Nokia koupí Symbian, dohnal ji k tomu iPhone a Google

djl, alt
24. 6. 2008 12:50
Chytré mobily dostanou nový software
Foto: Aktuálně.cz

Helsinky - Výrobce mobilních telefonů Nokia se stane hlavním vlastníkem britské firmy Symbian, která vyvíjí pro telefony software. Nokia to oznámila v tiskové zprávě.

Symbian bude v budoucnu poskytovat většinu svých produktů bez licenčních poplatků. Odborníci to považují za odpověď na postup společnosti Google, která stejnou praxi nedávno oznámila, uvedla agentura Reuters.

Software Symbian dnes používají dvě třetiny chytrých telefonů, které spojují funkce mobilního telefonu a kapesního počítače. Tzv. Smartphony nabízí například Nokia, Motorola či Sony Ericsson. Z celkového počtu mobilů pak tento software využívá asi šest procent.

Dotáhnout na Symbian se snaží další dva velcí hráči - zmíněný Google s operačním systémem Android a Apple s iPhone. Největším konkurentem je ale Microsoft s operačním systémem Windows Mobile.

Čtěte také: iPhone nabídnou všichni operátoři. Připojuje se i O2 

Software Symbianu Nokia vloží do nově založené neziskové nadace Symbian Foundation.

Na ní se podílejí i operátoři AT&T, NTT DoCoMo a Vodafone spolu s firmami LG Electronics, Motorola, Texas Instruments a STMicroelectronics. Nadace plánuje vytvořit novou otevřenou platformu pro mobilní telefony.

"Otevírá nám to možnost rychlejších inovací na větší, jednotné a široce akceptované platformě. Věříme, že díky tomu budeme schopni uvádět produkty na trh mnohem rychleji," prohlásil Kai Ostamo z vedení Nokie.

Výkup 52 procent akcií Symbianu vyjde severského obra celkem na 264 milionů eur.

Jinou akvizici firma oznámila včera: kupuje německou firmičku, která provozuje sociální web Plazes.com.

Čtěte dále:

 

Právě se děje

před 19 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy