Deště ukončily sucho jen na povrchu, hlouběji do půdy se voda skoro nedostala

ČTK ČTK
25. 5. 2020 16:42
Nejhorší zemědělské sucho první poloviny roku má Česko patrně za sebou, uvedli tvůrci portálu InterSucho. Tři nejhorší stupně sucha ze šesti zůstaly v neděli ráno díky intenzivním dešťům pouze na šesti procentech území republiky. Při podrobnějším pohledu je však situace extrémně odlišná - zatímco v horní vrstvě do 40 centimetrů teď sucho prakticky není, hlouběji zůstává situace velmi vážná.
Kvůli suchu na začátku jara zemědělci očekávají výrazné ztráty (ilustrační foto)
Kvůli suchu na začátku jara zemědělci očekávají výrazné ztráty (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock.com

Především na Moravě napršelo v sobotu na většině území mezi 20 a 30 milimetry srážek, uvedl na Twitteru poskytovatel meteorologických služeb Amper Meteo. V Čechách byly úhrny většinou mezi 10 a 20 milimetry. Takové úhrny dokázaly velmi dobře dosytit horní vrstvu půdy, hlouběji už se voda nedostala a situace zůstává téměř neměnná.

Podle tvůrců InterSucha je tak současná situace unikátní. "S napětím jsme čekali, zda se voda z víkendových dešťů dostane hlouběji, ale vyschlá půda a žíznivá vegetace toho moc nepropustily," uvedli v komentáři na Twitteru.

Velké sucho v hlubší vrstvě tak nadále zůstává v Jeseníkách, na pomezí Pardubického, Jihomoravského a Olomouckého kraje, na Třeboňsku a Českobudějovicku, Karlovarském kraji a v západní části Libereckého kraje. Míru sucha vědci určují při porovnání aktuální nasycenosti půdy a průměrné nasycenosti v letech 1961 až 2010.

Situace se nezlepší ani nezhorší

Podle předpovědí na nejbližších deset dnů by měla být situace se suchem podobná té současné. Občasné přeháňky a deště a denní teploty mezi 15 a 20 stupni situaci nijak výrazněji nezlepší ani nezhorší.

Loňský chladný a deštivý květen dokázal z velké míry zachránit úrodu po suchém dubnu. Letos je květen o něco teplejší a srážkově chudší než loni, deště navíc přišly později, proto zemědělci očekávají vyšší ztráty. V šesti okresech dokonce očekávají úrodu nižší o více než 40 procent kvůli suchu. Zasažené jsou víceméně všechny plodiny včetně vinné révy, problém mají zemědělci s krmením pro zvířata.

 

Právě se děje

Další zprávy