Vodáci sjížděli rozvodněnou Morávku. Raft se převrhl, dítě zranění nepřežilo

Přenos skončil
V neděli vypadlo při sjíždění řeky Morávky dítě z raftu. Záchranáři jej vytáhli až po několika stovkách metrů v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Osmiletá dívka podlehla zraněním. V raftu byli tři lidé. Řeky v oblasti jsou v důsledku dešťů rozvodněné. Vodohospodáři a hasiči jsou v mnoha regionech dál v pohotovosti, na východě republiky má pršet i v dalších hodinách.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Povodí Ohře
Přenos skončil
18:51

Dítě, které dnes vypadlo z raftu při sjíždění řeky Morávky směrem k soutoku s Ostravicí u Frýdku-Místku, zemřelo. Podlehlo zraněním, řekla mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová. V raftu byli 3 lidé. Podle informací Českého rozhlasu jel v raftu dospělý se dvěma dětmi.

22:58

Vážení čtenáři, víkendové on-line zpravodajství o situaci kolem rozvodněných řek v Česku končí. Situaci ale budeme i nadále sledovat a nové informace nabídneme v pondělních zprávách. 

22:55

Vodohospodáři a hasiči jsou v mnoha regionech dál v pohotovosti, protože podle výstrahy meteorologů mohou po vydatných deštích znovu stoupat hladiny řek hlavně v některých oblastech Pardubického a Královéhradeckého kraje a na velké části Moravy a Slezska. Na východě republiky má pršet i v dalších hodinách.

22:29

Třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil v neděli večer v Pardubickém kraji na dvou místech - na řece Chrudimka v pardubické městské části Nemošice a na říčce Novohradka v Úhřeticích na Chrudimsku. "Stav ohrožení odpoledne pominul na Novohradce v obci Luže," vyplývá z dat Povodí Labe před 22. hodinou.

21:28

Jihočeští hasiči dnes měli v souvislosti s deštěm desítky zásahů. "Odstraňovali hlavně popadané stromy a odčerpávali vodu," řekl operační důstojník jihočeských hasičů. Řeky v jejich regionu, Černá v Ličově na Českokrumlovsku, Malše v Pořešíně ve stejném okrese a Černovický potok v Tučapech na Táborsku vystoupaly, během dneška na druhý povodňový stupeň.

20:27

Situace v Libereckém kraji se v podvečer uklidnila, na většině míst už přestalo pršet, řeky pomalu klesají. Většina toků na Frýdlantsku se už vrátila do normálu, stav ohrožení stále platí na Smědé ve Višňové, v Předláncích už řeka klesla na druhý stupeň. Na Řasnici ve Frýdlantu už platí jen první povodňový stupeň. Ten podle Povodí Labe zůstává také na Kamenici v Plavech na Jablonecku a na Jeřici v Mníšku na Liberecku. Lužická Nisa v Liberci už je v normálu.

19:30

Podle informací, které mají záchranáři k dispozici, sjížděl muž se dvěma dětmi rozvodněnou řeku Morávku na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem. Mladší dívku vylovili záchranáři dále po proudu z Ostravice.

Muž se dvěma dětmi sjížděl rozvodněnou řeku Morávku na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem. Mladší dívku vylovili záchranáři z Ostravice.
Muž se dvěma dětmi sjížděl rozvodněnou řeku Morávku na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem. Mladší dívku vylovili záchranáři z Ostravice. | Foto: Google Maps
19:19

O život osmileté dívky záchranáři bojovali několik desítek minut. Po vytažení z řeky ihned začali s rozšířenou resuscitací. Dítě bylo zaintubováno, o jeho dýchání se staral ventilátor a posádka prováděla nepřímou srdeční masáž. "Za podpory léků a přístrojové techniky se po více než tři čtvrtě hodině podařilo obnovit činnost dívčina srdce," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl. Vrtulník pacientku následně transportoval na urgentní příjem ostravské fakultní nemocnice. V době předání byl krevní oběh dítěte nestabilní a jeho stav velmi kritický. V nemocnici bohužel zraněním podlehlo.

19:16

Podle informací, které mají záchranáři k dispozici, sjížděl muž se dvěma dětmi rozvodněnou řeku na člunu, který se s nimi převrátil mezi obcí Dobrá a Frýdkem-Místkem, kde se Morávka vlévá do Ostravice. Šestačtyřicetiletého muže a patnáctiletou dívku nalezli záchranáři na břehu při vědomí a bez zjevných poranění. Osmiletá dívka byla hasiči vylovena z řeky ve Frýdku-Místku bez známek života.

19:04

Stav na řece Ostravici - Frýdek Místek. Zelená značí první stupeň povodňové aktivity. K převrácení raftu došlo ale už na řece Morávce kousek od soutoku s Ostravicí.

Stav na řece Ostravici - Frýdek Místek. Zelená značí první stupeň povodňové aktivity.
Stav na řece Ostravici - Frýdek Místek. Zelená značí první stupeň povodňové aktivity. | Foto: Povodí Odry
18:40

Hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku odpoledne klesla z třetího na druhý povodňový stupeň a dál se snižuje. Pod nádrží nadále platí na Bystřičce druhý stupeň. První stupeň povodňové aktivity byla odpoledne na pěti místech ve Zlínském kraji. Déšť na většině území kraje už ustal. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

18:33

V Luži na Chrudimsku řeka Novohradka klesla na 2. povodňový stupeň. Odpoledne tam platil stav ohrožení. Na hranici 3. stupně je Chrudimka v Nemošicích.

18:23

Hladiny vodních toků v Olomouckém kraji po nočním vzestupu postupně klesají a na několika místech platí už jen první stupeň povodňové aktivity. Pouze na řece Bečvě v Teplicích na Přerovsku se odpoledne hladina dostala na hranici druhého stupně povodňové aktivity, který značí pohotovost, avšak už se dál nezvyšuje. Vytrvalý déšť, který kraj sužoval od pátku, na většině území postupně ustává. 

17:53

Při sjíždění řeky Ostravice, která dnes byla na 1. stupni povodňové aktivity, se odpoledne na Frýdecko-Místecku převrhl raft se třemi vodáky. "Jeden je v kritickém stavu, dva jsou v pořádku," sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín a záchranářů Lukáš Humpl. Humpl dodal, že neštěstí se stalo při sjíždění řeky Ostravice. "Jeden člověk byl po hodinové resuscitaci přepraven do nemocnice vrtulníkem letecké záchranné služby," řekl Humpl.

17:52

Rozvodněné řeky v Královéhradeckém kraji dnes odpoledne většinou stagnovaly nebo začaly klesat. Druhý stupeň povodňové aktivity byl nadále na níže položené řece Orlici v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku, kde byla hladina na mírném vzestupu. První povodňový stupeň zůstával na Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí a také na Cidlině v Novém Bydžově,

16:19

V Libereckém kraji od rána stále prší, i když ne tak intenzivně jako v sobotu. Stav ohrožení platí na Smědé na Frýdlantsku, Řasnice ve Frýdlantu už klesla na druhý stupeň. Nejhorší je situace v oblasti Višňové, kde voda zaplavila louky a pod vodou jsou i některé komunikace směrem do Předlánců. Neprůjezdná je i silnice směrem na Černousy. Nikoho ale nebylo nutné evakuovat, lidé zůstávají doma, řekl starosta Višňové Tomáš Cýrus (Pro naši obec).

16:18

Pro jižní část Jihomoravského kraje stále platí výstraha hydrometeorologů před povodněmi, a to až do odvolání.

16:17

Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla v noci na dnešek ve Velké nad Veličkou a později i ve Strážnici třetího povodňového stupně, který značí ohrožení. Hladina už klesla, oba profily jsou na prvním stupni. První povodňové stupně odpoledne nastaly i na některých dalších tocích v kraji. 

15:38

Odhadované škody na obecním majetku v Královéhradeckém kraji po lokálních záplavách ze čtvrtka 18. června jsou přes 17 milionů korun. Hradecký kraj plánuje finanční pomoc zasaženým obcím. Silný déšť ve čtvrtek odpoledne a večer v Královéhradeckém kraji způsobil lokální záplavy. Nejhorší situace byla v povodí řek Orlice na Rychnovsku a Cidliny na Jičínsku. "Nejvíce škod voda tehdy napáchala na Rychnovsku, kde se částka blíží deseti milionům. Jsou to však opravdu hrubé odhady, do kterých nejsou zahrnuty škody na soukromém majetku. Přesná čísla budou muset určit až pojišťovny a odborníci," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

14:42

Moravskoslezští hasiči evidují kvůli vytrvalému dešti od čtvrtka celkem 437 zásahů. "Nejvíce výjezdů měli ve třech nejpostiženějších okresech Ostrava, Frýdek-Místek a Nový Jičín," sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. Kromě čerpání vody, monitoringu toků, čištění a uvolňování toků a kanalizací postupně přibývá i událostí se spadlými nebo ohrožujícími stromy v důsledku podmáčení půdy.

13:59

V Lubině na Novojičínsku se vinou deště sesunul kus svahu. Popadané stromy poškodily rozvody elektrické energie a ohrožují také přilehlé stavby.

13:14

Na Chrudimsku a Pardubicku hrozí podle meteorologů extrémně vysoké nebezpečí povodní. Upozornění platí do odvolání a důvodem je očekávané překročení hranice třetího, tedy nejvyššího povodňového stupně na dolní Chrudimce. Stejně vysoký stupeň rizika záplav zůstává v platnosti na Frýdlantsku. Stav ohrožení tam platí na Smědé ve Višňové, kde se řeka vylila z břehů už v sobotu. V ostatních regionech se nebezpečí záplav a vydatných dešťů proti sobotě snížilo. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

12:57

Na Chrudimsku a Pardubicku platí do odvolání upozornění ČHMÚ před extrémním nebezpečím záplav. Stejně vysoké riziko je i na Frýdlantsku. Jinde kleslo.

11:54

Řeka Labe vystoupala dnes dopoledne v Kostelci nad Labem na Mělnicku na první stupeň povodňové aktivity. Řeka v 11:20 dosáhla na úroveň 520 centimetrů, což je hranice pro 1. SPA, vyplývá z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Druhý stupeň povodňové aktivity je na Mrlině ve Vestci na Nymbursku.

Mrlina ve Vestci je nyní na 200 centimetrech, od soboty stále stoupá. Hranice pro třetí povodňový stupeň je na 240 centimetrech. Počasí zvedlo řeky i v Mladé Boleslavi. Říčka Klenice od pátku vystoupala až na 105 centimetrů, poté mírně poklesla. Vyšší hladina je i v Jizeře.

11:38

Policisté upřesnili informace o utonulém muži a ženě, které lidé spatřili v sobotu v řece Osoblaze.

Muže bez známek života hasiči z toku vytáhli už v sobotu. "Jednalo se o muže staršího 60 let, který v jedné z obcí v této oblasti pobýval. Dle zjištěných informací měla být v jeho přítomnosti také žena, kterou se policistům nepodařilo dohledat. Je předpoklad, že se jedná právě o pohřešovanou osobu, jejíž tělo bylo spatřeno ve vodě," řekla mluvčí policie. Dodala, že rozsáhlou pátrací akci, i s nasazením vrtulníku, počasí zatím neumožnilo.

09:59

Od rána pracují také hasiči v Libereckém kraji. 

09:57

Policisté v Ostravě kvůli rozvodnění Ostravice uzavřeli Havlíčkovo nábřeží.

09:22

Policie dnes zatím nezahájila rozsáhlou pátrací akci po ženě, jejíž tělo lidé v sobotu odpoledne viděli v řece Osoblaze. Neumožnilo to zatím počasí, vydatně prší. Proud v řece je příliš silný, pátrání v korytě by bylo nebezpečné, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská. V sobotu lidé v řece spatřili dvě těla. Muže bez známek života hasiči z toku vytáhli už v sobotu.

"Rozsáhlou pátrací akci, i s nasazením vrtulníku, počasí zatím neumožnilo. Policisté tak nyní jen vizuálně kontrolují břehy, jestli se tělo někde nezachytilo," řekla. Dodala, že policisté počítají i s možností, že proud tělo odnesl do nedalekého Polska. Polské kolegy proto policisté kontaktovali už v sobotu.

09:01

V Pardubickém kraji bylo ráno zataženo a místo pršelo. Podle předpovědi meteorologů by během dne mělo být zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i vydatné srážky. Navečer by měly srážky ustávat a oblačnosti ubývat až na oblačno. Nejvyšší denní teploty budou mezi 16 a 19 stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem 12 stupňů. Ještě dnes může v místech s vydatnými srážkami docházet k vzestupům hladin vodních toků.

08:47

První stupeň povodňové aktivity platí ještě na Bečvě v Teplicích na Přerovsku, hladina tam už zřejmě kulminovala a nyní pomalu klesá. První stupeň povodňové aktivity je od rána i na Bečvě v Dluhonicích u Přerova, jejíž hladina pozvolna stoupá.

08:25

Stav ohrožení začal dnes ráno opět platit na říčce Novohradka v obci Luže na Chrudimsku, kde přesáhla hranici 3. povodňového stupně. V noci na dnešek se situace zklidňovala, Novohradka v Luži oscilovala mezi prvním a druhým stupněm. Druhý stupeň je nyní na Novohradce v Úhřeticích na Chrudimsku.

08:08

Hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku dnes ráno kvůli vydatnému dešti stoupla z druhého na třetí povodňový stupeň, který značí ohrožení. Pod nádrží nadále platí na Bystřičce druhý stupeň. První stupeň povodňové aktivity je ráno na třech vodních tocích ve Zlínském kraji. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

08:05

Řeky v Libereckém kraji se přes noc většinou vrátily do normálu. Na druhém povodňovém stupni zůstává Smědá ve Višnové, první stupeň platí podle informací z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Lužické Nise v Liberci. V kraji se ale znovu rozpršelo, i když jsou srážky výrazně slabší než v sobotu. Nejvíc napršelo přes noc v Bílém Potoce, kde meteorologická stanice naměřila necelých 28 litrů na metr čtvereční.

Podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera (ODS) jsou už opět všechny silnice ve Frýdlantském výběžku průjezdné, byť někde jsou bahno nebo ulámané větve. "Ráno jsem projel komplet celou Višňovou od Vísky do Předlánců, všude se dá projet a je to bezpečné," řekl ČTK Ramzer.

07:41

V Královéhradeckém kraji některé řeky v noci na neděli stouply. Hranici druhého stupně povodňové aktivity překonala řeka Orlice v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Na prvním stupni zůstávají řeky Kněžná v Rychnově nad Kněžnou, Divoká Orlice v Kostelci nad Orlicí a Tichá Orlice v Černé nad Orlicí. Od sobotního večera je první povodňový stupeň také na Cidlině v Novém Bydžově na Hradecku, zjistila ráno ČTK z dat Povodí Labe. Vydatné deště zvedají hlavně hladiny řek odvodňující Orlické hory a Krkonoše. Během dne by se měla situace uklidňovat.

07:14

V místech s vydatnými srážkami bude docházet k vzestupům hladin vodních toků, varují meteorologové.

06:54

Hladiny některých řek v Moravskoslezském kraji během noci opět stouply. Na dvou místech dokonce dosáhly i druhého stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z informací, které státní podnik Povodí Odry zveřejnil na svých stránkách.

Druhý stupeň dnes ráno platí na Lubině ve Vlčovicích a Polančici v Polance nad Odrou. Na dalších 11 místech hladiny řek vystoupaly na úroveň prvního stupně. Jde například o Odru ve Svinově a v Bohumíně, Stonávku v Hradišti nebo Olši v Dětmarovicích.

06:44

Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla v noci na dnešek ve Velké nad Veličkou a později i ve Strážnici na třetí povodňový stupeň, který značí ohrožení. Hladina už ale klesá. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. V postižených místech zasahují hasiči.

Velička dosáhla na profilu ve Velké nad Veličkou prvního povodňového stupně (bdělost) v sobotu v 15:50, druhého stupně (pohotovost) v 19:00. Třetího povodňového stupně řeka pak dosáhla ve 21:40, o hodinu později stoupla na nejvyšší úroveň 171 centimetrů, když třetí povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 140 centimetrů. Poté hladina už s výkyvy klesala, od 4:00 je říčka v místě na druhém stupni povodňové aktivity. Hasiči na Twitteru uvedli, že v místě zasahuje 14 jednotek.

21:30

V rozvodněné řece na Osoblažsku zemřel člověk. Hasiči jej vytáhli mrtvého z vody. Po dalším hasiči pátrali, zatím neúspěšně. Pokračovat budou ráno.

18:54

Déšť na Jesenicku ustává, hladiny vodních toků klesají. Na třech vodních tocích platí už jen první stupně povodňové aktivity, které značí bdělost. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. 

18:48

První stupeň povodňové aktivity platí na 11 místech Moravskoslezského kraje. Situace se ale může během večera výrazně zhoršit, pokud se naplní předpovědi počasí a v horských oblastech Beskyd a Jeseníků spadne až 90 milimetrů srážek na metr čtvereční.

18:05

Na Frýdlantsku přestalo pršet, situace se zklidňuje, voda v řekách začala klesat. Stav nebezpečí tam Liberecký kraj vyhlašovat nebude.

17:44

První stupeň povodňové aktivity platil odpoledne na čtyřech místech Moravskoslezského kraje. Situace se ale může během večera výrazně zhoršit, pokud se naplní předpovědi počasí a v horských oblastech Beskyd a Jeseníků spadne až 90 milimetrů srážek na metr čtvereční. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

16:48

Na Černém potoce u Velké Kraše na Jesenicku už platí druhý stupeň povodňové aktivity, který značí pohotovost. První stupně jsou dosaženy na několika dalších vodních tocích. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

16:04

Stav ohrožení platí na říčce Novohradka v obci Luže na Chrudimsku v Pardubickém kraji. Na Novohradce platí první stupeň v obci Úhřetice.

15:37

Kvůli situaci na Frýdlanstku svolal liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) krajskou povodňovou komisi. Odpoledne bude jednat s krizovým štábem o dalším postupu a případné evakuaci obyvatel z nejpostiženějších oblastí tak, aby bylo možné ji provést ještě za světla. 

Foto: ČTK
15:32

V Jizerských horách a Krkonoších budou extrémní srážky. Do nedělního poledne tam naprší ojediněle kolem 80 milimetrů vody. Výstraha platí zejména pro Frýdlantský výběžek. Současně s tím vzrostlo riziko rozvodnění tamních řek, vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu.

14:41

Vytrvalé deště v severovýchodních Čechách dále zvedají hladiny řek. "Očekáváme další vzestup hladin vodních toků s dosažením druhého stupně povodňové aktivity (SPA), místy i třetích SPA, a to především v povodí Lužické Nisy, Jizery, horního Labe, Chrudimky, Doubravy a Orlice," uvedl dnes odpoledne vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

13:52

V jižní části Olomouckého kraje, kde dešťové srážky zatím nebyly tak vydatné jako na Jesenicku a Šumpersku, jsou nyní hladiny vodních toků hluboko pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity.

13:52

Na Jesenicku kvůli vydatnému dešti dnes začaly rychle stoupat hladiny vodních toků. Na Černém potoce u Velké Kraše už platí první stupeň povodňové aktivity, který značí bdělost. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

13:41

Meteorologové pro dnešek pro Pardubický a Královéhradecký kraj předpovídají zataženo s deštěm nebo přeháňkami, ojediněle i vydatnými, místy může docházet k vzestupu hladin řek a potoků. Nejvyšší denní teploty budou mezi 14 a 17 stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem 13 stupňů.

13:18

V Moravskoslezském kraji hladiny řek naopak po předchozích silných deštích dnes klesají, na čtyřech místech ráno platil první stupeň povodňové aktivity. Očekávané srážky v Beskydech a Jeseníkách mohou situaci ale opět zhoršit.

13:18

Na Chrudimsku překročila hranici druhého povodňového stupně říčka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku, podle meteorologů by ale v nejbližší době měla její hladina vystoupat ještě výše.

12:31

Na severozápadním návětří Jizerských hor a Krkonoš budou v nadcházejících hodinách extrémní srážky. Do nedělního poledne tam naprší, zejména v oblasti Frýdlantského výběžku, ojediněle kolem 80 milimetrů vody.

Hydrometeorologové také prodloužili varování před vydatným deštěm v Beskydech a Jeseníkách do pondělí.

12:28

Situace na Liberecku: 

Stav ohrožení platí aktuálně nejen na Smědé a Řasnici na Frýdlantsku, ale také na Bulovském potoce nebo Olešce.

Podle informací z Povodí Labe se na třetí povodňový stupeň dostala i Jeřice v Mníšku na Liberecku, druhý povodňový stupeň platí na Kamenici v Plavech na Jablonecku.

Na první stupni je Jizera v Železném Brodu a Jablonci nad Jizerou a také Lužická Nisa v Liberci. Vzedmuté jsou i přítoky.

11:32

"Během dne očekáváme další srážkové úhrny, které mohou v denních součtech dosáhnout na návětří hor až 60 mm. Může dojít k dalšímu vzestupu vodních stavů s možností dosažení prvního nebo druhého SPA v zasažených oblastech," uvedl ráno vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

11:31

Hranici prvního stupně povodňové aktivity (SPA) překročila dnes dopoledne říčka Novohradka v obci Luže na Chrudimsku. Intenzivní deště zvedly hladiny řek i v dalších oblastech Pardubického a Královéhradeckého kraje, prvního povodňového stupně zatím ale nedosáhly, vyplývá z dat Povodí Labe. Zvedají se také toky odvodňující Krkonoše a Orlické hory.

11:00

Zaplavené jsou některé komunikace na Frýdlantsku, zcela uzavřené jsou kvůli vodě všechny příjezdové komunikace do Višňové, informují hasiči na Twitteru.

10:58

Moravskoslezští hasiči evidují v souvislosti s deštěm 317 zásahů. Většina se uskutečnila na Ostravsku a Novojičínsku. Čerpali vodu či odstraňovali spadlé stromy. Dnes ráno to sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. Události jsou zatím bez zranění.

Během pátečního večera a sobotního dopoledne ve statistikách hasičů přibylo bezmála šest desítek výjezdů. "Vesměs se jednalo o běžné zásahy spojené s vodou. Nic mimořádného se už v noci nedělo," uvedl mluvčí.

10:39

Život lidem na Frýdlantsku zkomplikoval i výpadek dodávek elektřiny. "Kvůli poruše na nízkém napětí ve Frýdlantu - Větrově je tam aktuálně bez elektřiny zhruba 1200 odběrných míst," řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Další porucha je podle ní hlášena z oblasti Mníšku, Fojtky a Krásné Studánky na Liberecku, kde je kvůli poruše na vedení vysokého napětí bez proudu zhruba 300 domácností.

10:39

Intenzivní deště zvedly hladiny řek na Frýdlantsku a déšť neustává. Stav ohrožení platí na Smědé a Řasnici, hranici prvního povodňového stupně překročila také Lužická Nisa v Liberci a Jeřice v nedaleké Chrastavě. Vzedmuté jsou i přítoky. 

10:30

Dnes dopoledne odčerpávali vodu ve Svratce na Žďársku i Černovicích na Pelhřimovsku. Kvůli dešťům v pátek i dnes hlavně odstraňovali stromy, které popadaly na silnice a překážely v provozu. "V několika případech tam bylo odčerpání vody u zatopených objektů. Nejvíc práce měli na Jihlavsku. V kraji Vysočina ale není situace nijak dramatická," řekla mluvčí hasičů z kraje Vysočina Petra Musilová.

10:30

Hasiči na Vysočině kvůli dešťům od pátečního večera do dnešního rána odstraňovali popadané stromy a odčerpávali vodu ze sklepů. Nejvíc práce měli v okrese Jihlava, řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Podle meteorologů mohou dnes stoupnout hladiny řek. 

10:03

Kvůli záplavám museli v pátek večer na Frýdlantsku odstavit nedávno zrekonstruovanou úpravnu pitné vody v Bílém Potoce. Vedení města proto obyvatele vyzvalo, aby vodou šetřili. Zdrojem vody pro úpravnu je rozvodněná řeka Smědá, která ráno překročila hranici třetího povodňového stupně. Voda je neupravitelná, protože neteče voda, ale kaše, řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS), který je zároveň předsedou představenstva Frýdlantské vodárenské společnosti (FVS).

09:06

Hladiny Smědé a Řasnice překročily hranici pro třetí povodňový stupeň kolem 6:30 dnes ráno a dál stoupají. "Na horách stále prší a podle meteorologů ještě pršet bude, hladiny budou stoupat," řekl starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice). Obec proto vyzvala obyvatele, aby přeparkovali svá auta a byli opatrní, pokud se půjdou podívat k řece, která se ale zatím drží v korytě. Hasiči rozvážejí pytle s pískem a pomáhají s protipovodňovými opatřeními.

09:06

Na návětrné straně Jizerských hor na Frýdlantsku spadlo za posledních 24 hodin více než 100 litrů srážek na metr čtvereční. Nejvíc ukázala srážkoměrná stanice na Smědavě v Bílém Potoce, kde naměřili bezmála 119 milimetrů srážek a stále prší. Hasiči na místě rozvážejí pytle s pískem a provádějí protipovodňová opatření. 

07:46

Hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku klesla dnes v noci z druhého na první povodňový stupeň, který značí bdělost. V pátek po poledni na ní krátce platil i třetí stupeň povodňové aktivity, což už je ohrožení. Druhý povodňový stupeň nadále zůstává na stejném toku pod přehradou, hladina se ale nezvyšuje. Na ostatních vodních tocích v kraji povodňové stupně aktuálně vyhlášeny nejsou. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve Zlínském kraji nadále platí výstraha před velmi vydatným deštěm.

20:45

Výstraha před velmi vydatným deštěm platí pro Liberecko a Frýdlantský výběžek v Libereckém kraji, okolí Čáslavi ve Středočeském kraji, jihozápad Pardubického kraje, sever Vysočiny, části Olomouckého a Zlínského kraje a pro celý Moravskoslezský kraj. 

20:45

Vydatný déšť znovu zvedl hladiny některých řek ve východní polovině země. Hasiči na severní Moravě nebo na Vsetínsku odčerpávali vodu ze sklepů, garáží i vzniklých lagun, odstraňovali spadané stromy a stavěli ochranné hráze. Na několika místech byl přes den překročen třetí stupeň povodňové aktivity. 

16:33

Kvůli vydatným dešťům musí profesionální i dobrovolní hasiči na mnoha místech v Moravskoslezském kraji odčerpávat vodu. Odstraňují ale i popadané stromy a na několika místech stavěli ochranné hráze. Od čtvrtka mají už přes 260 výjezdů. Nejhorší situace je na Ostravsku. Na třetí stupeň povodňové aktivity v regionu vystoupala Polančice v Polance nad Odrou. Sdělil to mluvčí hasičů Petr Kůdela.

14:23

Policisté uspořádali sbírku na pomoc kolegovi z Šumvaldu, jehož žena zahynula počátkem června při bleskových záplavách. Petru Večeřovi, otci dvou dětí, mnozí z nich pomáhají také s odklízením následků ničivých záplav. Osmačtyřicetiletá žena z místní části Šumvaldu Břevence je zatím jedinou obětí bleskových záplav, které část Olomoucka a Šumperska zasáhly v noci na pondělí 8. června. V souvislosti se záplavami je ale pohřešována i čtyřiasedmdesátiletá žena z nedaleké Oskavy, po které policisté stále pátrají.

13:41

Řeky v Moravskoslezském kraji stoupnou podle prognózy Povodí Odry většinou maximálně na druhý stupeň povodňové aktivity. Třetího dosáhnou výjimečně. Zastavěná území by měla být ohrožena jen minimálně. Týká se to například třinecké části Hradiště a Petrovic u Karviné. Řekla to mluvčí státního podniku Šárka Vlčková.

13:39

Na říčce Bystřičce nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku vystoupala dnes po poledni hladina na třetí povodňový stupeň, který značí ohrožení. Na stejném toku pod přehradou platí druhý stupeň povodňové aktivity označující pohotovost, na Kyjovce nad přehradou v Koryčanech na Kroměřížsku pak první stupeň značící bdělost. 

12:30

Na severu a východě Čech a na Českomoravské vrchovině bude místy intenzivně pršet do nedělního rána, v oblasti Jeseníků a Beskyd pak do pondělního rána. Předchozí výstrahu s extrémním stupněm nebezpečí meteorologové zrušili. Kvůli aktuálnímu nasycení povodí u toků odvodňujících Jeseníky a Beskydy mohou hladiny v těchto oblastech dosáhnout druhého povodňového stupně, ojediněle i třetího. V nejbližší době očekávají meteorologové třetí povodňový stupeň na Bystřičce na Vsetínsku. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

10:43

V Novém Jičíně se dnes dokonce sešla povodňová komise, lidé byli varováni a začala fungovat na čísle 731 136 431 povodňová linka. "Ráno byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity na Zrzávce, Jičínce a Rakovci. Hasiči s městskou policií navezli pytle s pískem k břehům potoka Rakovec, aby se voda nedostala do obytné zóny. Pracovníci technických služeb zase dodali pytle s pískem do městské části Žilina," informoval tajemník povodňové komise Lumír Balaryn.

V Žilině voda zatopila část komunikace, zahradu a sklepy mateřské školy. V Bludovicích se voda a bahno dostaly na místní silnici. Strážníci již ve čtvrtek zvedli most v Žilině, takže je mimo provoz.

10:30

Hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku dnes dopoledne po silných deštích stoupla nad úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Na prvním stupni se od čtvrtečního odpoledne drží také Cidlina v Jičíně. ČTK to dnes zjistila z dat Povodí Labe. Ve čtvrtek odpoledne byl krátce dosažen třetí stupeň povodňové aktivity (SPA) na řece Kněžná v Rychnově nad Kněžnou, ta se však již ve čtvrtek večer vrátila k normálu.

09:22

Od rána na odstraňování následků záplav pracují hasiči v Pardubickém kraji. "Čerpadla se nezastavila ani v Letohradě, kde se voda valila z polí, zaplavila například sklad obchodu. Pročistit se musela kanalizace i kanálové vpusti v Lanškrouně či Výprachticích," uvedla mluvčí Vendula Horáková.

08:57

Také sousední Polsko trápí bleskové záplavy, při nichž se voda v městečku Zgierz severně od Lodži dostala do nemocnice, kde se léčí lidé nakažení koronavirem. Hasiči tam také při odčerpávání vody ze zaplavené garáže našli mrtvého muže.

08:50

Takto vypadá předpověď Českého hydrometeorologického ústavu na víkend. Do nedělního večera může na východě a severovýchodě území spadnout od 40 do 100 mm srážek

08:47

První stupeň povodňové aktivity dnes ráno v Královéhradeckém kraji platil stále na řece Cidlině v Jičíně. Ve čtvrtek odpoledne byl krátce dosažen třetí stupeň povodňové aktivity (SPA) na řece Kněžná v Rychnově nad Kněžnou, ta se však již ve čtvrtek večer vrátila k normálu.

08:46

Hasiči za včerejšek evidují v povodí řek Orlice na Rychnovsku a Cidliny na Jičínsku asi 120 událostí, hlavně šlo o technickou pomoc při odstraňování následků přívalových dešťů, jako bylo čerpání vody ze zatopených objektů. Většina zatopených domů byla zasažena vodou z polí a luk či rozvodněných místních potoků.

"Noc byla z pohledu hasičů o poznání klidnější, aktuálně není v terénu žádná jednotka, která by odčerpávala vodu ve včera zasažených oblastech. Během noci a rána jsme měli pouze čtyři případy, kdy jsme odstranili spadlé stromy z komunikací," uvedla ráno mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

08:42

Podívejte se, jak s povodněmi bojovali včera hasiči na Rychnovsku. 

08:35

Na kterých řekách jsou vyhlášené povodňové stupně? 

  • Jičínka v Novém Jičíně - 2. stupeň
  • Lučina v Horních Domaslavicích - 1. stupeň
  • Bystřička na stanici Bystřička nad nádrží - 2. stupeň
  • Želivka na Vysočině - 1. stupeň
  • Cidlina v Královéhradeckém kraji - 1. stupeň 

Povodňová bdělost a pohotovost, tedy možné dosažení prvního a druhého stupně povodňové aktivity, platí v částech Středočeského a Jihočeského kraje a Vysočiny a v celé východní polovině země do odvolání.

08:30

Extrémně vydatný déšť dnes zasáhne Královéhradecký a Pardubický kraj a části Olomouckého a Zlínského kraje. V úhrnu může v těchto oblastech napršet více než 50 litrů na metr čtvereční za šest hodin. Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí platí do 18:00. S výjimkou jihozápadu země hrozí vydatný déšť také v ostatních částech země. Český hydrometeorologický ústav proto zároveň varuje před rozvodněním toků.

08:26

Takto to podle redaktora ČT vypadá dnes ráno na Rychnovsku, které po včerejšku hlásí výrazné škody.

08:21

Řeka Jičínka je na třetím stupni povodňové aktivity. Podle redaktorky České televize by ale měla být na všech místech ve svém korytě. 

08:13

Ve čtvrtek odpoledne se v Ostratě na Zlínsku vylil z koryta potok. Zaplavil silnice, chodníky a sklepy rodinných domů, odkud hasiči odčerpávali vodu. Pročistili také propustek pod mostem, aby zamezili dalšímu stoupání hladiny. "Následně otevřeli kanálovou vpusť, díky čemuž začala voda pomalu opadávat. Hasiči postupně začali oplachovat i silnici, která byla silně zanesena blátem," uvedla mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

08:13

Na říčce Bystřičce nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku vystoupala v noci na dnešek hladina na druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost. Na stejném toku pod přehradou platí aktuálně první stupeň povodňové aktivity označující bdělost.

08:12

V noci museli moravskoslezští hasiči stavět na čtyřech místech v regionu také ochranné hráze. Použili k tomu více než 300 pytlů s pískem. Dvě hráze se stavěly v Novém Jičíně-Žilině, v Ostravě-Svinově a Šenově u Ostravy.

Zhruba stovka zásahů připadá na Ostravsko. "V okrese Ostrava-město je dosud nejvíce výjezdů v Šenově, blíží se k 30, ke 20 se blíží počet výjezdů v Porubě, Nové Bělé a Staré Bělé," řekl mluvčí hasičů Kůdela. Dalších asi 30 událostí hasiči měli na Novojičínsku. V ostatních okresech regionu je situace klidnější. Vydatné deště mají pokračovat v Moravskoslezském kraji i dnes.

Dnes ráno hasiči čerpali vodu například ze zatopené mateřské školy v Ostravě-Porubě.

08:05

Hasiči v Moravskoslezském kraji čerpají vodu ze vzniklých lagun a pak také ze sklepů, suterénů, garáží, balkonů či výtahů. Pročišťují kanály a jiné propustky. "Hasiči také odstraňovali několik stromů a monitorovali chování hladin několika řek a potoků," řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Zásahy jsou zatím bez zranění.

08:03

Čtvrteční deště zasáhly v Pardubickém kraji zejména Orlickoústecko. Hasiči od odpoledne do dnešního rána vyjížděli zhruba na třicet míst, kde hlavně odčerpávali vodu. Lidé z obcí se často připravovali na povodně a plnili pytle s pískem, řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

"Například se pytlovalo v Načešicích i Heřmanově Městci, který byl nejvíce postižený v neděli po lokálním krupobití. Hasiči v celém kraji dále monitorovali vodní toky," řekla Horáková.

Odčerpávat vodu museli požárníci hned na několika místech, například když stoupala voda z potoka, který je blízko domu v Lukavicích na Orlickoústecku. Ve Sloupnici na Svitavsku také čerpali vodu nebo oplachovali vozovku od bahna v Hnátnicích na Orlickoústecku.

"Čerpadla se nezastavila ani v Letohradě, kde se voda valila z polí, zaplavila například sklad obchodu. Pročistit se musela kanalizace i kanálové vpusti v Lanškrouně či Výprachticích," uvedla Horáková.

Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci.
Foto ze zásahu hasičů v Heřmanově Městci. | Foto: HZS Pardubický kraj
08:02

V Moravskoslezském kraji se s vydatným deštěm potýkají od čtvrtečního odpoledne. Večer byl třetí stupeň povodňové aktivity na Polančici v Polance nad Odrou. Hasiči odčerpávali vodu ze sklepů, garáží, výtahů a pročišťovali kanály a jiné propustky. Nejhorší situace byla v Ostravě, řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

08:02

Hladiny řek v Moravskoslezském kraji v důsledku vytrvalého deště stoupají. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla časně ráno třetího stupně povodňové aktivity, první stupeň, stav bělosti, pak platí na Lučině v Horních Domaslavicích. 

Na třetí stupeň, tedy stav ohrožení, vystoupala hladina Jičínky v 5:40. Meteorologové varovali, že voda může zaplavovat níže položené obydlené oblasti a komunikace. Některé silnice a mosty mohou být uzavřeny. "Doporučuje se sledovat vývoj situace a jeho prognózu na www.chmi.cz nebo v médiích. Uposlechnout pokynů povodňových orgánů, policie a hasičského záchranného sboru," uvedli meteorologové.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2020 23:00
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Stuttgartu bleskový gól nestačil, s Kolínem jen remizoval

Fotbalisté Stuttgartu přes bleskový gól pouze remizovali v 5. kole bundesligy 1:1 s Kolínem nad Rýnem a promarnili v domácím utkání šanci dotáhnout se před víkendovým programem na vedoucí Lipsko. Na lídra tabulky ztrácí nováček soutěže dva body. Soupeř čeká na vítězství v nejvyšší soutěži už 15 utkání, v novém ročníku získal teprve druhý bod.

Domácí měli skvostný vstup do zápasu a už ve 24. sekundě je umístěnou střelou zpoza šestnáctky poslal do vedení belgický záložník Orel Mangala. V polovině první půle ale z penalty vyrovnal švédský útočník Sebastian Andersson a VfB dál čeká na první domácí výhru v sezoně. Kolínští po úvodních třech porážkách podruhé za sebou remizovali, bundesligové vítězství ale slavili naposledy 6. března.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Stuttgart - Kolín nad Rýnem 1:1 (1. Mangala - 23. Andersson z pen.).

Tabulka:

1. Lipsko 4 3 1 0 10:2 10
2. Bayern Mnichov 4 3 0 1 17:8 9
3. Dortmund 4 3 0 1 8:2 9
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Eintracht Frankfurt 4 2 2 0 7:4 8
6. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
7. Brémy 4 2 1 1 6:6 7
8. Hoffenheim 4 2 0 2 8:6 6
9. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
10. Union Berlín 4 1 2 1 7:5 5
11. Mönchengladbach 4 1 2 1 5:6 5
12. Freiburg 4 1 2 1 5:8 5
13. Wolfsburg 4 0 4 0 2:2 4
14. Bielefeld 4 1 1 2 3:6 4
15. Hertha Berlín 4 1 0 3 8:10 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 4 0 1 3 2:16 1
18. Mohuč 4 0 0 4 2:12 0
Zdroj: ČTK
Další zprávy