Extrémní nebezpečí záplav platí na Pardubicku, prudce stoupá i Svratka na Vysočině

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2020 15:40
Déšť opět zvedl v části České republiky hladiny řek. Na nejvyšší, třetí povodňový stupeň se v pondělí dostala Lodrantka v Dolní Rovni a Ředický potok v Dolních Ředicích na Pardubicku. Vzhledem ke spadlým i očekávaným srážkám se zvednou i hladiny řek, které odvodňují Jeseníky a Orlické hory. Na Vysočině nebezpečně stoupá hladina Svratky.
Velká voda v Lupenici na Rychnovsku zaměstnala královehradecké hasiče hned ráno.
Velká voda v Lupenici na Rychnovsku zaměstnala královehradecké hasiče hned ráno. | Foto: HZS Královehradeckého kraje

Na Pardubicku byla dopoledne v Dolních Ředicích na žádost místostarostky kvůli rozvodněnému potoku vyhlášena zátopová vlna, obyvatelstvo dostalo podle hasičů varování. Před velkou vodou se snaží prostřednictvím pytlů s pískem chránit i obyvatelé Dolní Rovně, jejíž velká část je ohrožena vodou z polí i zaneseným potokem Lodrantka.

V kraji se zvedla také hladina Novohradky, která v Luži dosáhla druhého stupně. Hranici nejnižší stupeň překročila Loučná v Cerekvici.

V sousedním Královéhradeckém kraji po silném nočním dešti na první stupeň stoupla řeka Kněžná v Rychnově nad Kněžnou. Dispečink Povodí Labe v pondělí ráno uvedl, že kvůli pokračujícímu dešti se čekají vzestupy na řekách v povodí horního Labe a Orlice. V noci v regionu napršelo do 45 až 50 litrů vody na metr čtvereční.

Přes den by mohlo napršet dalších 20 až 30 litrů vody na metr čtvereční, ojediněle i více. Například v Častolovicích na Rychnovsku za posledních 24 hodin napršelo přes 60 litrů vody na metr čtvereční. Po minulých deštích je území nasycené vodou.

Kvůli doznívajícím srážkám se na první, případně druhý povodňový stupeň dostanou i řeky odvodňující východ Šumavy a Novohradské hory, uvedli meteorologové. Ve východní části Česka má podle nich vydatně pršet do pondělního odpoledne, později večer by měl déšť od západu ustávat.

Hasiči na Vysočině preventivně evakuovali skautský tábor

Hladiny řek v pondělí stoupají také na Vysočině. Extrémní stupeň nebezpečí záplav hrozí nově na Vysočině v oblasti Nového Města na Moravě. Nejvyššího stupně povodňové aktivity tam dosáhne Svratka.

První povodňový stupeň, bdělost, překročily také řeky Sázava a Doubrava. Kvůli stoupající hladině Doubravy hasiči preventivně evakuovali dětský tábor v Libické Lhotce, která je místní částí Libice nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Bylo tam asi 45 dětí, jsou v pořádku, o jejich ubytování se postaral městys. Vyplývá to z informací meteorologů, hasičů a městyse.

Děti z tábora začali dobrovolní hasiči odvážet před 10:00, evakuaci ukončili asi po hodině. Uvedla to mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

"Děti byly promáchané za tu noc, jak tady pršelo. Tak aby se mohly usušit," řekl starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer. Uvedl, že jde o skautský tábor, který se koná pravidelně. Přechodné zázemí našli táborníci v obecní ubytovně a ve škole.

Hasiči na Vysočině měli od nedělních 16:00 kvůli počasí okolo 30 výjezdů, nejvíc na Havlíčkobrodsku. Zraněný nikdo nebyl. "Nejčastěji jsme čerpali vodu ze zatopených sklepů," uvedla Musilová.

První povodňový stupeň překročila po 08:00 Svratka v Dalečíně a v Borovnici, na Doubravě začala platit bdělost kolem 09:30. Sázava se dostala po 10:00 na první povodňový stupeň ve Žďáru nad Sázavou a ve stanici Sázava. Vyplývá to z údajů, které zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav.

Podle meteorologů se bude oblačnost na Vysočině odpoledne od západu částečně protrhávat. Nejvyšší denní teploty budou mezi 18 až 21 stupni Celsia. V některých částech Vysočiny by podle výstrahy meteorologů mohly hladiny řek stoupat až do úterního poledne.

V Olomouckém kraji odčerpávají vodu ze sklepů i firem, v kraji je jeden hledaný

Odčerpávání lagun v průmyslovém areálu, čerpání vody ze sklepů i čištění toků zaměstnává kvůli vydatným dešťům hasiče také v Olomouckém kraji. Na kontě mají již na dvě desítky výjezdů, sdělil ve 13:00 jejich mluvčí Zdeněk Hošák. Zasahují v celém kraji, nejvíce na Šumpersku či v okolí Litovle.

"Několik výjezdů spojených s čerpáním řešíme v okolí Litovle a Uničova. Například v průmyslovém areálu v Července se vytvořila velká laguna, kterou odčerpáváme pomocí plovoucích čerpadel," uvedl mluvčí hasičů. Hasiči čerpají vodu například v Želeči na Protějovsku či v Dlouhé Loučce na Olomoucku. V Nasobůrkách staví hráz z pytlů s pískem. V Tučíně na Přerovsku zase čistí ucpaný odtok na retenční nádrži, v Bohdíkově na Šumpersku museli odstranit spadlý strom z osobního auta.

Ve včerejších podvečerních hodinách poblíž Moravičan hasiči z vody do bezpečí dostali dvě osoby, třetí dohledali v obci, při snaze přivolat pomoc. S využitím několika záchranných člunů dále pátrali společně s policisty po čtvrté osobě. Svou činnost ukončili za špatných světelných podmínek, v pondělí pátrání od rána pokračuje.

Hasiči vyjíždějí i kvůli zvýšeným hladinám toků. Prvního stupně dosáhla podle Hošáka Romže protékající Prostějovskem. "V Petrově nad Desnou dochází rovněž k rozlévání místního potoku, řešíme zde čerpání a přípravu pytlů s pískem na místa s hrozícím nebezpečím," uvedl mluvčí. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy