, zejména v oblasti Šumavy a Novohradských hor, lze ojediněle očekávat přívalové srážky s úhrnem kolem 50 mm. 

Odpoledne a navečer pak bude od severu oblačnosti ubývat.

Nejvyšší úterní denní teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 stupni. Na severu Čech bude místy až 29 stupňů.

Od druhé poloviny týdne budou teploty opět šplhat nahoru a počasí bude proměnlivé. Meteorologové očekávají přeháňky a bouřky spíše ojediněle.

 

Právě se děje

Další zprávy