Hororový scénář klimatických změn

ČTK, Red POČ
19. 10. 2006 15:49
Vídeň - Egyptská velkoměsta pod vodou, sucho na evropském kontinentu a masová migrace.

Takové by mohly být následky klimatických změn podle rakouské meteoroložky Helgy Krompové-Kolbové, nositelky ocenění pro nejlepší rakouskou vědkyni loňského roku.

Ponuré vyhlídky předestřela meteoroložka na bezpečnostní konferenci v Leogangu v Salcbursku.

Hororovému scénáři se už podle ní nedá předejít.

Následkem tání ledové masy na obou zemských pólech prý hladina moří stoupne až o čtyři metry.

Přitom už při vzestupu o metr by zaniklo několik měst v deltě Nilu, jako jsou Alexandrie a Port Saíd.

Dalším důsledkem takového vývoje by bylo výrazné vzedmutí vlny migrace z těchto oblastí do Evropy, vědkyně dokonce varuje před novodobým "stěhováním národů".

Nůžky se rozevřou

Klimatické změny by tak zapříčinily další rozevírání nůžek mezi chudými a bohatými a přerůstání sporů o zdroje jako pitná voda v ozbrojené konflikty.

Klimatické změny postihnou i země jako Rakousko, varuje Krompová-Kolbová.

Kromě rostoucího počtu extrémních projevů počasí se podle ní začne mimo jiné v alpském prostoru projevovat nedostatek vody.

Příčinou toho bude tání alpských ledovců, jejichž dramatický úbytek lze pozorovat už dnes, konstatovala Rakušanka. Podle Krompové-Kolbové je pravděpodobné úplné zmizení "věčného ledu".

Není cesty zpět

Do roku 2100 mají průměrné teploty v Rakousku stoupnout nejméně o čtyři stupně Celsia. Ve všech vyšších polohách se údajně zdvojnásobí až ztrojnásobí počet dní s vedry nad 30 stupňů.

Srážek celkově ubude, i když v určitých místech jich může být více, ale dešťových. To zase povede k výraznému utlumení cestovního ruchu, předpovídá vědkyně.

Vedro přemohlo ledního mědvěda v pražské zoologické zahradě. Tento týden bude muset ještě vydržet - předpověď říká, že vysoké teploty pokračují
Vedro přemohlo ledního mědvěda v pražské zoologické zahradě. Tento týden bude muset ještě vydržet - předpověď říká, že vysoké teploty pokračují | Foto: čtk

Deprimující je ale hlavně to, že už je příliš pozdě něco proti takovému vývoji podniknout.

"Zabránit změně podnebí nelze, jsme uprostřed ní," prohlásila Krompová-Kolbová s dodatkem, že zmírnit se dají pouze dopady klimatických změn.

Ohrožení se však zamlčuje nebo bagatelizuje a častější výskyt přírodních katastrof, které statisticky jednoznačně souvisejí s klimatickými změnami, se předkládá jako něco nahodilého, upozornila meteoroložka.

 

Právě se děje

Další zprávy