Bouřky se přesunou z Čech až na Moravu. Po dešti se ochladí

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2019 16:32
Bouřky, které se v neděli mohou objevit téměř v celé republice, mohou přejít na severovýchodě země v trvalejší srážky. Výstraha na vydatný déšť platí od pondělního rána do večera pro Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pro většinu země platí v neděli varování před vysokými teplotami a silnými bouřkami.
Bouřka, počasí
Bouřka, počasí | Foto: Shutterstock

Teploty mohou zejména na Moravě či v Polabí stoupat až ke 33 stupňům. Vedro ukončí bouřky, které odpoledne dorazí nejdříve do Čech, večer a v noci i na Moravu a do Slezska. Studená fronta přinese skokové snížení teplot až k 16 stupňům a srážky.

"Bouřky budou postupně přecházet do trvalejších srážek ve východní polovině území. Na severovýchodě budou v pondělí místy i vydatné srážky s úhrny kolem 40 milimetrů za 12 hodin, večer budou ustávat," uvedli meteorologové.

Vysoké teploty představují pro lidský organismus značnou zátěž, hrozí nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli dodržovat pitný režim, pít více neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami.

Vhodné je omezit fyzickou zátěž v poledních a odpoledních hodinách. V horku lidé nemají nechávat děti nebo zvířata na přímém slunci, zvlášť v zaparkovaných automobilech.

Očekávané bouřky bude lokálně doprovázet přívalový déšť, který může ojediněle způsobit rozvodnění malých toků, zatopení podchodů, podjezdů či sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky.

Vydatný déšť může způsobit zvýšený odtok vody z krajiny či zaplavení silnic a chodníků. Řidiči musejí dávat pozor na sníženou viditelnost a riziko akvaplaningu, upozornil ve výstraze ČHMÚ.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy