Obrazem: Gustáv Husák, vězeň bolševismu, ale i muž moci a komunistické normalizace

Rok 1973 - generální tajemník Komunistické strany Československa Gustáv Husák při projížďce lodí v Mexickém zálivu během návštěvy Kuby.
Z dětství Gustáva Husáka se mnoho fotografií nedochovalo. Tohle je jedna z nich. Jeho otec pracoval jako dělník v kamenolomu a sezonní zemědělský dělník. Po první světové válce (byl v ní těžce zraněn) zastával krátce i post starosty obce Dúbravka. Husák matku nepoznal - zemřela na tuberkulózu, když mu byl jeden rok. Od roku 1929 pobýval v bratislavských internátech.
Gymnazista Gustav Husák. Jeho spolužáci pocházeli z movitých rodin. Premiant Husák si musel přivydělávat doučováním méně nadaných kamarádů.
1933: Maturant Gustav Husák. Absolvoval s vyznamenáním.
Gustav Husák s přáteli. Nedatováno.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
18. 6. 2019 10:14
Je vůbec důvod připomínat Gustáva Husáka (1913-1991)? Bezesporu je. K vysvětlení možná postačí několik čísel: byl osmým prezidentem Československa v letech 1975 až 1989, od dubna 1969 do prosince 1987 pak šéfem Komunistické strany Československa. Historii a vývoj této země tudíž ovlivnil jako málokterý politik - intenzitou i délkou. Kromě toho šlo o představitele Slovenského národního povstání, nikdy nezlomenou oběť poválečných bolševických represí, ale také tvář dvacetileté komunistické normalizace - tedy i politického útlaku a ekonomického zaostávání. O rozporuplném životě Gustáva Husáka svědčí i naše fotogalerie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Toyota v Kolíně po odstávce kvůli čipům obnovila výrobu

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně v úterý po odstávce obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného systému. Odstávka trvala s týdenní přestávkou od 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Důvodem byl nedostatek čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výrobu firma částečně obnovila v týdnu od 6. září, vyrobila několik stovek aut, běžně jich produkuje kolem tisícovky denně. Další týden se ale linky opět zcela zastavily, nyní se zaměstnanci postupně vrátí k plné produkci. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy