Praha - Kdo je lepším diskutérem - Jan Švejnar, nebo Václav Klaus? To dnes mohli posoudit senátoři ČSSD a spolu s nimi v přímém televizním i internetovém přenosu také všichni občané.
Diskuse kandidátů na prezidenta proběhla v Zeleném salónku Kolovratského paláce. Řídila ji šéfka sociálnědemokratických senátorů Alena Gajdůšková.
Šlo o jediný přímý střet kandidátů. Václav Klaus už dříve odmítl, že by se s Janem Švejnarem setkal v přímé televizní debatě. Znovu tak proti sobě stanou až 8. února, kdy poslanci a senátoři rozhodnou, zda jednoho z nich zvolí pro příštích pět let hlavou státu.
Průběh diskuse minutu po minutě:
14:28 - Na tiskovou konferenci po diskusi ani jeden z kandidátů nedorazil. Senátorka Gajdůšková pouze zopakovla, že debata neměla ambici nahradit televizní souboj kandidátů.
Přečtěte si více: Co si o debatě myslí senátoři z ČSSD?
Podle Václava Klause diskuse probíhala v přátelské debatě a nemá k ní už víc co dodat.
Bez dalšího komentáře opustil Senát i Jan Švejnar. Podle jeho slov se s Klausem domluvili, že nebudou debatu komentovat.
Diskutujte na blozích: Přesvědčil Vás Klaus či Švejnar? |
14:17 - Gajdůšková končí diskusi. Němela podle ní nahradit televizní souboj kandidátů. Děkuje oběma.
Klaus ještě na závěr dává Švejnarovi svoji knihu, že on tedy dodatečně dílo svého protikandáta četl. Švejnar říká: "Já jsem zjistil, že vy nejenže nepublikujete do vědeckých časopisů, vy dokonce ani nečtete."
Klaus kroutí hlavou: "To byla ale úsměvná větička."
14:15 - VÁCLAV KLAUS |
Během Švejnarova projevu kroutí hlavou. A jakmile přijde na řadu, ohrazuje se: "Hmmm, tady ta výhrůžka, že prezident v druhém funkčním období se bude chovat jako neřízená střela, to já musím replikovat. Že by jako najednou člověk vyletěl z kůže a začal se chovat neřízeně... To v mém případě nehrozí. "
A pokračuje: "Já znám názory Jana Švejnara velmi málo. Jeho názory nesdílím. Když jsem si teď poprvé přečetl jeho knížku z 90. let o trasformaci, zesinal jsem hrůzou a byl jsem rád, že jsem to dříve nečetl." (Švejnar se usmívá.)
Klaus připomíná začátek 90. let, kdy jej Švejnar kritizoval v Lidových novinách, že nechce povolit Slovensku vlastní centrální banku: "No to jsem myslel, že je konec světa."
14:13 - JAN ŠVEJNAR |
Přiznává, že je otázkou zaskočen a potřeboval by si odpověď promyslet. Pak však říká, že Klaus by podle něj měl všechny silné stránky, které zatím vykázal: To znamená, že by prosazoval své myšlenky, které někdy Švejnar vidí jako extrémní, někdy ne. "Byl by na Hradě velice silným a názorově vyhraněným člověkem a v druhém obdodí by byl mnohem méně omezený než v prvním funkčním období," říká Švejnar.
14:12 - Gajdůšková upozorňuje, že čas vymezený pro debatu se blíží ke konci. Klade poslední dotaz: Pokud bude zvolen váš protikandidát, co by zvládal velmi dobře, a co by byl jeho handicap?
14:08 - VÁCLAV KLAUS |
Klaus je odpovědí Jana Švejnara pobouřen: "Tak to glosování složité volby úplně nového obsazení Ústavního soudu pár dní po prezidentské volbě, to je největší útok, který tady zazněl," říká.
"Termín soudcokracie proudí v nesmírném množství knih, které sem proudí z USA. A jestli vy tento termín neznáte, tak to je opravdu překvapivé," špičkuje Klaus. Švejnar se tváří viditelně překvapeně.
Klaus pak vysvětluje, proč se mu nechce pouštět do obšírné debaty o tuzemském soudnictví. A to proto, že právě v jeho Centru pro ekonomiku a politiku na dané téma vydávají knihy a brožury, kde je vše rozepsáno, a probírat to ve zkratce by bylo zkreslující.
"Je to vážný problém, ne na minutkovou debatu."
Hodnotit nechce ani Ústavní soud. "Určitě ještě vyhledává svoje místo, kam patří a nepatří. Je to jedna z klíčových institucí, která někam roste, někam směřuje, vyvíjí se za pochodu a já k tomu nemám žádný komentář."
14:06 - JAN ŠVEJNAR |
Soudnictví hraje v rozvinutých společnostech klíčovou roli, říká Švejnar. Uvádí příklad z USA: při těsných výsledcích voleb mezi Alem Gorem a Georgem Bushem nakonec rozhodoval americký nejvyšší soud, který rozhodl 5:4 v neprospěch Gorea. Ten prohlásil, že s výrokem nesouhlasí, ale respektuje ho.
"To je též náš ideál. Měli bychom soudy nechat rozhodovat. Potřebujeme dokončit transformace, které už byly započaty. Prezident by také měl jmenovat soudce včas, tak aby nedocházelo k ochromení soudů." Rozvádí teze o nefukčnosti Ústavního soudu po zvolení Václava Klause a pak říká, že nemůže mluvit o soudcokracii, protože tento termín nezná.
14:04 - Otázka, jaký je rozdíl mezi nezávislostí mezi soudní mocí a soudcokracií. A jak jste spokojeni s rozhodováním Ústavního soudu?
14:00 - JAN ŠVEJNAR |
Nejlepší strategie je skrz silnou EU, kde budeme aktivním a silným členem. Prezident by se neměl vymezovt negativně, ale pozitvně k EU. Měl by se účastnit všech schůzí a pozitivně reprezntovat Českou republiku. Měli bychom hledat spojence a vyjednávat pro nás nejlepší podmínky.
Přistoupení k euru závisí na výkonu ekonomiky. ČNB měla studii už před lety, že jsme připraveni na to, abychom vstoupili. Jsou zde rizika spojená se vstupem. Jedním z nich jsou možné změny kurzu, které by mohly poškodit naše exportéry. Příklad Slovinska nám ale ukazuje, že rok působ v eurozóně bez jakýchkoli problémů a v blízké době nám ukáže Slovensko, že je to možné taktéž.
13:58 - VÁCLAV KLAUS |
"O Evropské unii - narozdíl od jiných - píši knihy, takže moje názory jsou poměrně známé," říká Klaus.
Připomíná, že členství v EU nemělo alternativu, Česko nemělo jinou možnost, zkrátka se muselo vrátit tam, kam patřilo. "Pokud by tu nebyl komunismus, pak by Československo patřilo k základajícím zemím EHS. Já jsem dával přihlášku ke členství, já jsem podepisoval vstup..." Klause na unii zajímají podmínky členství, rozhodnování v Bruselu a demokratický deficit. "To není Klausova schválnost, to jsou reálné problémy, které všichni vidíme."
Česká ekonomika v posledních třech letech mimořádně slušně roste. V posledních dnech vidíme mráčky na obloze. Jen těžko bude další rok začínat náš ekonomický růst číslem šest, jak to bylo v posledních třech letech. V něčem jsme se přiblížili k možnosti, aby to euro bylo pro nás smysluplné. My máme naše kritéria, kdy to pro nás je výhodné. EU má kritéria, kdy to pro ně je výhodné. TO jsou nůžky, které nestříhají, pokud mají jenom jednu nožičku. A pro nás to teď není smysluplné.
13:58 - Dotaz na evropskou integraci, plnění konvergenčního programu a zaveden eura.
13:55 - VÁCLAV KLAUS |
Václav Klaus se při Švejnarových slovech o tom, co by bylo třeba dělat při válečným konfliktu, nepokrytě usmívá. Nakonec si dává ruku před ústa. Dostává se ke slovu a vzpomíná na malůvku "kanony nebo máslo". Tím chce říci, že žádná otázka není postavena černobíle. Pokud by měl říci, kam by dal peníze, kdyby byl prezidentský systém, pak lidem. "Vždycky je nejlepší svěřit peníze lidem. Ne to dávat na nějaké nesmyslné boje s klimatem, na nějaké poručíme větru, děšti," říká prezident.
13:53 - JAN ŠVEJNAR |
Jsou před námi dvě velké výzvy - na prvním místě možný válečný konflikt nebo teroristický útok. Ale v mírovém období bychom měli věnovat prostředky do dlouhodobé činnosti proti ničení planety. Proti tomu se musíme postavit spoelčně se spojenci.
13:52 - Gajdůšková má doplňující otázku - kam by kandidáti nejvíc věnovali peníze, kdyby fungovali v prezidentském systému?
13:50- JAN ŠVEJNAR: |
Konstatuje, že se Klausovy názory silně vyvíjejí. Klausův postoj je podle něj extrémní. "Jste ve světě úplnou výjimkou," říká Švejnar. Neopírá se o vědecké poznatky světové vědecké komunity. Situace se podstatně rychle mění a zhoršuje. Většina států a světových organizací se tímto problémem začíná zabývat.
13:46 - VÁCLAV KLAUS |
"Já podezírám pana senátora, že nechce slyšet mou odpověď. Je to otázka pro mého kandidáta, aby mohl říci líbivý názor, že je to s tím oteplováním hrozné, a já pak budu muset říct svůj méně líbivý názor, že ano."
Klaus pak nabádá, aby lidé přistupovali k přírodnímu dědictví s maximální pokorou. Ale k ochraně klimatu, což považuje za fiktivní věc, se podle něj nesmí přistupovat jako k nějaké nové politické síle. "Nadto je důležité, aby tato módní hesla nebyla brzdou rozvoje chudých zemí."
13:45 - Doplňující otázka: dotaz směřuje ke klimatickým změnám. Myslíte si, že je potřeba se tímto problémem zabývat, nebo je zanedbatelný?
13:41 - VÁCLAV KLAUS |
Klaus obhajuje svoje postoje. "Takové organizace tady vždycky byly a vždycky budou a fungovaly i za komunismu..." Připomíná, že má svou nadaci, že to patří k jeho životu. "Tady je spor jedině o tom, jestli parlamentní demokracii nazvu pouze formální demokracií, čímž ji pejorativním způsobem ponížím a pak musí být něčím nahrazována. S tím já vedu spor. Není možné stavět to či ono sdružení či iniciativu na úroveň politických stran. O tom je můj boj. Není v něm nic, vůbec nic polemizujícího s bohulibými činnostmi nevládních organizací. Mně jde o jedinou věc, aby ony bez jediného mandátu od voliče-občana, získávaly moc, vliv."
Svůj projev, který tentokrát přesáhl časový limit, uzavírá spekulací, kam půjde, pokud bude muset opustit Hrad: "Já bych určitě zůstal v non-profit organizaci, zůstal bych v mém malém CEPu, který má dva zaměstnance, já bych nešel do nějaké banky nebo dozorčí rady..."
13:39 - JAN ŠVEJNAR |
Je přesvědčen, že občanská společnost je důležitou součástí demokratického systému, důležitým doplňkem a my se musíme přiřadit k zemím, které takto smýšlejí.
13:38 - Ptá se senátor Jermář: jeho dotaz směřuje na roli občanské společnosti a neziskového sektoru.
13:36 - JAN ŠVEJNAR |
Říká, že považuje za příznačné, že v žádné vyspělé zemi nebyla rovná daň zavedena. "Rovná daň zvýhodňuje lidi, kteří jsou bohatí a znevýhodňuje střední vrstvu a lidi s nižšími příjmy. Dochází pak ke vzrůstající nerovnosti příjmů a bohatství."
13:33 - VÁCLAV KLAUS |
Prezident hovoří o definici rovné daně a připouští, že má množství podpůrců i kritiků. "Nepovažuji za realistické u nás dneska rovnou daň zavést. Není to téma, za které bych v současné době jakkoli bojoval."
13:33 - Další dotaz směřuje na rovnou daň.
13:32 - Probíhá přestřelka na téma, na co by měli a neměli Klaus a Švejnar odpovídat. Švejnar říká, že on by se neschovával za prezidentský úřad a neposuzoval, co má a nemá prezident řešit, ať říkají své názory.
13:28 - Ani Klaus nevyčerpal svůj časový limit a slova se ujímá Gajdůšková. Václava Klause upozorňuje, že dotaz po reformě zdravotnictví byl spíše veden v tom smyslu, že z Hradu vetoval velké množství zákonů ČSSD.
"Já jsem řádově vetoval tak 5 procent zákonů. A to jsem v závěrečné fázi vlády ČSSD dostával v jednom balíčku až 28 zákonů a měl jsem na to 15 dní... To opravdu není nějak jednoduché," reaguje Klaus.
Gajdůšková se směje, že teď porušili pravidla debaty oba dva.
13:27 - VÁCLAV KLAUS |
Zavedení poplatků nepovažuje za zločin. Hodnotit, jak je reforma nastavena - a poplatky zvláště, to není prezidentská role, říká. Prezident připomíná, že cesta městskou dopravou po Praze stojí 26 korun a návštěva u lékaře 30 korun. "Řekl bych, že návštěva lékaře je něco mnohem důležitějšího, než jedna cesta po Praze. Takže snesme tuhle debatu na zem a uvědomme si, o čem mluvíme," říká Klaus.
13:27 - Švejnar mluvil o maličko kratší dobu, hodiny se nestačily přesypat. Václav Klaus se podivuje, že tedy teď on bude moci mluvit déle. "Jak to tedy je, já tomu nerozumím," říká.
13:25 - JAN ŠVEJNAR |
Já souhlasím s potřebou reformovat zdravotnictví. Je potřeba odstranit neefektivní nakládání s léky a podobně. ALe je potřeba dát velký pozor na to, aby sociální dopady nebyly negativní. Aby výdaje byly dostatečně kompenzovány a některé vrstvy vůbec nebyly výdajům vystaveny. Jde například o kojence, to je samozřejmé, že od nich se vybírat peníze naprosto nedají. Na druhé straně je jasné, že lidé, kteří jsou bohatší - jako třeba pan prezident a já - samozřejmě můžeme mít poplatky."
13:24 - Další dotaz míří na potřebu poplatků ve zdravotnictví.
13:23 - Václav Klaus se hlásí o možnost glosovat názor Jana Švejnara. Alena Gajdůšková odpovídá, že oba kandidáti budou mít možnot závěrečné řeči. "A budeme se teda střídat v tom, kdo mluví první, a kdo mluví druhý?" chce vědět Klaus.
13:20 - JAN ŠVEJNAR |
"Mám úplně opačný názor. Většina světových analytiků též nesouhlasí. U nás byly větší ztráty než kdekoli jinde v Evropě."
Česko podle něj přispělo do světového slovníku slovem robot a slovem tunelování. Švejnar označuje ztráty při privatizaci za krádeže a uzavírá tím, že je nutné poučit se z chyb minulosti a uznat je - tak, aby při dalších transformačních změnách se už neopakovaly. "Půjdeme správným směrem do budoucna jen když se poučíme z chyb a budeme postupovat tak, abychom se vyvarovali chyb minulosti." Podle Švejnara se stačí se podívat na vývoj v jiných zemích, které také privatizovaly, a takové ztráty neměly.
13:17 - VÁCLAV KLAUS |
Václav Klaus se proti otázce ohrazuje. Nechápe, proč se prezidentských kandidátů ptát na začátek 90. let. A nadto odmítá hodnotit začátek 90. let jako neúspěšné období. "Bylo to neopakovatelné období. U nás mimořádně úspěšný přechod, mnohem úspěšnější než v okolních podobných zemích," řekl prezident. Připomněl, že na toto téma napsal (a minulý týden vydal) knihu a doporučil Štěchovi, ať si ji přečte.
"Konsolidační agentura vykázala ztrátu 236 mld korun, to je sedm procent HDP. Tyto věci byly ztrátami v reálné době. Zvolená metoda transformace způsobila, že byly menší než v kterékoli jiné postkomunistické zemi. Jsem o tom připraven jakkoli dlouho s kýmkoli hovořit," říká prezident.
Podle Klause to není opakovatelný jev a zjednodušovat trasformaci na tento jediný fenomén není možné.
13:16 - Ptá se senátor Milan Štěch: Jeho otázka míří na nedostatečný právní rámec ekonomické transformace v devadesátých letech. Připomíná, že vláda se dnes chystá na transformaci nemocnic. "Pane prezidente, připouštíte chyby v privatizaci a nebezpečí jejich možného opakování? Pane Švejnare, jak hodnotíte privatizaci v devadesátých letech a jeké poučení si berete pro současnost?
13:14 - Na řadě jsou otázky senátorů. Každý z přítomných senátorů má minutu na položení otázky. Kandidáti pak mají na zodpovězení "jedno přesýpání hodin" - což jsou necelé tři minuty, připomíná pravidla Gajdůšková.
