Patnáctiletí astronomové odpovídali čtenářům

jet
30. 8. 2007 15:10
Vyhráli mezinárodní soutěž, zdařile fotografují vesmír
Jan Měšťan (vlevo) a Jan Kotek na vrcholu Paranal v Chile.
Jan Měšťan (vlevo) a Jan Kotek na vrcholu Paranal v Chile. | Foto: Archív Jana Měšťana

Písek - Jan Kotek a Jan Měšťan jsou patnáctiletými studenty Gymnázia v Písku. Ale už také jsou úspěšnými astronomy.

Vyhráli mezinárodní astronomickou soutěž otevřenou pro studenty z celého světa. Popsali totiž, samozřejmě v angličtině, jak se dá vypočítat doba zatmění Slunce, čím je tento jev pro hvězdáře zajímavý a ještě k tomu připravili pozorování loňského zatmění Slunce pro své spolužáky.

Za odměnu se jeli podívat do Chile. Tak totiž třináct evropských zemí, včetně České republiky, provozuje Evropskou jižní observatoř, špičkovou hvězdárnu, z níž astronomové sledují tu část vesmíru, která je vidět z jižní polokoule.

Evropská jižní observatoř v Chile.
Evropská jižní observatoř v Chile. | Foto: European Southern Observatory
Podrobněji si můžete o jejich zážitcích v Chile přečíst ZDE.

Oba také fotografují vesmír. V létě dokonce snímek pořízený Janem Měšťanem získal titul astronomická fotografie měsíce. (Prohlédnout si ji můžete ZDE.)

Stali se také hosty online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Popsali, jaké vybavení potřebuje začínající hvězdář. Podělili se o dojmy ze své cesty na observatoř do Chile. A připustili, že moc nevěří v kontakt Pozemšťanů s jinou civilizací kdesi ve vesmíru. Ale dodali: "Kdo ví?"

Jejich odpovědi si můžete přečíst tady:


Odpovězeno: 30. 08. | 13:08Autor: Jeník

Otázka: Máte nějaký vlastní dalekohled, nebo chodíte někam na observatoř?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Vážení čtenáři, vítáme Vás u online rozhovoru, pokusíme se co nejlépe odpovědět na Vaše otázky. K první otázce: Vlastníme několik triedrů, máme možnosti vypůjčit si 7cm a 5cm refraktory (čočkový dalekohled), J.M. potom vlastní 102mm refraktor a 15cm NEWTON (zrcadlový dalekohled). V Písku se bohužel žádná observatoř nenachází, ve volném čase tak navštěvujeme jiné hvězdárny v ČR (např. Hvězdárna Františka Pešty v Sezimově Ústí, Lidová hvězdárna Prostějov, AsÚ AV ČR v Ondřejově,...).

Odpovězeno: 30. 08. | 13:09Autor: máma

Otázka: Co tomu říkají rodiče a učitelé, když se po nocích místo spánku koukáte na hvězdičky?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Učitelé jsou v klidu, do školy chodíme včas :) Rodičům to také příliš nevadí, na oblohu se díváme jen čas od času, většinou za účelem sledování určitého úkazu.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:10Autor: Marat

Otázka: čím je zajímavější jižní polokoule, že tam mají evropané svoji observatoř?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Z jižní polokoule je možné pozorovat především střed naší Galaxie (Mléčné dráhy), díky tomu potom mohli astronomové na Paranalu potvrdit existenci černé díry v centru Galaxie.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:11Autor: Karolina Matejckova

Otázka: Jake jsou vase nejblizsi plany? Chystate nejaky novy projekt?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Plán do budoucna je úspěšně absolvovat 1. ročník na píseckém Gymnáziu :) Jinak uvidíme.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:12Autor: Petr Michalek

Otázka: Astronomii se venujete uz temer profesionalne. Cestovani po svete vyzaduje jiste solidni jazykovou vybavu. Jakymi jazyky hovorite? Dekuji za odpoved.

Jan Kotek a Jan Měšťan: Hovoříme především anglicky, německy, J.M. studuje navíc španělštinu.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:12Autor: Erik Novotny

Otázka: Pokud bych se chtel zucastnit podobneho projektu jako vy, na koho se muzu obratit?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Více o projektu Catch a Star! naleznete zde: http://www.eso.org/public/outreach/eduoff/cas/index.html

Odpovězeno: 30. 08. | 13:14Autor: Dana Blovska

Otázka: Kolik hodin denne spite, kdyz pozorovat se da jenom v noci a na osmicku musite bejt ve skole?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Se spánkem není problém, samozřejmě je tu škola a jiné záliby, pozorování se jim snažíme většinou přizpůsobit. Například u zatmění Měsíce si však člověk pozorování organizovat nemůže, tam se musíme naopak podřídit přírodě.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:15Autor: Hanelle

Otázka: Co Vás na astronomii nejvíce baví? Jak dlouho se astronomií zabýváte? Kolik času svému koníčku věnujete týdně?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Astronomie je lákavá věda, baví nás občas pozorovat, koukat na nebe a dovědět se něco nového. S astronomií navíc souvisí mnoho jiných přírodovědných oborů. J.M. se astronomií zabývá asi od 10 let, J.K. se postupem času k astronomii také dostal. Nelze říci přesně kolik času astronomii věnujeme, záleží například na pozorovacích podmínkách, co je zrovna vidět na obloze,... Občas se podíváme na novinky z astronomie na webu.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:16Autor: Dzaggina

Otázka: Honzo Mestane, muzes mi dat svy cislo na mobil? Ja vim, ze ho asi moc nedavas, ale chtela bych te poznat!!Dekujuuu mocinky;)

Jan Kotek a Jan Měšťan: Díky za zájem. Hoď mi nejdřív kontakt na sebe :)

Odpovězeno: 30. 08. | 13:20Autor: Ferrari_Rider

Otázka: Chtel bych se zacit venovat astronomii, ale mamka rika, ze by to bylo moc drahe, stoji to pry i nekolik tisic. Kolik penez jste do sveho vybaveni museli investovat na zacatku? Dikes za odpoved.

Jan Kotek a Jan Měšťan: Pro začátečníka je dobré zvolit pro pozorování kvalitní triedr. Např. 10x50 (10x zvětšení, 50mm průměr objektivu), takový triedr dobře poslouží pro základní poznání oblohy, pokud tě to bude dál bavit, můžeš investovat do většího přistroje. Většina astronomů začínala s malým kvalitním přístrojem. Pomocí triedru lze objevit komety, novy, záleží na zkušenostech pozorovatele.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:21Autor: Julie.Dvorska

Otázka: Co zajimaveho muzu pozorovat na obloze v tomto tydnu?

Jan Kotek a Jan Měšťan: V tomto týdnu ještě bude trochu doznívat meteorický roj Perseid, před pár dny bylo úplné zatmění Měsíce, bohužel z Evropy vidět nebylo. Pro konkrétní údaje o obloze doporučujeme www.calsky.com.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:23Autor: Chilli Boy

Otázka: zajimalo by me co ste v chile jedli za speciality.je tam nejaky narodni jidlo?

Jan Kotek a Jan Měšťan: V Chile se jedí hlavně plody moře. Specialitou je například Humitas - upravená kukuřičná směs zabalená v klasu. Chile je proslulé i svým vínem, velice dobré je i zdejší pečivo.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:24Autor: Petra Kamilska

Otázka: S manzelem se stale nemuzeme shodnout na tom, zda je civava(maly psik)mexickeho nebo chilskeho puvodu.Vim,ze se to netyka astronomie, ale muzete mi pomoci najit odpoved?Dekuji Kamilska

Jan Kotek a Jan Měšťan: Pokud víme, čivava je původu mexického. :)

Odpovězeno: 30. 08. | 13:24Autor: Honza Brozek

Otázka: na jakych serverech brouzdate,abyste se dozvedeli neco noveho z oblasti astronomie?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Těchto serverů je opravdu mnoho, jen namátkou: www.astro.cz, www.eso.org, www.ian.cz, www.heavens-above.com,...

Odpovězeno: 30. 08. | 13:31Autor: kikina

Otázka: Honzo, jaks udelal tu fotku, s kterou jsi vyhral fotografii mesice? Potrebovals na to nejakej specialni fotak? Diki kiki

Jan Kotek a Jan Měšťan: Pořídil jsem ji 5mpx digitálem CAMEDIA C-5000 ZOOM. Nejdná se o nikterak výjimečný přístroj, ve srovnání s ostatními digitály patří tento někam do průměru. Bylo potřeba pohrát si s expozicí, vše jsem měl usnadněno jasnou a relativně světlou oblohou - Měsíc a Venuše nebyly příliš kontrastní. Pak už bylo potřeba jen snímek dodatečně upravit v počítači.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:32Autor: luky luk

