Pozor, váš pes nyní čelí teplotám až 50 °C

Domácí Domácí
7. 8. 2013 19:15
Přízemní teploty jsou totiž výrazně vyšší, než ty na teploměrech.
Autor: ISIFA/Thinkstock
Autor: ISIFA/Thinkstock | Foto: Thinkstock

Praha - Pokud se vydáte v těchto vedrech po obědě na procházku se svým psem, měli byste mít na paměti, že horko, kterému bude váš miláček vystaven, je výrazně vyšší, než to, s jakým se budete potýkat vy sami. Teploty se totiž liší podle toho, jak vysoko nad zemí se nacházíme.

Standardně se v předpovědích počasí dozvídáme o teplotách ve dvou metrech nad zemí.

"Je zajímavé, že ta teplota, o které se neustále mluví v předpovědích a ve zprávách, vlastně většinu z nás ani nemusí zajímat. Vždyť kdo z nás měří dva metry? A i ten, kdo ty dva metry měří, tak i toho více zajímá, jak mu bude třeba kolem hrudníku, než aby řešil temeno hlavy," říká meteorolog Martin Štros ze společnosti Meteocentrum.

Pro naše pocity je rozhodující teplota mezi povrchem země a cca 180 centimetry nad zemí. Protože nejvíce vnímáme horní částí těla, jde spíš o teploty mezi 100 a 180 cm, které nás zajímají nejvíc. Jak se teploty zde liší od té ve dvou metrech, která se uvádí v předpovědích? Jen málo, a jsou přes den o něco vyšší, třeba o dva, nebo tři stupně.

Nám lidem zkrátka teplota ve dvou metrech nad zemí jakž takž stačí. Ale co třeba naši psi, nebo jiní domácí mazlíčci?Psi jsou menší než my, většina z nich tak vnímá především teplotu mezi 20 a 50 cm nad zemí. A tato teplota bývá při poledních vedrech už znatelně vyšší, než ta ve dvou metrech nad zemí. A co teprve malá plemena!

Jorkšírský teriér na asfaltu? Sauna s 50 °C

"Jorkšírský teriér měří jen 20 cm, většinu těla má ve výšce asi 10 cm nad zemí a ještě k tomu tahá husté chlupy až na zem. Ty také nefungují zrovna jako klimatizace. O tom, jaká vedra musí takový malý pejsek snášet, vypovídají měření teploty v 5 cm nad zemí, které se provádějí na většině meteorologických stanic. Tyto teploty dosahují třeba v těchto dnech běžně až na 45 °C a lokálně se blíží i k 50 °C,"  upozorňuje meteorolog.

Velmi podle něj záleží na typu povrchu. Nad asfaltem i betonem, kde meteorologové raději ani neměří, totiž přízemní teploty často oněch 50 °C skutečně překračují.

Naše tělo má zkrátka těžiště a převážnou většinu hmoty ve výrazně vyšší výšce, než naši čtyřnozí miláčkové. "Měli bychom na to myslet a podle toho vybírat i denní dobu, ve kterou chodíme se psy ven. Ta nejhorší je mezi 12. a 15. hodinou odpolední," radí Martin Štros.

Kdy se budeme my pařit a pejsek si užívat?

Zatímco na teploměrech nabíhá nejvyšší teplota dne až třeba v 17 hodin, při zemi bývá tou dobou již mnohem chladněji. Přízemní teplota totiž podle meteorologa více reaguje na aktuální výšku slunce nad obzorem. Proto je nejvyšší kolem poledne, nebo krátce po něm.

Takže když půjdeme venčit psa mezi 16. a 17. hodinou, role se obrátí. Pejsek bude při zemi ve snesitelné teplotě, my se budeme pařit v denních maximech.

Jak se ukazuje, předpovědi počasí nás zásobují nepotřebnými údaji o teplotě vzduchu ve výšce 200 cm nad zemí, kam většina z nás nevyrostla. Ideální by byla výška měření 150 cm. Kdyby však existovala i předpověď pro psy, muselo by se měřit ještě mnohem níže - ve výšce 20-30 cm nad zemí.

Jak Martin Štros dodává, toho se však asi jen tak nedočkáme. Ve výšce dvou metrů se totiž měří mnohem lépe než při zemi, kde teplotu silně ovlivňuje typ povrchu.

 

Právě se děje

Další zprávy