Ocenění Česká hlava letos dostane historik Šmahel

ČTK ČTK
2. 10. 2013 22:27
O udělení prestižního ocenění rozhodla vláda.
Foto: Česká hlava

Praha - Letošní prestižní Národní cenu vlády Česká hlava obdrží přední český historik František Šmahel, rozhodla vláda. Jeho jméno navrhla vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI).

Premiér Jiří Rusnok po jednání vlády řekl, že Šmahel dostává tuto cenu za svoje celoživotní dílo a celoživotní občanské a vědecké postoje, které zastává.

Historika Šmahela vybrala rada pro jeho vědecké výsledky v Česku i v zahraničí. Je respektovaným badatelem v řadě historických disciplín, které se zabývají obecnými a českými dějinami pozdního středověku.

Devětasedmdesátiletý profesor Šmahel se ve své práci soustřeďuje na studium husitství jako významného společenského a duchovního pohybu předznamenávajícího evropskou reformaci.

Já jsem nad věcí

Šmahel míní, že významnou cenu zřejmě dostal také proto, že humanitní a sociální vědy zatím oceněny nebyly.

"Je velká množina lidí, kteří jsou zhruba na stejné úrovni, něco ve vědě znamenají, jsou v jistém věku, okrášleni jistými tituly a z nich se vybírá. To já jsem nad věcí, protože takhle by mohlo být oceněno z té naší oblasti dobře dvacet třicet lidí. No, a že to někdy padne na jednoho, to ten dotyčný nemůže vůbec ovlivnit," reagoval na zprávu.

Šmahel ve středu se svým týmem obdržel Cenu Akademie věd ČR za knihu nazvanou "Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy". Historik se specializuje na 14. a 15. století.

"Přiznám se vám, teď už ve svém věku můžu, že to je velmi výhodné období z hlediska studia. Těch pramenů není tak málo jako v raném středověku, kdy si moji kolegové musejí 'vymýšlet', protože nemají prameny. Pak ale už od 16. století pramenů přibývá a znamená to sedět na zadku někde v archivech a nejste nikdy u konce," vysvětlil s úsměvem.

Přeložen do mnoha jazyků

Zatímco 14. a 15. století nabízí podle něj už tolik pramenů, že badatel ještě stále může něco zajímavého objevit, a přitom se neutopí v množství pergamenů.

Šmahelovy knihy a studie o dějinách lucemburského období, husitství, Karlovy univerzity, středověké filozofie a humanismu byly přeloženy do mnoha jazyků. Šmahelovi se podařilo vybudovat Centrum medievistických studií jako společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. V současné době zde pracuje jako zástupce ředitele.

K laureátům ceny patří například zesnulý chemik Antonín Holý, který se podílel na vývoji léků proti AIDS, žloutence a rakovině, loni získal cenu onkolog Pavel Klener.

 

Právě se děje

Další zprávy