Nové svědectví o nepolapitelném špionovi

Reuters, vid
5. 3. 2006 0:00
Londýn - Marně trávili policisté měsíce v londýnských nočních klubech. Marně pátrali britští špioni po celé Británii.
Půl století jezdili lidé v Londýně červenými dvoupatrovými autobusy Routemaster. Včera tyto autobusy absolvovaly svou poslední jízdu na pravidelných linkách. Vytlačily je modernější stroje.
Půl století jezdili lidé v Londýně červenými dvoupatrovými autobusy Routemaster. Včera tyto autobusy absolvovaly svou poslední jízdu na pravidelných linkách. Vytlačily je modernější stroje. | Foto: Reuters

Nikdy se jim nepodařilo najít "nepolapitelného" německého špiona, který poprvé upoutal pozornost britské tajné služby v Praze třicátých let.

Čerstvě zveřejněné tajné záznamy odhalily nové skutečnosti. Přes zběsilé pátrání se v průběhu druhé světové války nepodařilo chytit špiona gestapa, který používal jméno Wilhelm Mörz. A to i přesto, že se na veřejnosti ukazoval a holdoval nočnímu životu.

Jediný, který unikal

Mörz je považován za jediného německého agenta, kterého se Britům nepodařilo za války polapit. Tvrdí to aspoň odborníci v Národním archivu v Londýně, kteří publikovali svědectví o špionovi jako součást programu uveřejnění kdysi tajných informací.

"Je to bez pochyby jeden z nejchytřejších tajných agentů současnosti," stojí v tajném záznamu londýnského policejního šéfa z roku 1940.

V záznamech se o něm mluví jako o "afektovaném a poněkud výstředně se oblékajícím individuu" a "velmi nebezpečném podvodníkovi". Mörz se údajně podílel na odkrývání odpůrců Hitlerova nacistického režimu. Ti pak byli většinou vězněni nebo popraveni.

Mörz také nejspíš stál za zadržením dvou britských špionů v holandském Venlo v roce 1939. Už před válkou se nejspíš zdržoval v Británii.

Když začal lov

Archivy také vydaly dokument, podle kterého byl Mörz spatřen, jak nasedá do taxíku na londýnské Regent Street 25. května 1940.

V tu chvíli začala britská tajná služba, známá jako MI5, bít na poplach. Spustil se "lov nepolapitelného", který zahrnoval například policejní kontroly bezpočtu hotelů.

Upozornění putovala do přístavů, na letiště a do policejních úřadoven. Dopis pro šéfa londýnské policie označuje dokonce dopadení Mörze za "věc největšího významu", protože byl nejspíš hlavou německých špionů v Británii.

Pohyboval se po celé Británii většinou bez sebemenších stop: měl se objevit v Edinburghu, Newcastlu a Leedsu, a dokonce i na lodi z Orknejských ostrovů u severního pobřeží Skotska. Na setkání s ním si vzpomněly pouze dvě hotelové recepční a hosteska jednoho nočního klubu.

Utráceli, ale nenašli

Více než dva měsíce na něj byli speciálně nasazeni dva policisté v Londýně. "Jejich úkolem je navštěvovat restaurace, kavárny a noční kluby. Výsledkem jsou ale spíše vysoké účty, a bohužel žádný Wilhelm Mörz!" píše se ve zprávě od důstojníka tajné služby Dicka Whita, který se později stal šéfem MI5.

Někteří členové tajné policie se kvůli bezvýslednému pátrání doknoce domnívali, že na Regent Street to vůbec nebyl Wilhelm Mörz, i když některé záznamy to dokládají.

V roce 1941 britská MI5 pátrání po "nepolapitelném špionovi" oficiálně vzdala. Poslední zmínkou o něm v archivních záznamech je záznam o tom, že německé noviny v roce 1955 Mörze identifikovaly. Měl to být vlastním jménem Werner Mikkelsen, který prý tehdy žil ve Frankfurtu.

Čerstvě zveřejněné archivní záznamy se už ale nezmiňují o tom, zda se jej Britové pokusili znovu chytit.

 

Právě se děje

Další zprávy