Přeháňky neustanou, ale den co den se bude oteplovat, až k 29 stupňům příští víkend

Domácí Domácí
21. 6. 2020 13:53
Ačkoli má být příští týden alespoň co do počasí hezčí než ten končící, v pondělí bude ještě na mnoha místech obloha zatažená a místy opět přijde vydatný déšť. Na západě republiky ale teploty vystoupají až k 25 stupňům Celsia. Teploty by se měly nad dvacítkou udržet celý týden s tím, že příští víkend by mohly dosáhnout až téměř k tropické třicítce.
Foto: Aktuálně.cz

Zatímco v západní polovině republiky v noci zmizí většina oblačnosti a obloha bude polojasná až jasná, na východě se bude v pondělí držet i nadále, místy přijdou přeháňky nebo déšť, a to i vydatný.

K ustávání srážek a ubývání oblačnosti dojde na Moravě až k večeru, kdy se naopak nová oblačnost přižene od západu do Čech, uvádí Český hydrometeorologický ústav. Nejvyšší teploty budou mezi 21 až 25 °C, na severovýchodě a východě kolem 19 °C, na horách kolem 16 °C, v Beskydech 12 °C.

"Vzhledem k nasycení půdy a vydatnějším srážkám bude na východě území docházet k vzestupům hladin vodních toků," upozorňují meteorologové.

V úterý bude jasno až polojasno, na severovýchodě a severu ale opět oblačno až zataženo, k večeru mohou přijít přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C.

Většinou oblačno bude ve středu, místy přijdou přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší denní teploty 20 až 24 °C, na severovýchodě ale jen kolem 18 °C.

Obdobně bude také ve čtvrtek a v pátek, kdy se ale oteplí až k 26 stupňům a velmi teplý by měl být celý příští víkend. Ve výhledu počasí od soboty do pondělí sice meteorologové uvádějí většinou oblačno a místy přeháňky, ale nejvyšší denní teploty vystoupají k 24 až 29 stupňům.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie porušila práva osmi lidí, když je nepustila protestovat proti Prague Pride, rozhodl soud

Policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Žalobcům ale soud nepřiznal náhradu nemajetkové újmy, podle verdiktu je pro ně dostatečnou satisfakcí konstatování zásahu do práva. Soudy už jednou žalobu v minulosti zamítly, rozsudky ale zrušil Ústavní soud. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání. Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20.000 korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly 5000 korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy