Oslavenec Murdoch věří v sílu internetu

Adam Junek
11. 3. 2006 0:00
Canberra "Zapomeňte na nezávislost médií. Všechna je totiž vlastní jen čtyři lidé. A dva z nich se jmenují Rupert Murdoch."

Toto moudro sděluje v jednom nepříliš kvalitním americkém snímku profesor studentům žurnalistiky. Trochu přehání, ale Murdoch, který dnes slaví pětasedmdesáté narozeniny, je opravdovým titánem mediálního světa.

Mohl by být denně v médiích

Ovládá na 180 novin a časopisů, které vycházejí na čtyřech kontinentech. Do Murdochova impéria patří satelitní a kabelové televizní sítě, filmová studia i producentské firmy, knižní nakladatelství i internetové projekty.

"Kdyby chtěl, může být v médiích každý den. Vlastní jich tolik, že by je ani za půl roku neprostřídal," řekl Uri Landesman, manažer investiční společnosti Federated Investors, která patří k hlavním akcionářům Murdochovy firmy News Corp.

Přestože vlastní desítky tištěných médií, která mu pomohla budovat majetek aktuálně odhadovaný na 6,5 miliardy dolarů, jejich budoucnosti už příliš nevěří. "Dobrých novinářů bude stále potřeba, ale jejich práce bude přenášená elektronicky," míní mediální mogul.

Tištěné inzeráty jsou passé

V rozhovoru pro týdeník The Press Gazette uvedl, že tištění noviny budou sice ještě dlouho žít vedle elektronických, ale budou s nimi stále více prohrávat v souboji o inzerenty. "Tištěné inzeráty nezajímají nikoho pod třicet," vysvětlil.

Sám se proto nedávno pustil do rozvoje svého internetového byznysu a chce se popasovat i s takovými přeborníky v oboru jako jsou Google nebo Yahoo!. A i když to vypadá, že Murdoch tentokrát zaspal, dá se od něj čekat i nemožné.

Své království totiž vybudoval z jediného malého australského deníku. Ten zdědil po svém otci, který náhle v roce 1952 skonal. Jako sotva dospělý se vrátil z Velké Británie do svého rodného Melbourne. Předtím studoval na Oxfordu a krátce pracoval v deníku Daily Express.

Vybudoval impérium z ničeho

Téměř krachující list Adelaide News postavil na nohy a z provinčního plátku udělal významný australský deník. A pak se pustil do nákupů.

Na konci 60. let tak s překvapením Britové zjistili, že list The Sun vlastní chlapík od protinožců, píše ČTK. Časem přibyly i seriózní The Times.

Vrhnul se i do Spojených států a získal i americké občanství. Ze seriózního New York Post udělal jedno z nejprovokativnějších periodik v USA. Pořídil si filmová studia 20th Century Fox a snimi i Fox TV.

Jeho deset let starý Fox News Channel s úspěchem zaútočil na dříve neotřesitelnou pozici CNN a sesadil ji z trůnu zpravodajských kanálů.

Jako první vycítil potenciál satelitního vysílání. Dnešní pilíř jeho impéria, televizní síť BSkyB, jej kdysi málem přivedla ke krachu. Podržely jej však banky a dnes může jen počítat mnohamilionové zisky.

Kritiku neposlouchá

Kritika se na Murdocha snáší z mnoha stran. Zejména jeho kritikům vadí, že vždy "zpívá písničku" vlády země, kde zrovna dává nějaké vyjádření. V Americe je tak republikán, v Británii labourista a v Číně ustupuje pekingské vládě.

Sám si však z toho těžkou hlavu nedělá. Navíc tvrdí, že je v Číně katalyzátorem změn. Jeho heslem ostatně je: "Svět nemůžeme změnit, ale můžeme se o to pokusit."

Při skupování "poloviny" mediálního světa stihl Rupert Murdoch zplodit šest dětí. Nejmladší dceři jsou tři roky, nejstarší táhne na padesát.

Spekulace o nástupci nesnáší

Již několik let se spekuluje o tom, komu předá "kopáč špíny" nebo "mizera", jak se Murdochovi často přezdívá, žezlo. Nejčastěji se hovoří o mladším synovi Jamesovi, zvlášť poté, co jej tatínek dosadil do funkce šéfa BSkyB.

Ostatně loni tuto tezi potvrdil krok staršího Lachlana. Ten odstoupil z výkonné funkce v News Corp. a ponechal si pouze křeslo ve správní radě.

"Nechci o tom mluvit. Škodí to firmě. A nemám rád ty spekulace, může to budit rozbroje mezi mými dětmi i mezi zaměstnanci," vzteká se vitální stařík.

"A také nechápu, proč se třeba nemluví o mé dceři Elizabeth. Vždyť je také velmi schopná," dodává.

Pocitem nesmrtelnosti ale netrpí. V roce 2000 se vyléčil z rakoviny prostaty a o své smrti má naprosto jasnou představu.

Chtěl by zemřít stylově. Rozhodně nesmí být bosý. Pak by chtěl sedět před několika televizními obrazovkami, na nichž by běžely jeho kanály, v ruce by třímal jedny své noviny a druhou rukou by měl myš, která by se proháněla po jeho internetovém království, napsala ČTK.

 

Právě se děje

Další zprávy