Hladiny řek postupně opadají, na druhý povodňový stupeň klesla Tichá Orlice

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2020 17:01
Pondělní vydatné deště zvedly hladiny řek hlavně na východě Čech. Na několika místech platil v noci na úterý třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu už ohrožení nikde nehrozí. Na několika místech platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Na tu už klesla i Tichá Orlice, na které meteorologové hlásili třetí stupeň ještě kolem 15. hodiny.
Foto ze zásahu hasičů po víkendových deštích na řece Lupenici v Královéhradeckém kraji
Foto ze zásahu hasičů po víkendových deštích na řece Lupenici v Královéhradeckém kraji | Foto: HZS Královéhradeckého kraje

Hladina řeky Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku se v úterý před polednem dostala na třetí povodňový stupeň, kolem 15:00 klesla na druhý. Orlice v Týništi nad Orlicí klesla na druhý povodňový stupeň dopoledne, na které se při setrvalém stavu držela i odpoledne. Hladina Kněžné v Rychnově nad Kněžnou v 15:00 klesla pod hranici prvního povodňového stupně, vyplývá z dat Povodí Labe. Hladiny řek zvedly silné deště v noci na pondělí a v pondělí, v noci na úterý už nepršelo.

Královéhradeckém kraji hasiči zasahovali především na Rychnovsku, kde čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a rozváželi pytle s pískem. První povodňový stupeň při trvalém poklesu dopoledne zůstával na Kněžné v Rychnově nad Kněžnou.

Odhadované škody na obecním majetku na Rychnovsku po pondělních záplavách budou v milionech korun. Na krajském majetku voda poničila silnici mezi Borohrádkem a Čermnou nad Orlicí, řekl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD). Škody však podle něj nebudou tak velké jako při záplavách 18. června. Tehdy na Rychnovsku voda z přívalových dešťů na obecním majetku způsobila škody asi za 17 milionů korun.

V Pardubickém kraji voda v pondělí zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenský potok, silnice musela být uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Novohradka v Luži se ale již z nejvyššího třetího stupně vrátila k obvyklému stavu.

Pohotovost už není ani na Svratce, jejíž hladina v úterý dopoledne klesla z druhého na první povodňový stupeň i v Dalečíně na Žďársku. Voda z pondělních dešťů opadává i v jiných tocích v Kraji Vysočina. První povodňový stupeň, bdělost, platil kolem úterního poledne včetně Dalečína na deseti měřicích stanicích. Na Vysočině měli hasiči v pondělí 50 výjezdů, v úterý ale už pouze odstraňovali strom ze silnice v Budkově u Moravských Budějovic.

Některé toky v Jihomoravském kraji jsou po pondělních vydatných deštích na prvním povodňovém stupni, tedy stavu bdělosti. V kraji už neprší, voda ale ještě odtéká, zvedají se kvůli tomu i některé hladiny v dolních částech řek. Ve 22:00 klesla na první povodňový stupeň Křetínka na Blanensku a dále klesá. Na odtoku z boskovické přehrady byla na prvním stupni povodňové aktivity Bělá.

První stupeň platí od pondělního odpoledne stále i na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku a v Brně-Poříčí. Na první stupeň povodňové aktivity se dnes dostala rovněž Svitava v Bílovicích, Jihlava v Ivančicích, také Dyje na Nových Mlýnech a v Ladné.

Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomoucký kraj. Hladiny řek a menších toků, které se rozvodnily po pondělním vydatném dešti, už ale postupně klesají. Druhý stupeň platí stále na Třebůvce v Lošticích na Šumpersku, tam už se však výška hladiny blíží k rozhraní prvního stupně. Pomalu klesá i Romže v Polkovicích, kde také stále ještě platí pohotovost. První povodňový stupeň platí dosud na třech místech v kraji.

Deště zaměstnaly i hasiče, kteří měli stovky výjezdů. Museli především čerpat vodu a odstraňovat popadané stromy. V Moravičanech museli v noci evakuovat 14 dětí z myslivecké chaty. I tam už ale voda opadla téměř na první stupeň. V Renotách u Uničova pak laguna ohrožovala rodinné domy. Výstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat. Vodní koryto hasiči čistili za využití těžké techniky.

Na mnoha dalších místech ve východní části republiky jsou toky stále na prvním povodňovém stupni, tedy takzvané bdělosti. Týká se to například Sázavy, Svratky, Oslavy, Chrudimky, Opavy, Bělé nebo Sázavy.

Podle předpovědi má být v úterý v Česku jasno až polojasno, teplotní maxima okolo 25 stupňů Celsia. Přeháňky by se měly ojediněle objevit až ve středu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy