Nová předpověď: Počasí se v příštím týdnu výrazněji nezmění, ochlazení přijde v listopadu

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
22. 10. 2016 15:15
Podle meteorologů zůstanou v příštím týdnu průměrné teploty vzduchu obdobné, jako byly v uplynulých třech týdnech, od začátku listopadu pak mají postupně klesat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Současné průměrné denní teploty kolem 11 stupňů Celsia vydrží i v příštím týdnu, poté se začne ochlazovat. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav.

Podle meteorologů zůstanou v příštím týdnu průměrné teploty vzduchu obdobné, jako byly v uplynulých třech týdnech. Od začátku listopadu pak mají postupně klesat a budou se pohybovat převážně kolem dlouhodobého průměru odpovídajícího roční době.

Od poloviny listopadu budou maximální denní teploty už jen kolem šesti stupňů Celsia, noční klesnou k nule. Srážkově budou následující čtyři týdny průměrné, nejvíce by jich mohlo spadnout v prvním listopadovém týdnu.

"Období jako celek očekáváme teplotně průměrné. I srážkově očekáváme následující období průměrné," uvedl Český hydrometeorologický ústav. Dlouhodobá průměrná teplota pro období od 24. října do 20. listopadu je 5,2 stupně Celsia.

Nejchladněji bylo v roce 1965, kdy průměr činil jen dva stupně Celsia. Naopak nejvyšší průměr zaznamenaly meteorologové před třemi lety, a to 8,2 stupně. Průměrný úhrn srážek v ČR v tomto období činí 43 milimetrů.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy