Rok 2023 začal teplotními rekordy v celém Česku, Polsko mělo skoro tropickou noc

ČTK ČTK
1. 1. 2023 17:28
V Javorníku v Olomouckém kraji naměřili meteorologové první lednový den 19,6 stupně Celsia, dosud nejvyšší lednovou teplotu v Česku. Nové maximum překonalo dosavadní rekord 18,8 stupně z Vaňova v Ústí nad Labem z 29. ledna 2002. Také v Polsku mluví o tropických teplotách. Sněžku ovšem opět zasáhl vítr o síle orkánu. Ochlazení by mělo přijít už v pondělí.
Ve středočeské Jesenici vyfotila čtenářka Aktuálně.cz 1. ledna 2023 rozkvetlou Kalina vonnou, která běžně kvete až v březnu.
Ve středočeské Jesenici vyfotila čtenářka Aktuálně.cz 1. ledna 2023 rozkvetlou Kalina vonnou, která běžně kvete až v březnu. | Foto: Hana Shánělová

Rekordy pro Nový rok zaznamenalo zhruba 80 procent ze 162 českých stanic s alespoň třicetiletou řadou měření. Uvedl to Štefan Handžák z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pondělí podle předpovědi přijde ochlazení.

Rekordní teplota z Javorníku je nezvykle z doby kolem 04:00 ráno. Na této stanici překonala dosavadní novoroční maximum 12,2 stupně Celsia z loňského roku. Dnešní hodnota z Javorníku je zároveň dosud nejvyšší novoroční teplotou v Česku.

Vedle závětří Jeseníků bylo na počátek roku nezvykle teplo také v jižních Čechách. V Českých Budějovicích - Rožnově teploměr ukázal 19,4 stupně Celsia, v Třeboni 18,9 stupně. Na počasí v Česku má vliv velmi až extrémně teplý vzduch, který sem proudí ze severozápadu Afriky, uvedl ČHMÚ na silvestra, kdy také na většině dlouhodobě měřících stanic padly teplotní rekordy.

Letošní přelom roku je na řadě míst teplotně rekordní podobně jako před rokem. Stejně jako na silvestra dnes teploměr ukázal víc než 18 stupňů Celsia také třeba v Neumětelech na Berounsku, zastavil se na hodnotě 18,7 stupně.

Silvestr má po sobotě novou nejvyšší teplotu pro tento den v Česku. V Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech bylo 18,2 stupně Celsia. Nový rekord za celý prosinec má po posledním dni loňska 28 dlouhodobě měřících stanicích včetně pražského Klementina.

Na začátku nového týdne se má podle předpovědi ČHMÚ ochladit, nejvyšší denní teploty by v pondělí neměly přesáhnout 12 stupňů Celsia a v úterý deset stupňů. Mrznout ale nadále nebude ani v noci.

Silný vítr na Sněžce

Sněžku ale zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru dvě hodiny po silvestrovské půlnoci v nárazu dosáhla 149 kilometrů v hodině. V noci na sobotu rychlost větru na Sněžce byla až 139 kilometrů v hodině. Hranice orkánu činí 117,7 kilometru v hodině.

Odpoledne vítr na nejvyšší české hoře zeslábl na rychlost v nárazech přes 100 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku.

Horní úsek lanovky byl kvůli silnému větru mimo provoz i v minulých dnech. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

Ve středočeské Jesenici vyfotila čtenářka Aktuálně.cz 1. ledna 2023 rozkvetlou Kalina vonnou, která běžně kvete až v březnu.
Ve středočeské Jesenici vyfotila čtenářka Aktuálně.cz 1. ledna 2023 rozkvetlou Kalina vonnou, která běžně kvete až v březnu. | Foto: Hana Shánělová

Na Sněžce byly 1. ledna asi tři stupně nad nulou. Pocitová teplota byla ale kolem minus pěti stupňů. Krkonoše v posledních dnech postihla silná obleva a sněhová pokrývka na hřebenech je místy nesouvislá. Na hřebenové Luční boudě v nadmořské výšce 1415 metrů byly ráno podle horské služby čtyři stupně nad nulou a asi deset centimetrů sněhu. V minulých dnech se sněhová pokrývka na Luční boudě pohybovala kolem 25 centimetrů. Stále platí nejnižší první lavinový stupeň z pětibodové škály.

Teplo je i v dalších místech Evropy

Na jihu Polska naměřili ráno 1. ledna teploty, které spíše než začátku ledna odpovídají létu. V Glucholazech u hranic s Českem bylo 18,7 stupně Celsia.  Neobvykle teplo bylo první noc nového roku také na západě Polska, ve Slubicích na hranici s Německem i v dolnoslezské Lehnici (Legnici) naměřili po 04:00 SEČ 16,9 stupně Celsia.

"Byla to rekordně teplá noc. Průměrná teplota za uplynulý den činila 14 stupňů Celsia," uvedl polský hydrometeorologický ústav (IMGW) na twitteru s tím, že taková hodnota odpovídá spíše květnu nebo září.

Další rekord padl krátce před polednem na varšavském letišti Okencie, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 18,9 stupně. "Je to nový rekord pro teplotní maximum v Polsku pro leden a rekordně vysoká teplota pro zimní období ve Varšavě," uvedl IMGW. Dodal, že teplota může ještě stoupnout.

Portál huffingtonpost.fr cituje francouzského meteorologa Françoise Jobarda, který na twitteru napsal, že "na Nový rok se nad velkou částí Evropy, od severní Francie po Rusko, objevují obrovské teplotní anomálie deset až 20 stupňů".

Rekordy platné pro leden zřejmě padly v prvních hodinách letošního roku také v Dánsku nebo v Nizozemsku. Ve vesničce Abed na jihodánském ostrově Lolland bylo 12,6 stupně Celsia, nejvíce od roku 2005. V obci De Bilt nedaleko nizozemského Utrechtu bylo 15,6 stupně Celsia, což je o 0,5 stupně více, než činil dosavadní lednový rekord.

 

Právě se děje

Další zprávy