Soul - Asie slaví tento týden každoroční podzimní festival. V Jižní Koreji, kde je známý jako Čchu-sok, se tento svátek tráví návštěvou příbuzných, vzpomínkou na předky a... rozdáváním a přijímáním plechovek se Spamem, tradičním americkým lančmítem.
Předvařené plechovky vepřového masa jsou ve světě nedílnou součástí vtipů, zásob sbalených na výlet, válečných vzpomínek - a v Jižní Koreji i celonárodní lásky. Spam se stal základní součástí tamního jídelníčku a země je dokonce jeho největším spotřebitelem mimo USA.
Od doby, kdy Spam v USA před druhou světovou válkou vznikl, už ho sjelo z výrobních linek více než sedm miliard plechovek. Teď se vyrábí například i v jihokorejské továrně v provincii Čchungčchong.
"Když máte spam, máte všechno!"
Najdete v ní Spam klasický, Spam jemný, Spam šunkový, Spam česnekový... "Když máte Spam," hlásá slogan na plechovce, "pak máte všechno!"
Jihokorejským plechovkám lančmítu tedy rozhodně nehrozí, že na ně bude sedat prach v zastrčeném regále supermarketu. Spam a jeho domácí konkurence jsou prvořadým dárkem k podzimnímu festivalu a obchody je vystavují v nákladných dárkových krabicích a někdy i převázané mašlí.
Dárkový koš Black Label například v přepočtu stojí asi 75 dolarů (asi 1430 Kč). "Je v něm andaluský olivový olej a devět plechovek Spamu," vysvětluje manažer firmy.
Když šneci vydělávají peníze:
Romantická večeře nad talířem lančmítu
"Spam má v Koreji prvotřídní pověst. Je to nejspíš nejžádanější dárek, jaký někdo může dostat, a abychom pomohli vytvořit dojem špičkového produktu, používáme v našich reklamách slavné herce," dodal manažer. "Kdokoli dostane Spam, zároveň dostane hřejivý pocit u srdce."
Zkrátka Spam má v Jižní Koreji úplně jinou pověst než na Západě. Kde jinde by se mohla objevit v televizi reklama, na níž si mladý pár dopřává romantickou večeři nad talířem lančmítu?
Ale počátky tohoto pokrmu byly mnohem skromnější. Spam do Koreje přinesla americká armáda během korejské války, kdy jídla bylo málo a masa ještě méně. Lidé tehdy vařili cokoli, co dokázali sehnat.
Nejslavnější jídlo: vojenské dušené maso
Přitažlivost Spamu ovšem přetrvala i do let hojnosti a nyní je natolik nedílnou součástí místní stravy, že se dostal i do jednoho z nejoblíbenějších jídel: pu-te či-ke, neboli vojenského dušeného masa.
V Jižní Koreji existuje spousta restaurací, které se na něj specializují, ale ty nejslavnější lemují ulici v Soulu, která je za rohem od americké vojenské základny.
Jednu z restaurací vede Ho Ki-sok, která tvrdí, že vojenské dušené maso vymyslela v roce 1954, když jí kdosi přinesl propašovaný Spam, klobásy a šunku z vojenské základny. Paní Ho z nich uvařila kořeněnou polévku, která vstoupila do dějin.
Tisíc lidí nasytilo jídlo z potravin, které by se jinak vyhodily:
"Tenkrát toho k jídlu moc nebylo," vzpomíná. "Jediný způsob, jak se dostat k masu, bylo propašovat ho z vojenské základny. Museli jsme si vystačit s čímkoli, co zbylo po vojácích. Někdy to bylo krůtí maso, jindy Spam. Dělali jsme z toho dušené pokrmy a můj recept lidi napodobovali, a tak se rozšířil po celé Koreji."
Vojenské dušené maso je nyní zakořeněno coby součást jihokorejské kuchyně - stejně tradiční, jako rozdávání plechovek Spamu k podzimnímu svátku.
"Je to slané, je to mastné a skvěle to jde dohromady s kořením," prohlásil jeden ze zákazníků. "Korejská polévka a americká šunka - dokonalá kombinace."