13:08 - JAN ŠVEJNAR |
Poděkoval za přijetí a krátce zavzpomínal na minulost místnosti, ve které se sešli.
"Někteří zlehčují význam této volby, že nepotřebujeme něco měnit, že není třeba přepřahat a že dnes možná žijeme v nejlepším období, v jakém jsme kdy žili. Já myslím, že naopak. Volby jsou obdobím, kdy se koně někdy přepřahají a kdy je potřeba vytyčit nové vize."
"Mrzí mě též, že občané jsou již řadu let nespokojeni s politickou situací. Je zde určitá unavenost, nejasný směr, nedostatek vize. Co vám nabízím já? Umím dělat správnou diagnózu. Jak ukazují nedávné krize na finančních trzích, situace bude ještě v budoucnosti složitější. Uspějí ty země, které budou mít dobrou strategii. Já věřím, že uspějeme."
"Jsem člověk, který vám v této době může přinést určité vlastnosti a zkušenosti, který by mohly být dobré. Za prvé jsem nadstranický. Za 2. mám zkušenosti ze světa. Za 3. mám zkušenosti s vedením týmu lidí. A mám schopnost sjednocovat. Díky těmto vlastnostem jsem schopen vytvářet konsensus, který budeme v dalších pěti letech potřebovat."
"Budete si vybírat mezi někým, kdo zde prožil celý život a byl součástí mnoha transformačních rozhodnutí. Anebo někoho, kdo tu nějaký čas nebyl, ale měl štěstí, že v době husákovy normalizace mohl sbírat zkušenosti ve vědě. Ale já tu od 90. let žil, podílel se na vytváření důležitých institucích."
"Můžete volit někoho kvůli minulosti, nebo můžete volit někoho kvůli budoucnosti," uzavřel Švejnar.
13:02 - VÁCLAV KLAUS |
Připomíná, že ho senátoři dobře znají. "Leckdy jsme sváděli urputné střety, ale když šlo o společné zájmy naší země, dokázali jsme najít společnou řeč," říká. Připomíná, že byl proti vzniku druhé komory, ale po jeho vzniku se vždy zasazoval o posílení vážnosti Senátu.
"Trvám na tom, že jsem se choval nadstranicky," řekl Klaus a připomněl dvě vládní krize v době, kdy vládla ČSSD a kdy coby prezident zachoval šanci sociálním demokratům dál zůstat u moci.
"Mohu garantovat konzistenci a kontinuitu, zkušenost, prosazování zájmů naší země. A skutečné sociální cítění."
"Mohu nabídnout prezidenta, který kolem sebe na Hradě nikdy nevytvářel žádné mocenské centrum a nebudu to dělat ani dál. Mohu garantovat prezidenta, který vždy komunikoval s ČSSD. "
"Mohu slíbit prezidenta, který se v zahraniční politice chová seriózně a vyváženě, má pochopení pro roli Ruska a Číny jako dvou nastupujících velmocí, považuje USA za našeho nejbližšího spojence, ale který ví, že i tak musíme hledat jako suverénní stát své vlastní zájmy."
13:00 - Alena Gajdůšková vítá oba kandidáty. "Nejsme tu, abychom se zabývali historií, jsme tu, abychom se podívali do budoucnosti," říká. Klade první otázku: "Co je podstatným argumentem, abychom zvolili právě vás?" ptá se obou kandidátů. Každý má na odpověď tři minuty.
12:53 - Do Zeleného salonku dorazil také Václav Klaus. Vítá se s přítomnými zákonodárci. "Nebyla to žádná speciální příprava," odpověděl na otázku, zda má na dnešní diskusi připravenu nějakou speciální taktiku.
12:45 - Jan Švejnar dorazil do Kolovratského paláce s kyticí pro šéfku senátorů ČSSD Alenu Gajdůškovou. V předsálí se shromáždily desítky novinářů, kteří čekají na zahájení diskuse.
12:30 - Jan Švejnar zrušil návštěvu v poslaneckém klubu ODS, která byla naplánována na 12:30, aby měl dostatek času na přesun do Kolovratského paláce a na přípravu na diskusi. Za poslanci ODS by se chtěl vydat v náhradním termínu, řekla Švejnarova mluvčí Klára Pospíšilová-Jírovcová.