Otázka: Byli jste na Paranalu ve chvili, kdy padaly perseidy. Videli jste je nebo bylo zatazeno jako tady?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Na Paranalu bylo v době našeho příjezdu zataženo, již 3. den! Obvykle tam bývá 350 jasných nocí v roce, kolem půlnoci se však vyjasnilo a my nějaké Perseidy spatřili.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:34Autor: Dzimina

Otázka: Kamaradka rika,ze gdyz budu chtit fotit norlalnim fotakem slunce tak oslepnu. jak to delate vy?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Pokud se budete dívat do optického hledáčku, může dojít k poškození zraku. To platí i o dalekohledech, objektivy je nutné vybavit vhodnými slunečními filtry.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:34Autor: Palec

Otázka: Je vaše práce o výpočtu doby zatmění Slunce někde veřejně přístupná (nejlépe na internetu)? O astronomii se zajímám a rád bych si ji přečetl.

Jan Kotek a Jan Měšťan: Můžete ji nalézt zde: http://jejdaman.wz.cz/cas2007-7.doc

Odpovězeno: 30. 08. | 13:35Autor: Jaroslav Bulka

Otázka: Je neco, co vas v Chile naprosto prekvapilo? Neco, co jste necekali?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Lidé v Chile jsou velice ochotní. Když jsme se zeptali na cestu, chodili s námi i půl hodiny po všech informačních střediscích, než jsme se dobrali správné adresy.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:36Autor: Anny

Otázka: je v chile draho nebo tam clovek s ceskym platem vystaci?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Je to zhruba stejné jako u nás, je ale pravda, že na poměry Jižní Ameriky je v Chile poměrně draho.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:38Autor: laik

Otázka: Je observatoř v Chile vybavena o hodně líp než hvězdárny u nás?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Podmínky jsou nesrovnatelné, Paranal patří Evropské jižní observatoři (ESO), která se skládá ze 13 evropských zemí + Chile, do organizace tak jdou velké finance, je tedy možnost postavit jednu z nejmodernějších observatoří na světě. ESO v některých svých projektech spolupracuje i s dalšími zeměmi (USA, Japonsko,...).

Odpovězeno: 30. 08. | 13:43Autor: Zuzana

Otázka: Kdo vas k astronomii privedl a odkdy se jí venujete? Jaky byl onen pocatecni impulz?
Dekuju (a samozrejme uprimne gratuluju k uspechu!)

Jan Kotek a Jan Měšťan: J.M.: K astronomii mě přivedli rodiče, jako ke spoustě věcí, astronomie mě zrovna chytla. Prvními impulsy pro mě byly pozorování zatmění Měsíce z roku 1996, pozorování komety Hale-Bopp z roku 1997 a konečně pozorování úplného zatmění Slunce z roku 1999.
J.K.: Už jako malý jsem občas zašel na hvězdárnu, s rodinou pozoroval některé vzácné úkazy na obloze. A tak když Honza za mnou přišel s návrhem na pozorování ve škole, musel jsem prostě souhlasit. Tak jsme se vlastně dali dohromady.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:46Autor: Honza

Otázka: Co si máme představovat pod pojmem že se vesmír rozpíná?A jaká je podstata černý děr?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Toto jsou témata na delší povídání. Můžeme Vás odkázat například na www.aldebaran.cz či na knihu Briana Greena Elegantní vesmír, kde se dozvíte i něco o teorii strun. Je třeba si uvědomit, že se jedná o více či méně pravděpodobné teorie. Černá díra je těleso o tak vysoké hustotě, že úniková rychlost z něj přesáhne rychlost světla.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:49Autor: Tyčka Roman

Otázka: Gde končí vesmír????

Jan Kotek a Jan Měšťan: Viz předchozí odpověď.

Odpovězeno: 30. 08. | 13:59Autor: albert onestone

Otázka: neni vesmir jen nekonecnym cyklem rozpinani a smstovani ukoncenym/zahajenym velkym treskem?

albert o.

Jan Kotek a Jan Měšťan: V současné době vesmír zrychluje svou expanzi, nicméně na to, jak to bude pokračovat, existuje více názorů. Vesmír je vlastně prostor, mimo něj prostor neexistuje, všechno je to však pouze teorie.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:01Autor: Veolw

Otázka: Je Váš způsob výpočtu zatmění slunce zcela odlišný oproti již známým metodám nebo se jedná jen o určitou korekci již známých výpočtu? Jaká je úspěšnost Vaší metody ve srovnání s ostáními metodami?

Děkuji.

Jan Kotek a Jan Měšťan: V našem projektu jsme ukázali zcela běžný postup výpočtu zatmění, ze znalosti několika oběžných dob Měsíce kolem Země lze poměrně jednoduše spočítat dobu vzniku zatmění. Vše bylo psáno spíše vzdělávácí formou. Viz. http://jejdaman.wz.cz/cas2007-7.doc

Odpovězeno: 30. 08. | 14:02Autor: Jana

Otázka: Chcete se někdy jako již vystudovaní astronomové vrátit na Paranal? Pracují tam Češi ? Je o práci v tak vzdálené zemi v Česku zájem ?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Pokud skutečně vystudujeme astronomii, na Paranal bychom se i rádi vrátili, dostat se právě tam je snem mnoha astronomů. Na Paranalu pracuje pouze jediný Čech, Stanislav Štefl, kterého jsme měli možnost při naší návštěvě osobně poznat. O práci na Paranalu zájem je, bohužel ne z České republiky. Je škoda, že se i Češi více nezapojují do pozorovacích programů na Paranalu.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:05Autor: Barča

Otázka: Blahopřeji k úspěch ! V patnácti je to úžasné ! Můžu se zeptat jestli máte nějaké sponzory, kdo vás podporuje ? Zájem o astronomii není levná záležitost , ne ? Podpořil někdo vaši cestu do Chile ? Děkuji. Přeji mnoho dalších úspěchů.

Jan Kotek a Jan Měšťan: Děkujeme. Podporuje nás naše škola, v cestě nás podpořilo město Písek, pan Pavlíček, rodiče a zastoupení firmy Sony v České republice, která nám zapůjčila ke zdokumentování cesty digitální videokameru. J.M. podpořil například pan Jan Soldán z AsÚ AV ČR v Ondřejově, který mu daroval 150mm NEWTON.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:06Autor: Alena

Otázka: Moc vás zdravím a blahopřeji k úspěchu. Zajímalo by mne, zda uvažujete o studiu astronomie a kde byste rádi studovali. V Čechách nebo v zahraničí ? Ještě bych ráda věděla jestli se vaše gymnázium specializuje na astronomii nebo se vzděláváte mimo školu.

Jan Kotek a Jan Měšťan: O studiu uvažujeme, vše je však před námi. Uvidíme. Studium v zahraničí by bylo fajn. Naše gymnázium se nijak zvláště nespecializuje.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:07Autor: Jim

Otázka: Jak na Vás zapůsobil Tichý oceán? Jsou v Chile pěkné holky?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Tichý oceán byl úchvatný. Druhá část otázky: Určitě, navštivte Chile sám :)

Odpovězeno: 30. 08. | 14:10Autor: Rita Hejvordova

Otázka: jaky je rozdil mezi astronomii a astrologii?

Jan Kotek a Jan Měšťan: V současnosti nemají skoro nic společného. Dříve byly tyto dvě disciplíny velmi propletené. Astronomie je exaktní věda, zatímco astrologie je založena na mýtech a pověstech. Astrologie vychází z výpočtu poloh planet, fází Měsíce,... Tyto výpočty však nejsou využívány k poznatkům o vesmíru.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:19Autor: Paranal Girl

Otázka: Jaka je sance, ze jako Ceska budu moct pracovat na Paranalu? Kolik je tam pracovnich mist?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Pokud se budete snažit a budete mít dobré reference, šance není malá. Na Paranalu hledají kromě astronomů také různé specialisty, inženýry, programátory...Na Paranal se můžete dostat také v rámci stáže během studia. Nicméně není příliš jednoduché i s rodinou opustit Evropu a odjet přes půl světa. Záleží je na Vás :) K tomu, abyste mohla využívat dalekohledů observatoře ESO, nemusíte být přímo zaměstnancem ESO, dokonce nemusíte být ani z Evropy. Můžete poslat návrh na pozorování speciální komisi. Pokud se jí Váš návrh zalíbí, bude realizován a Vy získáte výsledky. Systém práce je v ESO velice efektivní, a dá se říci, že unikátní.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:20Autor: Eggo

Otázka: na paranalu je pry zaznamenan nejvetsi vyskyt ufo.Videli jste nejake?

Jan Kotek a Jan Měšťan: No my jsme UFO žádné neviděli :)

Odpovězeno: 30. 08. | 14:21Autor: Luka

Otázka: Neodpustim si malou reakci na UFO: Neni to nahodou tim,ze se na Paranalu moc chlasta?:))

Jan Kotek a Jan Měšťan: Na Paranalu se pít alkohol nesmí, pouze při výjimečných událostech (důležitá návštěva, Vánoce..).takže tím to asi nebude :)

Odpovězeno: 30. 08. | 14:29Autor: Ufoun

Otázka: Když jsme u UFO, věříte v existenci inteligentního života ve vesmíru? Teda myslím i mimo Zemi.

Jan Kotek a Jan Měšťan: I když pravděpodobnost života ve vesmíru je poměrně slušná, s inteligentním životem si již tak jistí nejsme. V to, že by k nám přilétl létající talíř a z něj vyskočili bytosti s anténkami na hlavě moc nevěříme. I když, vyloučit se to samozřejmě nedá. Musíme si také uvědomit, že vzdálenosti ve vesmíru jsou ohromné, a k nejbližší další hvězdě od Slunce je to cca 4,3 světelných let. Průměr naší Galaxie je 100 000 světelných let. My vysíláme radiové signály asi 100 let, takže informace o nás jsou pouze do 100 světelných let o nás. A to nemluvím o tom, že by muselo jít skutečně o velmi vyspělou civilizaci. Moc nadějí nám to bohužel nedává. Ale kdo ví?

Odpovězeno: 30. 08. | 14:32Autor: Dejv

Otázka: Bylo to poprvé, co jste cestovali na jižní polokouli? Slavili jste překročení rovníku?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Všichni jsme cestovali na jižní polokouli poprvé, pozorování jižní oblohy byl opravdu zážitek. Pozici letadla jsme měli možnost sledovat na obrazovkách v letadle, nicméně překročení rovníku jsme nijak zvlášť neslavili.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:36Autor: Monika

Otázka: Ani se vás vlastně nechci na nic zeptat. Jenom popřát, ať se vám takhle daří pořád.

Jan Kotek a Jan Měšťan: Děkujeme.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:38Autor: Tomáš64

Otázka: Zdarec típci!!Mě by zajímalo jak jste se k tomu vlastně dostali a kolik by stál popřípadě nějaký lepší dalekohled z kterého by se dala pozorovat noční obloha!!

Jan Kotek a Jan Měšťan: O našich začátcích v astronomii je níže, lepší ceny dalekohledů jsou velice relativní. Koukněte třeba na www.celestron.cz.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:39Autor: uba

Otázka: Proč je tak důležitý vesmír (sledování vesmíru) a co pozitivního nám může dát?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Může nám toho dát hodně pozitivního. Od včasné detekce kolizní planetky se Zemí začínaje po objev exoplanety (planety mimo nasi Sluneční soustavu) v obyvatelné zóně konče.

Odpovězeno: 30. 08. | 14:45Autor: Shob

Otázka: Hosi, jak dobre znate astronomii? Co vam rika Planckova funkce, Stavovy diagram apod.
Mate zajem o studium astronomie na vysoke skole?

Jan Kotek a Jan Měšťan: Je nám 15 let, nevíme zatím určitě, zda budeme studovat astronomii na vysoké škole, to je ještě potřeba promyslet, zda nám zájem o astronomii vydrží apod. je zde mnoho dalších zajímavých oborů. Co se týče pojmů, které jsem nám teď vypsal, nebudeme si s nimi v tomto rozhovoru zatěžovat hlavu. Prázdniny jsou za námi a kvinta gymnázia před námi. :)
:)

Odpovězeno: 30. 08. | 14:47Autor: Alík

Otázka: Klobouk dolu, hoši. To je fakt úspěch. Uvědomujete si to, co to pro vás může znamenat? Neříkejte, že nemáte nějaké plány, určitě máte už teď nějakou část astronomie oblíbenou a v té chcete vyniknout.

Jan Kotek a Jan Měšťan: Je pravda, že člověka takovýto úspěch hodně popostrčí kupředu, nicméně plány do budoucna záleží na mnoha okolnostech a neradi bychom něco zakřikli. I za svého profesora Marka Tyle se s Vámi loučí Jan Kotek (www.jejdaman.wz.cz) a Jan Měšťan (www.jm-pisek.cz/osobni). Děkujeme za dotazy.

 

Právě se děje

Další zprávy