Delft (Od zpravodaje Aktuálně.cz v Nizozemsku) - Ani suchozemec nemusí na rozbouřených vlnách trpět mořskou nemocí. Umožní to zařízení, které vymysleli nizozemští vědci. Zatím je ovšem používají k jinému praktickému účelu.
Před pěti lety si Jan van der Tempel z Technické univerzity ve městě Delft všiml, že neexistuje žádné dobře fungující technické řešení, které by určitě přivítali lidé obsluhující mořské těžní věže či třeba větrné elektrárny umístěné v moři. K těmto zařízením, která jsou pevně ukotvená a nehybná, musí připlout v lodi, jíž zmítají vlny všemi směry. Pak je ovšem obtížné přes poskakující můstek bezpečně přestoupit. O pohodlí nemluvě.
Ampelmann vede po bezpečném přechodu
Jan van der Tempel s kolegy tedy sestrojil pohyblivou plošinu o velikosti pětkrát pět metrů, která má šest výsuvných noh, jimiž je připevněna k palubě lodi. Každá její noha se může samostatně zmenšovat a zvětšovat až o dva metry, a to podle povelů počítačového programu. Ten sleduje houpání lodi a změnou velikosti každé nohy neustále udržuje plošinu ve vodorovné poloze.
Když tedy loď připluje k těžní věži, anebo třeba k přístavnímu molu, z plošiny se vysune spojovací můstek. Přechod po něm je zcela jednoduchý, jako po chodníku ve městě.
Konstruktéři se při hledání pojmenování podívali do zahraničí a svůj systém nazvali Ampelmann, podle osobité figurky na německém semaforu pro chodce. Postavička s kloboukem vznikla v dřívějším východním Německu a po sjednocení se rozšířila i do některých měst na západě země.
Nestřílej na všechno
Úplně stejný princip je možné použít i pro lidi, kteří jedou na lodi, ale trpí mořskou nemocí. Jejich kajuta se dá umísit na obdobnou vyvažovací plošinu, a důvod mořské nemoci zmizí - podlaha, automaticky udržovaná ve vodorovné poloze, se přestane houpat pasažérovi pod nohama.
Stejně tak by mohly být vyvažovány citlivé měřicí přístroje na mořích.
"Dobrá rada pro mladé podnikatele: nesnaž se hned střílet na všechno, co se hýbe," směje se Jan van der Tempel. A vysvětluje, že vývoj kajuty odolné proti mořské nemoci zatím s kolegy nechává na budoucnost. Teď se soustřeďují na doladění plošiny pro pracovníky na moři.
Její vývoj uskutečnili díky státním grantům i penězům od průmyslových sponzorů, včetně těžařské společnosti Shell. A tam také konstruktéři očekávají první uplatnění svého nápadu.