Praha - Zdá se, že do Česka už opravdu zavítá skutečná zima. V následujícím týdnu nás totiž čeká sněžení i od nižších poloh a teploty kolem nuly.
Ze zimního počasí se mohou radovat horská střediska, radost naopak nebudou mít řidiči - v pondělí v noci a během celého úterý je totiž potrápí ledovka a náledí.
Ještě v pondělí naměříme 5 až 9 °C, bude většinou zataženo s občasným deštěm. Již v noci se ale začne ochlazovat, řidiče tak může potrápit ledovka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal výstrahu, která platí od úterních 2:00 ráno do 11:00 dopoledne.
"Déšť, který se během pondělí bude rozšiřovat od východu, začne v důsledku poklesu teploty vzduchu v noci z pondělí na úterý na severu a severozápadě našeho území namrzat a bude se tvořit ledovka," varují meteorologové.
Výstraha platí pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Ústecký, Olomoucký a Moravskoslezský kraj.
Ochlazovat se bude i během úterý. Noční teploty klesnou na 4 až 0 °C, na jihovýchodě naměříme až 6 °C. Nejvyšší denní teploty pak vystoupají na 1 až 5 °C, na jihovýchodě až na 8 °C.
Na většině území nás potrápí déšť, který se v polohách nad 500 metrů bude měnit na sníh.
"Očekáváme, že během úterý bude ochlazení pokračovat, a proto se postupně na většině území ČR bude v noci z úterý na středu tvořit náledí," dodávají meteorologové. Dá se proto předpokládat, že v úterý vydají výstrahu k náledí.
Teploty hluboko pod nulou
Ve středu v noci naměříme +1 až -3 °C, nejvyšší denní teploty pak vystoupají na -1 až +3 °C.
Bude zataženo až oblačno, zpočátku se mohou objevit srážky, které budou v polohách nad 400 metrů sněhové. Během dne ale postupně sněžit přestane, ubude i oblačnosti.
Ve čtvrtek bude oblačno, ojediněle se přidá sněžení. V noci teploty klesnou na 0 až -4 °C, při malé oblačnosti a sněhové pokrývce dokonce na -6 °C. Přes den naměříme 0 až +4 °C.
V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle se sněhovými přeháňkami. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 0 až -4 °C, přes den rtuť teploměru vystoupá na -1 až +3 °C.
Nic by se na počasí nemělo změnit ani na konci týdne. Bude oblačno, přechodně až zataženo s občasným sněžením. Nejnižší noční teploty klesnou na 0 až -5 °C, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce naměříme -7 °C. Přes den rtuť teploměru vystoupá na -1 až +4 °C.
Zimní sezona konečně začíná
Vzhledem k předpovědím se tak zdá, že zimní sezona může na konci ledna skutečně začít. Sněžit má sice i v nížinách, bílá pokrývka tam ale dlouho nevydrží, na své si tak přijdou především lyžaři. Nejvíc by mělo sněžit na horách na severu - v Beskydech, Jeseníkách a v Krkonoších.
O blížícím se přílivu studeného vzduchu ze severu ostatně svědčí náhlý pokles teplot v Pobaltí (-15 °C), v severním Polsku (-10 °C) a zejména v Moskvě (-20 °C). Příchod zimního počasí meteorologové vysvětlují tlakovou výší (laicky "vírem") nad Skandinávií a tlakovou níží nad Balkánem.
Balkánský vzdušný "vír" přináší nad střední Evropu velkou oblačnost a vlhkost. Skandinávský naopak studený vzduch ze severu. A právě Beskydy jím budou zasaženy nejvíce.
"Kombinace tohoto chladu s vlhkosti vyústí v následujících dnech ve sněžení - zejména na severu republiky," vysvětluje mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.
A sněhu má napadnout podle Dvořáka tolik, že na své si konečně přijdou i běžkaři. V neděli 26. ledna by měly například v Beskydech klesnout teploty na -10 °C a na Šumavě pak lehce pod nulu.
Sníh vydrží až do února
Příznivé sněhové podmínky by měly na horách vydržet až do začátku února, poté teploty opět stoupnou. Jak ale Dvořák připomíná - zatím jde jen o odhad nárůstu teplot: "Tak daleko zatím spolehlivě 'nevidíme', takže je to jen náš odhad podle současného vývoje počasí. Sněžení však v následujících dnech garantovat můžeme. A sníh by měl na horách i vydržet."
Současný charakter počasí je podle meteorologů téměř identický s tím před dvěma lety. I v roce 2012 vládly v Česku až do poloviny ledna vysoké teploty, aby pak na tři týdny udeřily rekordní (na horách až -40 °C) mrazy s poměrně vydatným množstvím sněhu.
"Je to sice obdobné, ale v podobný extrém to nevyústí. Tlaková výše nad Skandinávií, ale i tlaková níže nad Balkánem nejsou tentokrát tak silné," dodává meteorolog Dvořák.
Kvůli nezvykle vysokým teplotám bylo možné například na Šumavě využít pro běžecké lyžování už jen trasu Modrava - Březník. A to ještě s velkým rizikem zranění na zledovatělých úsecích. Jedenáct set metrů vysoko položený Březník je totiž podle meteorologů mrazovou kotlinou, z níž pak údolím modravského potoka (trasa vede podél něho) stéká studený vzduch k Modravě. Proto se také na stejném místě drží sníh - na rozdíl od jiných míst - ještě v březnu.