Ve čtvrtek bylo nejtepleji opět v Řeži u Prahy, meteorologové tam naměřili 37,2 stupně

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 8. 2018 18:40
Teplotní rekordy pro 2. srpen byly překonány přibližně na třetině stanic.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Teplotní maxima v Česku se ve čtvrtek pohybovala většinou mezi 31 a 35 stupni, místy bylo i přes 36 stupňů. Nejvyšší teplotu opět zaznamenala středočeská stanice Husinec-Řež, kde bylo 37,2 stupně Celsia. Teplotní rekordy pro 2. srpen byly překonány přibližně na třetině stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. Údaje zveřejnil na webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V Čechách byly ve čtvrtek teploty nepatrně nižší než ve středu. Naopak na Moravě a ve Slezsku se mírně oteplilo.

Druhou nejvyšší teplotu dnešního dne naměřili meteorologové v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, kde se rtuť v teploměru dostala až na 36,8 stupně. Tím byl zároveň překonán místní rekord 34,2 stupně z roku 2012.

Dosavadní teplotní maxima pro 2. srpen padla na 46 z celkem 145 stanic ČHMÚ, které měří alespoň tři desetiletí. Tabulku rekordů měnili například v Semčicích na Mladoboleslavsku, kde měl původní rekord z roku 1921 hodnotu 34 stupňů. Dnes byl překonán o 1,4 stupně.

Středočeská stanice v Husinci-Řeži u Prahy naměřila nejvyšší teploty v Česku i v předchozích dnech. V úterý se v Řeži teploměr vyšplhal na 37,6 stupně a ve středu ještě o čtyři desetiny stupně výše.

Místní starostka Jana Münzbergerová přičítá vysoké hodnoty celkovému terénu a zejména okolním skalám, které akumulují teplo. I podle meteorologů jsou vysoké teploty v lokalitě dány tamním terénem. Automatická měřicí stanice je v malé nadmořské výšce, kde jsou i nejvyšší teploty. Navíc je mezi skalami, které odpoledne rozehřívá slunce, a obklopená stromy, kterými neprofoukne vítr a udržuje se tam horký vzduch.

 

Právě se děje

Další zprávy