Obrazem: Gustáv Husák, vězeň bolševismu, ale i muž moci a komunistické normalizace

Rok 1973 - generální tajemník Komunistické strany Československa Gustáv Husák při projížďce lodí v Mexickém zálivu během návštěvy Kuby.
Z dětství Gustáva Husáka se mnoho fotografií nedochovalo. Tohle je jedna z nich. Jeho otec pracoval jako dělník v kamenolomu a sezonní zemědělský dělník. Po první světové válce (byl v ní těžce zraněn) zastával krátce i post starosty obce Dúbravka. Husák matku nepoznal - zemřela na tuberkulózu, když mu byl jeden rok. Od roku 1929 pobýval v bratislavských internátech.
Gymnazista Gustav Husák. Jeho spolužáci pocházeli z movitých rodin. Premiant Husák si musel přivydělávat doučováním méně nadaných kamarádů.
1933: Maturant Gustav Husák. Absolvoval s vyznamenáním.
Gustav Husák s přáteli. Nedatováno.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
18. 6. 2019 10:14
Je vůbec důvod připomínat Gustáva Husáka (1913-1991)? Bezesporu je. K vysvětlení možná postačí několik čísel: byl osmým prezidentem Československa v letech 1975 až 1989, od dubna 1969 do prosince 1987 pak šéfem Komunistické strany Československa. Historii a vývoj této země tudíž ovlivnil jako málokterý politik - intenzitou i délkou. Kromě toho šlo o představitele Slovenského národního povstání, nikdy nezlomenou oběť poválečných bolševických represí, ale také tvář dvacetileté komunistické normalizace - tedy i politického útlaku a ekonomického zaostávání. O rozporuplném životě Gustáva Husáka svědčí i naše fotogalerie.
 

Právě se děje

Další zprávy