Nezapomněli? Hory jsou konečně připraveny na lyžaře

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
Aktualizováno 24. 1. 2014 15:29
Díky mrazu se podmínky na horách znatelně zlepšily, vlekaři otevřou další areály.
Na Bukovci v Harrachově je mlha a zatažená obloha. Většina sjezdovek je v provozu.
Na Bukovci v Harrachově je mlha a zatažená obloha. Většina sjezdovek je v provozu. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Mrazivé počasí uplynulých dnů výrazně zlepšilo podmínky pro lyžování. Ve většině ski areálů v Česku vlekaři sice zasněžují ledovky uměle, díky poklesu teplot pod bod mrazu ale sníh vydrží. O víkend se otevřou další areály. 

„U nás jsou podmínky pro lyžování vynikající. Máme otevřeno už od 5. prosince bez přerušení. Díky mrazu se spousta areálů zasněžuje a dnes v noci i připadl přírodní sníh," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí Ski areálu Klínovec Adam Svačina.

Téměř nad celým územím České republiky je nyní zatažená obloha, sněhu by mělo v noci z pátku na sobotu ještě přibýt. Na horách by se měla oblačnost trhat v průběhu soboty, teploty ale půjdou ještě níž.

Na sjezdovkách nyní leží zejména technický sníh, v Krkonoších místy i prašan. Nejvíce sněhu je na Pradědu, kde leží zhruba 80 cm sněhové pokrývky, na šumavské Kvildě je 55 cm a krkonošské Mladé Buky i Klínovec mají cca půl metru sněhu.

Nového sněhu na horách zatím příliš nepřipadlo. Na Šumavě přibylo maximálně 5 cm sněhu, V Krušných horách nejvýše 10 cm a v Krkonoších a Jeseníkách sněhová pokrývka místy nabyla až o 20 cm.

Pomalý rozjezd

Šumava i Krkonoše mají v provozu většinu sjezdovek, v Peci pod Sněžkou funguje dokonce 10 vleků. V Beskydech a Jeseníkách je situace horší, o víkend by se ale měly rozjet další střediska jako na příklad Bílá nebo Mezivodí. Další sjezdovky v Beskydech chtějí vlekaři otevřít až v průběhu příštího týdne.

„Těžko odhadnout, jaký bude o víkendu o hory zájem. Hodně areálů stálo, hodně se jich teď zasněžuje, nevíme, jak to bude na lidi působit," uvedl Svačina.

ČHMÚ již vydal výstrahu proti silným nočním mrazům, které mají o víkendu zachvátit celou republiku. Na horách se v tuto chvíli teploty pohybují mezi minus čtyřmi až minus devíti stupni Celsia. Z průměru vybočuje Šumava, kde teplota kolísá kolem nuly.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy