Do Česka se ženou silné bouřky. Počasí se bude dál měnit

Domácí Domácí
Aktualizováno 21. 7. 2014 12:36
ČHMÚ vydal varování před velmi silnými bouřkami, platí až do úterního večera.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Po horkých letních dnech přijdou do Česka silné bouřky, varuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V Jihomoravském kraji však stále platí nebezpečí vzniku požárů.

Studená fronta bude postupovat od jihozápadu a budou ji doprovázet velmi silné bouřky a přívalový déšť s kroupami. Meteorologové očekávají také nárazy větru v rychlosti až 90 km/h. "Velmi silné bouřky by se měly v pondělí vyskytovat zpočátku na jihozápadě a západě Čech, postupně i ve středních a částečně v severních a východních Čechách," upřesnil ČHMÚ.

Na Moravu a do Slezska dorazí bouřky až v pondělí odpoledne a navečer. Meteorologové očekávají ojediněle až 40 mm srážek a nárazy větru kolem 70 km/h. V oblastech zasažených přívalovým deštěm může docházet k přechodným rychlým vzestupům hladin vodních toků až na první stupeň povodňové aktivity.

Hrozí i zatopení sklepů a níže položených míst nebo podemletí silnic. Před větrem by lidé měli chránit svá obydlí zavřením oken a dveří a zabezpečit neupevněné předměty, například zahradní nábytek.

V úterý se ochladí

Výstraha před silnými bouřkami platí až do úterního večera. ČHMÚ vydal také varování před nebezpečím vzniku požárů, které by se vlivem vysokých teplot a suchého počasí mohly objevit v Jihomoravském kraji. Ochlazení a bouřky přijdou až večer a v noci.

Pondělní nejvyšší denní teploty vyšplhají na 28 až 32 stupňů. V noci pak klesnou i pod 20 °C.

V úterý bude na většině území oblačno až zataženo s přeháňkami a občasnými bouřkami. Na jihu, zejména v oblasti Šumavy a Novohradských hor, lze ojediněle očekávat přívalové srážky s úhrnem kolem 50 mm. 

Odpoledne a navečer pak bude od severu oblačnosti ubývat.

Nejvyšší úterní denní teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 stupni. Na severu Čech bude místy až 29 stupňů.

Od druhé poloviny týdne budou teploty opět šplhat nahoru a počasí bude proměnlivé. Meteorologové očekávají přeháňky a bouřky spíše ojediněle.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 37 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy