Neslyší, co se jim říká. Ale technika jim pomůže

Josef Tuček
23. 1. 2010 16:06
Přepis mluveného slova do psané podoby je výhodný pro lidi s poruchou sluchu
Zdeněk Bumbálek z ČVUT předvádí, že slova, jež říká, se po internetu přenesou k přepisovateli, který je zapíše, což je okamžitě vidět v internetovém prohlížeči promítnutém v pozadí.
Zdeněk Bumbálek z ČVUT předvádí, že slova, jež říká, se po internetu přenesou k přepisovateli, který je zapíše, což je okamžitě vidět v internetovém prohlížeči promítnutém v pozadí. | Foto: Josef Tuček

Praha - V Česku žije několik set tisíc lidí, kteří trpí částečnou poruchou sluchu. Několik desítek tisíc z nich neslyší vůbec nic. V něčem jim může pomoci technika. Třeba jim umožní přístup k písemnému přepisu řeči, jež zní kolem nich, ale kterou nemohou vnímat.

Cíl, vzdálený zatím ještě řadu let, vypadá asi takto: Neslyšící student jde na přednášku. Na lavici si položí přenosný počítač, který mikrofonem nahrává hlas přednášejícího a rovnou jeho slova píše na svou obrazovku. Student tedy přímo sleduje, co přednášející vysvětluje, a může mu hned položit otázku, když mu něco není jasné.

Po přednášce pak může jít s kamarádem na pivo. Počítač si položí mezi napěněné sklenice, a povídají si. Neslyšící si na obrazovce čte, co kamarád říká.

K tomuto stavu, kdy k rozhovoru pomáhá technika, je sice daleko, ale první kroky už tu jsou.

Simultánní přepis řeči přenášený přes internet je možné číst i na obrazovce mobilnho telefonu.
Simultánní přepis řeči přenášený přes internet je možné číst i na obrazovce mobilnho telefonu. | Foto: Josef Tuček

A přinášejí nenahraditelné výsledky. Znakový jazyk, tedy vyjadřování pomocí přesně stanovených pohybů rukou a těla, prakticky nezná většinová populace. Často jej neovládají ani neslyšící, zejména ti, kteří přišli o sluch až v dospělosti a je pro ně těžké se znaky naučit. Další varianta porozumění, odezírání ze rtů, je v praxi velmi obtížná - při vyslovování některých skupin hlásek se rty pohybují stejně a vyslovování jiných hlásek není pohledem rozpoznatelné vůbec. Při odezírání tedy neslyšící může jen odhadovat, co jeho protějšek říká.

Zatím přepisují lidé

Vlastní přepis mluveného textu zatím zajišťují lidé - výborní písaři. Ti jsou přímo na konferenci, případně na soudním jednání, kde jsou mezi účastníky i neslyšící. Přepisovatelé simultánně zapisují, co bylo právě řečeno, a jejich zápis se okamžitě objevuje třeba na projekčních plátnech v celém sále. Kdo potřebuje, všechno si na nich přečte.

Jan Nouza, profesor Technické univerzity v Liberci, která vyvíjí software pro Newton Technologies, předvádí diktování textu, který program převede do psané podoby.
Jan Nouza, profesor Technické univerzity v Liberci, která vyvíjí software pro Newton Technologies, předvádí diktování textu, který program převede do psané podoby. | Foto: Josef Tuček

Nevýhodou samozřejmě, je že přepisovatelé musí být přítomni na každé akci, což je stojí spoustu času.

Proto České vysoké učení technické vyvinulo pro Českou unii neslyšících vylepšený systém: Řečník na konferenci si upevní před ústa malinký mikrofon. Jeho řeč se pomocí internetu přenáší k přepisovateli, který může být v jakkoli vzdáleném centrálním dispečinku, nebo třeba doma. Přepisovatel vše okamžitě zapisuje, a jeho zápis se po internetu přenáší zpět a promítá na zobrazovací plochy v místnosti. Současně však je na internetu k dispozici i lidem, kteří na konferenci vůbec nejsou. A přepsaný text se dá kontinuálně posílat i na obrazovku mobilního telefonu.

Projekt, nazvaný eScribe, je finančně podporovaný Nadací Vodafone a částečně pražským magistrátem. Jeho tvůrci představili novinářům i dalším zájemcům, že v pokusném provozu už funguje. "Od března začneme jeho testy už v ostrém provozu," řekl koordinátor projektu Zdeněk Bumbálek z ČVUT.

Počítačový převod se už rodí

Ideální by samozřejmě bylo, pokud by přepis řeči nemusel zajišťovat člověk, ale počítač - ten je neúnavný a k dispozici může být kdykoli a téměř kdekoli.

Text přepsaný počítačovým program Newton Technologies. Jde o diktovaný zápis, v něm mluvčí označí, kde chce mít odstavce. Přepis běžné řeči je složitější.
Text přepsaný počítačovým program Newton Technologies. Jde o diktovaný zápis, v něm mluvčí označí, kde chce mít odstavce. Přepis běžné řeči je složitější. | Foto: Aktuálně.cz

Česko je zemí, která má špičkové odborníky na rozeznávání řeči a její přepis do psané podoby. "Zahájili jsme spolupráci se společností Newton Technologies, která takovéto programy vyvíjí, abychom je společně mohli využít i pro naše potřeby," říká inženýr Bumbálek.

Firma Newton Technologies již má počítačové programy pro automatické přepisy diktovaného textu, například zápisu soudního jednání nebo zdravotního nálezu diktovaného lékařem. Další program využívá i pro přepis televizních zpráv.

"Problém je zatím v tom, že my potřebujeme přepis mluveného slova v běžné praxi, tedy okamžitý záznam mluvy různých, i neškolených mluvčích, a v prostředí, kde mohou být rušivé zvuky z okolí," vysvětluje Jaroslav Winter, který má projekty přepisu mluvené řeči na starosti v České unii neslyšících. "Ale věřím, že i to jednou dokážeme."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Finská premiérka Marinová kvůli videu z večírku podstoupila test na drogy

Finská premiérka Sanna Marinová po úniku videa, na němž je zachycena při bujarém tanci a oslavách na večírku, podstoupila test na drogy. K tomu předtím sociálnědemokratickou političku vyzvali členové vládní koalice i opozice. Šestatřicetiletá šéfka vlády dnes ujistila, že zakázané drogy nikdy nebrala.

Video s křepčící premiérkou na soukromé party, které se účastnily i některé další osobnosti veřejného života, tento týden vyvolalo ve Finsku slova odsouzení i podpory. Podle zprávy agentury STT byla Marinová na večírku a pila alkohol před několika týdny, nedlouho po zkrácené dovolené, a v té době byla odpovědná za plnění vládních úkolů. Její kritici přitom už dříve vyjádřili obavy, že její schopnost plnit povinnosti mohla být ohrožena, a to právě v době, kdy Evropu znepokojuje válka na Ukrajině.

Marinová ve čtvrtek prohlásila, že jen trávila večer s přáteli a nedělala nic zakázaného. "Tancovala jsem, zpívala a bavila se, což je naprosto legální," řekla. Dodala, že na zmíněném večírku neviděla užívat drogy ani nikoho jiného. "Mám rodinný život, mám pracovní život a mám volný čas, který trávím s přáteli. V podstatě stejně jako mnoho lidí v mém věku," prohlásila mladá politička.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě ve švédském nákupním centru

Dva lidé v pátek byli zraněni při střelbě v nákupním středisku Emporia ve městě Malmö na jihu Švédska. Policie zadržela jednoho podezřelého a veřejnost už není ohrožena, uvedla policie.

"Domníváme se, že bezprostřední nebezpečí už veřejnosti nehrozí," uvedla policie v prohlášení, z něhož cituje agentura Reuters. "V tuto chvíli se domníváme, že incident má spojitost se zločineckým prostředím," uvedla policie.

Na místě bylo mnoho policistů, kteří vyslýchali svědky a zkoumali záběry z bezpečnostních kamer. Policie předtím oblast uzavřela a vyzvala lidi, aby do nákupního centra nechodili. Další podrobnosti nesdělila.

V červenci střelec v nákupním středisku v dánském hlavním městě Kodani, jen 30 kilometrů vzdáleném od Malmö, zabil tři lidi. Případ zřejmě nesouvisel s terorismem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 2 hodinami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy