Po myši člověk. Genová terapie úspěšně pokračuje

Jakub Novák
24. 12. 2011 17:34
Genová terapie se po problémové minulosti vrací zpátky k lidem

San Diego / Londýn - Pomocí genové terapie se podařilo u lidí výrazně zmírnit dopady poruchy srážlivosti krve, hemofilie typu B.

"Jedná se o potenciální léčbu, která od základů mění život pacientů trpících touto nemocí a důležitý milník na poli genové terapie. Může to mít dopady na léčbu hemofilie typu A, další poruchy tvorby některých bílkovin, onemocnění jater a chronických onemocnění, jakými je například cystická fibróza," říká hlavní autor studie, doktor Amit Nathwani.

Ten společně s kolegy ve studii publikované v časopise New England Journal of Medicine prezentoval výsledky první fáze klinických testů, které se zúčastnilo šest pacientů.

Navzdory malému počtu jsou výsledky prvním přímým důkazem úspěšně provedené genové terapie v případě hemofilie typu B.

Co nemoc způsobuje a jak se léčí?

Tato nemoc je způsobena poruchou aktivity koagulačního (srážecího) faktoru IX (FIX). Vázána je na pohlavní chromozom X a projevuje se pouze, pokud není přítomna "zdravá" verze tohoto genu.

Proto se vyskytuje zejména u mužů (pohlavní chromozomy XY) a výrazně méně u žen, které obvykle bývají pouze bezpříznakovými přenašečkami.

V současnosti docházejí pacienti třeba i dvakrát či třikrát týdně na injekce se srážecími faktory. Tato léčba je však extrémně finančně náročná a ročně mohou náklady dosahovat až částky kolem 5,7 milionu korun.

Kromě značného zjednodušení pacientova života tak genová terapie představuje i velkou úlevu finanční. Tím by se také léčba stala logicky dostupnější i v chudších zemích, které si ji nemohou dovolit.

Co se povedlo?

Vědci šesti mužům trpícím hemofilií typu B vpíchli upravené částice takzvaných adeno-asociovaných virů - jedná se o skupinu, u níž není doposud známo, že by lidem způsobovala nějaké potíže.

Tyto virové částice byly navíc upraveny tak, aby nebyly schopné se v těle množit.

Pacientům, jejichž množství FIX v krvi nedosahovalo ani necelého jednoho procenta normálního množství, se v závislosti na množství virových částic zvýšila hladina až na téměř dvanáct procent.

Čtyři z těchto šesti pacientů mohli injekce se srážecími faktory úplně vysadit, aniž by se u nich objevovaly problémy i při činnostech, při kterých k nim dříve docházelo.

U dalších dvou pacientů došlo alespoň k prodloužení intervalu mezi jednotlivými injekcemi. Jedna injekce s virovými částicemi přitom vychází asi na desetinu ceny roční léčby, tedy asi 570 tisíc korun.

Pohled do minulosti

Hemofilie B bývá také označována jako "vánoční nemoc". Termín pochází z angličtiny - "Christmas disease" - a neodkazuje k Vánocům, ale ke Stephenu Christmasovi, desetiletému chlapci, u kterého byla nemoc, včetně své příčiny, poprvé popsána.

Hemofilik carevič Alexej Nikolajevič z rodu Romanovců
Hemofilik carevič Alexej Nikolajevič z rodu Romanovců | Foto: Wikimedia Commons

Asi nejznámější přenašečkou této nemoci byla britská královna Victorie, díky které se mutovaná verze genu pro FIX dostala na další královské dvory - ve Španělsku, Německu nebo Rusku.

Právě z Ruska pocházel zřejmě nejznámější hemofilik, syn posledního ruského cara Mikuláše II., carevič Alexej Romanov.

Na konci šedesátých a během sedmdesátých let se používaly koncentráty z lidské plazmy, které sice pacientům pomáhaly, ale často obsahovaly různé druhy virů, takže bohužel docházelo i k nákazám viry žloutenky nebo dokonce HIV.

V dnešní době se už používají koagulační faktory vyráběné bakteriemi, které jsou k tomu speciálně geneticky upravené, a nehrozí tu tedy žádné riziko virové nákazy.

 

Právě se děje

Další zprávy