Nový český kosmonaut? Dobrý vědec

Vendula Křížová
12. 4. 2006 0:00
Praha - Vladimír Remek se v roce 1978 stal na dlouhou dobu jediným československým kosmonautem. "Další poletí nejdříve za šest let," říká odborník na kosmonautiku, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Marcel Grün.

Infobox

Marcel Grün

  • v současné době ředitel pražského planetária se narodil 20. listopadu 1946 v Chebu, je ženatý a má dvě děti
  • studoval strojní inženýrství na ČVUT v Praze, postgraduálně studoval pedagogiku
  • od patnácti let pracoval jako demonstrátor Štefánikovy hvězdárny, od roku 1967 je zaměstnancem Planetária v Praze
  • mezi jeho zájmy patří kosmonautika, astronomie a literatura, je také autorem několika knih: Fantazie a skutečnost (J. Verne: Ze Země na Měsíc; 1979), Kosmonautika současnost a budoucnost (1983), J. A. Gagarin (1984), Mimozemské civilizace: mýtus nebo skutečnost (1987), Je astrologie věda? (1990)
  • je také spoluautorem středoškolských učebnic: Fyzikální základy techniky (1974) a Fyzika a technika (1984)

A: Proč až za šest let?

Teď se do vesmíru skoro nelétá - a to ani na orbitální stanici ISS. A dokud Američané nezačnou létat, tak se ta stanice ani nedobuduje. Pokud tam vyráží, tak jen v omezeném počtu; Američané v sedmi, Rusové ve dvou až třech. Většinou tam létají jen něco dodělat a to není na to, aby se mezi ně dostal český kosmonaut.

Další lety do vesmíru visí na vybudování nové dopravy

A: Proč Američané nelétají do vesmíru?

Protože jejich raketoplán "mele z posledního". Přesluhuje a každý další start do vesmíru hrozí havárií. Prezidentská direktiva zní: Vyřadit stroj do roku 2010 a nová pětimístná kosmická loď s klasickými raketami bude nejdřív v roce 2011, 2012. Podobné zařízení chystá i Rusko. Potom by mohla být i stálá posádka na vesmírné stanici ISS.

A: Ale plán Američanů vrátit se na Měsíc je stále platný, nebo se mýlím?

Jistě, prezident Bush navrhl, aby se američtí astronauti nejpozději v roce 2020 - ale čím dříve tím lépe, samozřejmě - vrátili k letům na Měsíc. Lze tedy počítat s tím, že to bude kolem roku 2017. K tomu je ale potřeba vyvinout nové zařízení. A to tak, aby toto zařízení modulovaně navazovalo na zařízení, pomocí kterého se budou dostávat na ISS.

Problém však je, že zhruba od loňského roku se v rozpočtech na tyto programy seškrtává jedna vymoženost za druhou. Nebudou tam tedy super motory, ale ty staré přeci také stačí. Nebude to mít čtyři a půl metru, ale jen čtyři metry, čímž se zase ušetří. A tak dále. Jde prostě o postupnou redukci plánu. No a bude-li to tak pokračovat ještě dva roky, tak na Měsíc nedoletí.

Čech do vesmíru? Už ne pionýr, ale vynikající vědec

Astronaut. Ilustrační fotografie.
Astronaut. Ilustrační fotografie. | Foto: wikipedia commons

A: Připravuje se alespoň nějaký Čech na případný budoucí let?

Ne, nepřipravuje. Pokud by se připravoval, tak opravdu až se zase začne létat. A to bude za těch šest let, až bude zajištěna nová doprava. Pak by vyslání Čecha do vesmíru přicházelo v úvahu. Musel by to ale být jedině vědecký pracovník s opravdu originálním, ale zároveň zvládnutelným vědeckým programem, který by ve vesmíru nebyl jako kosmonaut, ale jen jako vědec.

A: Co to znamená?

Ovládal by si svůj přístroj, kterému by rozuměl jen on, a o nic jiného by se nezajímal. No možná by mohl říct, že za okýnkem vidí Zemi, ale to by nebylo jeho hlavní sdělení. Nebyl by to takový ten "pionýrský let", na kterém byl třeba Remek.

A: Mají Češi v tomto vědeckém závodě šanci uspět?

Bude muset přijít další generace velice úzce specializovaných vědců. A také se budou muset najít finance. Protože šanci poslat někoho do vesmíru máme pouze ve chvíli, kdy si to buď sami zaplatíme, nebo nám to zaplatí někdo, kdo nám dluží. Případně nám to zaplatí někdo další - a to proto, že o výzkum toho českého vědce bude mezinárodní zájem.

 

Právě se děje

Další zprávy