reklama
 
 

Horká zima: V Praze padl teplotní rekord

1. 1. 2007 15:30
Praha - Nezvykle teplá zima pokračuje. První den nového roku přinesl v Praze nový teplotní rekord.

V pražském Klementinu dnes ve 14:00 naměřili teplotu 12,5 stupně Celsia. O jednu desetinu stupně tak bylo překonáno dosavadní maximum platné na této stanici pro tento den, které pocházelo z let 1860 a 1921. ČTK to řekl pracovník Českého hydrometeorologického ústavu.

Teplé počasí podle předpovědi potrvá nejméně v celém prvním lednovém týdnu. Podle měsíční výhledové předpovědi, kterou vydal ČHMÚ v neděli, bude celý měsíc leden srážkově průměrný a teplotně nadprůměrný.

Vysoké teploty dnes byly i na dalších místech ČR, až kolem 14 stupňů Celsia zaznamenali například ve Znojmě. V Českých Budějovicích, kde vystoupila teplota na 13,7 stupně Celsia, byl překročen teplotní rekord 12,4 stupně Celsia z roku 1984.

V Praze padl rekord i na Libuši, kde již dopoledne bylo 11,8 stupně Celsia; dosavadní teplotní rekord tam činil 9,5 stupně Celsia a byl z roku 1988. Na některých místech na Moravě a ve Slezsku ale bylo jen kolem pěti stupňů Celsia.

Začátek ledna bude teplý a deštivý

Velmi teplé počasí přinesla teplá fronta, která která během noci a rána přecházela přes ČR. Teploty, které se před půlnocí pohybovaly mezi dvěma a šesti stupni Celsia, vystoupily v Čechách v ranních hodinách na pět až deset stupňů Celsia, místy dosáhly až k 11 stupňům.

Během noci na Nový rok opět zesílil vítr, jeho rychlost se pohybovala v nárazech mezi 54 a 72 kilometry za hodinu, ve vyšších polohách a na horách dosáhla rychlost větru 70 až 90 kilometrů za hodinu. Na Milešovce byl zaznamenám náraz větru 111 kilometrů za hodinu.

První lednový týden má být podle meteorologů ve znamení převážně velké oblačnosti se srážkami, ale výraznější sněhovou nadílku nelze očekávat ani na horách, odpolední teploty budou i nadále zůstávat nad nulou a ke konci týdne potom znovu budou stoupat až na devět stupňů Celsia.

autor: redakce DOM | 1. 1. 2007 15:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama