Z vězně totality normalizačním prezidentem. Před 110 lety se narodil Gustáv Husák

Z vězně totality normalizačním prezidentem. Před 110 lety se narodil Gustáv Husák
S druhou manželkou Vierou Husákovou-Čáslavskou. Nedatováno.
5. květen 1970: Na oslavy 25. výročí osvobození Československa sovětskou armádou přiletěla do Prahy sovětská stranická a státní delegace v čele se sovětským vůdcem Leonidem Brežněvem. Objímání a líbání patřilo k rituálům tehdejších komunistických představitelů.
Gustáv Husák a Magda Lokvencová (od 1. září 1938 paní Husáková) tvořili v mládí krásný pár. "Byl ze všech nejchytřejší," vysvětlila svůj výběr spolužačce Magda Lokvencová.
1973: Už jako generální tajemník ÚV KSČ při projížďce lodí v Mexickém zálivu během návštěvy Kuby.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Pavel Švec Dan Poláček, Jan Gazdík, Pavel Švec
Aktualizováno 10. 1. 2023 19:15
Před 110 lety, 10. ledna 1913 se narodil právník a politik Gustáv Husák, československý prezident v letech 1975 až 1989 a také tvář neblaze proslulé normalizace. Zemřel 18. listopadu 1991, bez většího zájmu veřejnosti. Jeho politická kariéra se ovšem táhla 60 let a nebyla v ní nouze o mnohé zvraty - po jistou dobu byl totiž i vězněm komunistické totality.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Kvůli lesnímu požáru na východě Španělska úřady evakuovaly 1800 lidí

Už na 1800 lidí z osmi obcí muselo být preventivně evakuováno kvůli lesnímu požáru, který vypukl ve čtvrtek na východě Španělska. Plameny sežehly zatím na 3800 hektarů porostu a stále se je nedaří dostat pod kontrolu, informoval v pátek deník ABC. Na místě během pátku zasahovalo zhruba 500 hasičů, kterým pomáhalo ze vzduchu 18 vrtulníků a hasicích letadel.

První velký lesní požár letošního roku ve Španělsku vypukl u obce Villanueva de Viver, která leží asi 90 kilometrů severně od města Valencie. Už ve čtvrtek byly preventivně evakuovány stovky lidí, včetně obyvatel domova pro seniory. Hasiči s plameny bojují v provinciích Castellón a Teruel.

Plameny ohrožují i národní park Sierra de Espadan, který leží v provincii Castellón. Starosta obce Montanejos Miguel Sandalinas vyjádřil velké znepokojení, že živel ohrozí turistiku v oblasti vyhledávané kvůli krásné přírodě i termálním pramenům.

Španělský premiér Pedro Sánchez poukázal, že oheň vypukl mimo období, kdy lesní požáry obvykle vznikají. "Tento požár v tak brzkém měsíci představuje další důkaz klimatické krize, kterou lidstvo zažívá," uvedl premiér, který vyzval obyvatele k "nejvyšší opatrnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy