Poslední květnové dny budou chladné, se začátkem nového měsíce se oteplí

Tereza Patočková Tereza Patočková
28. 5. 2020 9:49
Ve čtvrtek přejde přes Česko fronta, která vytlačí teplý vzduch a obnoví příliv chladnějšího a vlhkého vzduchu ze severu. Chladněji bude až do pondělí, kdy se začne tlaková výše přesouvat a do Česka začne proudit teplejší vzduch z jihu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Archetyp

Okluzní fronta, která přes Česko přejde ve čtvrtek, zapříčiní vytlačení teplého vzduchu studeným, který se bude do Česka přilévat především od severu. Během celého dne bude oblačno až zataženo. Na západě a severozápadě přechodně také polojasno. Na většině území se objeví déšť nebo přeháňky, které začnou mizet až k večeru. Teploty se budou pohybovat mezi 13 až 17 stupni, na jihu Moravy bude až 20 stupňů, déšť se ale ani jí nevyhne. 

Proudění chladnějšího vzduchu od severu bude pokračovat také v pátek. Na většině území se očekává oblačno až polojasno, v noci s ojedinělými přeháňkami, především na horách. Nejnižší noční teploty dosáhnou 10 až 6 stupňů, přes den bude 15 až 19 stupňů. 

Podobný ráz počasí vydrží i v sobotu. Bude oblačno až polojasno s ojedinělými přeháňkami, především na severovýchodě. Nejvyšší teploty dosáhnou 14 až 18 stupňů. 

Neděle bude ještě chladnější než sobota, nejvyšší denní teploty budou pouze mezi 12 až 16 stupni. Celý den má být oblačno až zataženo s postupným deštěm, který nakonec zasáhne většinu území. 

V pondělí bude zpočátku oblačno, místy přeháňky a nebo občasný déšť. Postupně však srážky ustanou a oblačnost se rozplyne. Oproti víkendu se oteplí na 18 až 22 stupňů. 

Po zbytek týdne očekávají meteorologové skoro jasno až polojasno se zvýšenou oblačností. V závěru týdne bude oblačnosti opět přibývat a místy se objeví přeháňky či bouřky. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 19 až 23 stupni, postupně mohou dosáhnout až k 26 stupňům.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Ivanka Trumpová mohla podporou firmy porušit etická pravidla, na twitteru propagovala plechovku fazolí

Dcera a poradkyně amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka možná porušila vládní etická pravidla podporou potravinářské firmy Goya Foods. Uvedla to agentura Reuters. V úterý se totiž na twitteru objevila fotografie, jak Trumpová drží plechovku fazolí od této firmy. Text k tomu hlásí: "Je to Goya, tak to musí být dobré". Trumpová svým postojem reagovala na výzvy k bojkotu firmy, jejíž ředitel je prezidentovým příznivcem.

Trumpová později svůj tweet ještě doplnila španělskou verzí textu. Goya Foods je americká firma, která dodává potraviny z latinskoamerických zemí. Její ředitel Robert Unanue se minulý týden objevil vedle Trumpa v Bílém domě, kam přijel podepsat dekret o sestavení poradního panelu, jehož úkolem bude podnítit blaho hispánské komunity.

"Nám všem bylo opravdu požehnáno, když máme vůdce, jako je prezident Donald Trump," řekl Unanue. Na twitteru pak pod hesly #Goyaway a #BoycottGoya začala kampaň vyzývající k bojkotu firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy