Motorola se rozdělí na dvě firmy

alt
26. 3. 2008 19:15
Dali světu mobilní telefon, teď prodělávají
Logo
Logo | Foto: Aktuálně.cz

New York - Americká společnost Motorola oznámila, že vyčlení do samostatné firmy svoji divizi na výrobu mobilních telefonů.

Ta byla loni ve ztrátě 1,2 miliardy dolarů, tržby se propadly o třetinu. Světová trojka tak ztrácí tržní podíl ve prospěch Nokie a Samsungu.

Ostatní aktivity firmy - výroba síťového vybavení, vysílaček, nebo set-top-boxů - jsou naopak ziskové.

V roce 2004 stvořila Motorola kategorii ultratenkých přístrojů modelem Razr. Přijít s podobně úspěšným modelem se jí ale od té doby nepovedlo, uvedla agentura Bloomberg.

Společnost stála i u zrodu samotných mobilních telefonů: 3. dubna uplyne 35 let ode dne, kdy proběhl první hovor pomocí přístroje "dnešního" typu. Volajícím byl Martin Cooper, výzkumník Motoroly. První komerční modely následovaly v roce 1984.

Hledá se investor

Za poslední dva roky akcie Motoroly ztratily více než polovinu hodnoty. Miliardář Carl Icahn, který má ve firmě druhý největší podíl, se s ní dokonce soudí a snaží se do vedení dosadit vlastní lidi.

Šéfové firmy možnost rozdělení zmínili už v lednu. Teď by mohli vytvořit společný podnik s některým z asijských výrobců, kteří chtějí expandovat ve Spojených státech, uvedla agentura Reuters.

"Během posledních let už se výroby mobilních telefonů zbavily všechny významné západní firmy kromě Nokie - Alcatel, Phillips, Siemens. Ericsson vytvořil společný podnik se Sony," shrnuje trend na trhu Leif-Olof Wallin, viceprezident analytické společnosti Gartner.

"Vypadá to, že v případě Motoroly zatím žádný z ostatních výrobců neprojevil zájem, takže oddělení bude nějakou dobu trvat," dodal.

Během restrukturalizace podle něj firmě hrozí, že poleví ve vývoji a marketingu. Z toho by opět profitovali konkurenti.

Motorola plánuje rozdělení dokončit v roce 2009. Jaký vliv bude krok mít na samotnou značku, to firma zatím nekomentovala.

Čtěte dále:
Motorola i Ericsson vyrážejí do boje se ztrátou
Nokia zvýšila zisk na akcii o 57 procent

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy