Evropa zažila nejteplejší léto od začátku měření. Vedra překonala loňský rekord

ČTK ČTK
8. 9. 2022 17:53
Evropa od června do srpna zažila nejvyšší teploty od začátku měření. Ve čtvrtek o tom informovala evropská služba Copernicus. Letošní vedra překonala loňský rekord. V srpnu byla průměrná teplota o 0,8 stupně Celsia vyšší než dosavadní nejvyšší hodnoty naměřené loni a v roce 2018. Průměrná teplota za celé léto je o 0,4 stupně vyšší než rekord platný doposud.
Carmagnola nedaleko města Turín v Itálii.  Žena sedí u vyschlého koryta nejdelší italské řeky Pád. Nejhorší sucho za posledních 70 let řeku osušilo.
Carmagnola nedaleko města Turín v Itálii. Žena sedí u vyschlého koryta nejdelší italské řeky Pád. Nejhorší sucho za posledních 70 let řeku osušilo. | Foto: Reuters

Zejména na jihozápadě kontinentu, kde vedra panovala už v červnu a červenci, se teploty v srpnu vyšplhaly výrazně výš než v období 1991 až 2020. Ale nadprůměrně teplo bylo i na východě Evropy. V některých oblastech východní Evropy a na západě Evropy byl navíc srpen výrazně sušší, než odpovídá průměru. Jihovýchod kontinentu, Řecko a Turecko, ale i části Skandinávie zažily naproti tomu více srážek než obvykle.

"Intenzivní série vln veder napříč Evropou společně s neobvyklým suchem vedla k létu plnému extrémů, co se týče teplot, sucha i lesních požárů," řekla Freja Vamborgová z agentury Copernicus.

Copernicus vede záznamy o vývoji teploty od roku 1979. Využívá ale také data z pozemních stanic, meteorologických balonů, letadel a satelitů pořízená od roku 1950, uvedla agentura DPA.

Rekordních hodnot dosáhla letos v létě v Evropské unii také výroba elektřiny ze slunce, informoval ve čtvrtek institut Ember. V období od května do srpna se solární energie na unijním mixu elektrické energie podílela 12 procenty, loni to bylo devět procent. Elektrické energie ze slunce sedmadvacítka vyrobila jen o něco méně než elektřiny z uhlí. Místo elektřiny vyrobené v solárních elektrárnách by Evropská unie musela nakoupit 20 miliard metrů krychlových plynu.

"Solární rekordy vytvořené letos v létě přispěly k tomu, že Evropská unie mohla svítit a omezit spotřebu plynu, a přinést tak krátkodobou úlevu v době prudce stoupajících cen energie," cituje agentura AP ze zprávy institutu Ember. Její autoři vyzvali vlády, aby v rámci snah zbavit se závislosti na ruském plynu i kvůli tomu, že ceny fosilních paliv zůstanou vysoké celé roky, odstranily překážky při zřizování nových kapacit pro výrobu elektřiny ze slunečního svitu.

VIDEO: Proč Evropu sužují stále častější vlny veder

Fyzik Ondráš Přibyla o vlnách veder v Evropě | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Při protestech v Íránu po úmrtí mladé ženy v policejní vazbě zemřelo už 41 lidí

Na 41 stoupl počet obětí protestů, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránská státní média. Počet obětí bude ale nejspíš ještě vyšší, lidskoprávní organizace v pátek hovořily o nejméně 50 mrtvých.

Jak v sobotu uvedl íránský prezident Ebráhím Raísí, Írán se musí s protesty a s těmi, co narušují bezpečnost v zemi, "rozhodně vypořádat". Při protestech v provincii Gílán na severu Íránu zadržela policie 739 lidí, z toho 60 žen, uvedla íránská média. Írán podle nich také kritizoval krok Spojených států, které chtějí udělat výjimku ze sankcí, aby pomohly Íráncům zajistit v době celonárodních protestů internet.

Protesty se konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie minulý týden v úterý zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy