Praha - Dnes odpoledne uplyne přesně čtyřicet let od okamžiku, kdy raketa Saturn V vynesla do vesmíru kosmickou loď Apollo 11. Dne 20. července 1969 ve 20:17 h greenwichského času pak přistávací modul Apolla s dvěma astronauty na palubě přistál na Měsíci.
O něco později, už 21. července 1969 ve 2:56 greenwichského času, pak první člověk vystoupil z přistávacího modulu na měsíční povrch. Byl to velitel lodi Neil Armstrong, následovaný Edwinem Aldrinem (používá přezdívku Buzz). Na oběžné dráze kolem Měsíce na ně čekal poslední člen posádky Michael Collins.
V okamžiku, kdy Armstrong pronášel svoji proslulou větu: "Je to malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo," ukazoval kalendář ve Spojených státech kvůli časovému posunu ještě datum 20. července. Proto některé encyklopedie uvádějí jako výročí vstupu na Měsíc tento den.
Byl v přímém přenosu u toho
Přenosy tehdejší Československé televize komentoval pracovník Akademie věd Antonín Vítek a asistent ČVUT Jan Kolář. Byla to pro diváky skvělá příležitost mít zasvěcený, odborný a politicky nijak nezkreslený výklad stavu kosmického výzkumu.
Jan Kolář je dnes docentem na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a ředitelem České kosmické kanceláře, což je nezisková společnost, která koordinuje rozvíjení kosmických aktivit v Česku.
V roce 1972 byl na floridském mysu Canaveral v době, kdy startovalo Apollo 17. Šlo o poslední misi, která vynesla lidi na Měsíc, v posádce byl i americký astronaut českého původu Eugene Cernan.
Docent Kolář byl dnes hostem Aktuálně.cz a odpovídal online na dotazy čtenářů. Mimo jiné vyjádřil nesjistotu, zda se podaří naplnit americké plány poslat do roku 2020 opět na Měsíc lidskou posádku. Jeho odpovědi si můžete přečíst zde:
Odpovězeno: 16. 07. | 11:12Autor: Zvědavec
Otázka: Dobrý den vám přeji. Jak se stalo, že televize tehdy pozvala komentovat let Apolla právě vás? Děkuji za odpověď.
Jan Kolář: Dobrý den všem, kteří se dnes rozhodli poslat otázky na naše téma.
Že televize tehdy pozvala právě mne ke spolupráci vyšlo z mého zájmu o tuto problematiku a reakce na komentování a přenos předcházejících letů hlavně Apolla 9. Upozornil jsem je na některé nepřesnosti a televize mě vyzvala k bližší spolupráci, která nakonec vyústila v účasti na přenosech.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:16Autor: Jirka
Otázka: Raketoplán v noci odlítl a zase jej možná poškodily odtržené kousky z nádrže. Jak jsou vlastně lety do vesmíru dnes nebezpečné?
Jan Kolář: To je specifický rys raketoplánu, tyto problémy, které vyplývají z jeho odlišné konstrukce oproti "klasickým" raketovým nosičům pilotovaných lodí jako bylo Apollo nebo dnes i Sojuz. U nich je kabina na špičce rakety a tedy cokoliv od rakety odlétne nemůže kabinu zasáhnout. Z tohto hlediska je raketoplán vystaven většímu riziku. Technologicky je ale uděláno vše k omezení tohoto rizika na minimum.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:18Autor: Jan Pánek
Otázka: Dobry den, rad bych se zeptal, do kdy se da predpokladat, ze NASA uskutecni navrat cloveka na Mesic a jaky casovy horizont vidite pro pilotovany let k Marsu?
Jan Kolář: Stále zatím platí oficiální termín uvedený v prohláušení prezidenta Bushe, tedy rok 2020 jako rok návratu lidí na Měsíc. Zda to tak zůstane i nadále a hlavně jakým způsobem toho budou chtít Američané dosáhnout se rozhodne v nadcházejících asi 12 měsících, kdy proběhne intenzivní analýza a studie.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:21Autor: Jan
Otázka: Chtěl jste Vy sám někdy být kosmonautem?
Jan Kolář: Ano, byla to moje velká vize a motivace. A vlastně stále ještě je.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:23Autor: Jana
Otázka: Co prosím Vás přesně dělá Česká kosmická kancelář?
Jan Kolář: Díky za zájem. Náš úkol je přispět co nejvíce k tomu, aby Česká republika byla aktivním účastníkem výzkumu kosmu a participovala na vývoji kosmických technologií i aplikací jako je družicové pozorování Země, družicová navigace a podobně. Hodně se dozvíte z našich rozsáhlých webových stránek na www.czechspace.cz
Odpovězeno: 16. 07. | 11:25Autor: Fantasta
Otázka: Občas slýchám, že lidé na měsíci nikdy nebyli, že to dokazuje i americká vlajka, která na fotografiích vlaje ačkoli tam není vítr. Co o tom soudíte?
Jan Kolář: Nepochybuji o tom, že lety na Měsíc se opravdu uskutečnili a názory že tomu tak nebylo považuji spíše za snahu jednotlivých osob na sebe upozornit. Vlajka "vlála" protože byla zavěšena i na vodorovné tyči.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:28Autor: Jarda
Otázka: Proč za 40 let žádná jiná raketa s lidskou posádkou ani neobletěla měsíc? Proč si tehdejší astronauti nevzali na povrch měsíce kamery a fotoaparáty s potřebnými tech.vlastnosti aby udělali záběry hvědné oblohy i s neznámými galaxiemi. Musel by to být úchvatný pohled? Měli na to 6 příležitostí!
Jan Kolář: Měsíční program nepokračoval, protože se pro něj vytratila potřebná politická a společenský podpora as tím související potřebné finanční zdroje. Hlavní úkol pro posádky na Měsící byl výzkum Měsíce a sběr vzorků hornin. Hvězd moc neviděli, protože jim bránil sluneční svit. Astronomie je dneska mnohem lépúe zásobována obrázky z Hubblova teleskopu.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:30Autor: Václav
Otázka: Stále mě překvapuje že po 40 letech jsou s lety do vesmíru spíše větší potíže než na začátku, stále odkládan starty, závady apod. Jak je to možné? Veškeré technologie jsou přeci už o mnoho generací dál?
Jan Kolář: Jak jsem již psal, pro raketoplán platí mnohem přísnější bezpečtnostní předpisy. A počasí musí také spolupéracovat, což platilo i před těmi 40 lety. I tehdy byla řada startu kvůli tomu odložena.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:32Autor: Borek
Otázka: Jaké je riziko, že zasáhne případnou instalovanou základnu na měsíci meteorit (jakýchkoli rozměrů) ? Je toto nebezpečí reálné? a jak před ním chránit základnu ?
Jan Kolář: Ano je to reálné nebezpečí a proto se musí počítat s ochranou, například s dostatečně pevným krytem. Bude to aktuální až pro větší celky. Například luinární modul Apolla neměl žádnou zvláštní ochranu v tomto směru. Spoléhalo se na malou pravděpodobnost zásahu.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:33Autor: Maximalista
Otázka: Myslite ze nejaky Cech poleti v dohledne dobe zase do vesmiru? Dekuji za odpoved.
Jan Kolář: Záleží jak dalkeho dohlédnete. Jsem přesvědčen, že se Čech zase do kosmu vypraví, ale v nejbližším desetiletí to asi nebude.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:34Autor: Marian
Otázka: Znáte se s panem Remkem? Jaký na něj máte názor?
Jan Kolář: S panem Remkem se znám a uznávám ho jako každého kosmonauta za to, že úspěšně absolvoval kosmický let. A stále se o kosmonautiku zajímá a podporuje její rozvoj u nás.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:35Autor: Borek
Otázka: Myslíte, že se dá v daleké budoucnosti udělat z měsíce takový "minimodel" modré planety, vč. rotace a gravitace? Může sloužit jako prvotní "záchranná čekárna" před případným nebezpečním jaké hrozí naši planetu?
Jan Kolář: Modrá planeta z Měsíce nebude. Ale jako základna pro další výpravy do sluneční soustavy, to ano.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:37Autor: Petr
Otázka: Potkal jste v Houstonu Wernhera von Brauna? Jak vnímáte jeho minulost, kdy pomáhal konstruovat nacistické rakety V-2, které vyráběli vězni v nelidských podmínkách...
Jan Kolář: S panem von Braunem jsem se nesetkal. Jeho minulost je jistě rozporuplná. Pro vývoj kosmonautiky měla jeho práce ale nepochybně velký přínos.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:39Autor: šťoura
Otázka: Prosím o vysvětlení: Při přistávání měsíčního modulu muselo dojít ke zvíření značného množství prachu. Vzhledem k nízké gravitaci na měsíci musel tento prach sedat poměrně dlouho- budiž. Jak je ze snímků ale patrno, pod přistávacím modulem není žádný vyfoukaný prach, celý modul je naleštěný....:)
Jan Kolář: Prach se jistě zvedal, je to vidět na filmových záběrech pořízených z okénka modulu těsně před přistáním. Prach byla "odfoukáván" hlavně do stran a protože na Měsící není vzduch nemohl se tedy vznášet a později usedat zpátky, jak by tomu bylo na Zemi.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:40Autor: Petr V.
Otázka: Dobrý den,
proč od té doby neprokračuje navštěvování měsíce. Změnily se nějakým způsobem priority výzkumu vesmíru? Děkuji.
Jan Kolář: Hlavně jde o finanční zdroje, které je společnost připravena na kosmonautiku poskytnout. Pevně věřím, že se důležitost investování do výzkumu a vývoje dostane opět do popředí a kosmonautika bude moci svoje přínosy znásobit.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:41Autor: Petr 63
Otázka: Proč se nezvedla při přistávání oblaka měsíčního prachu? Jestli zvedla - je vyfocený zaprášený modul?
Jan Kolář: Již jsem na to odpověděl.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:43Autor: Zdeněk
Otázka: Je ČR zapojena do nějakého programu s cílem letu s lidskou posádkou? Jaký je podle Vás stupeň integrace států pro účely kosmických letů? Děkuji.
Jan Kolář: ČR zatím v takovém programu není, ale bude mít možnost se zapojit do programu, který je v rámci Evropské kosmické agentury, jíž je řádným členem. Mezinárodní spolupráce je pro kosmonautiku naprosto klíčová a pro budoucí pilotovaný výzkum planet i jedině možnou cestou.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:44Autor: Albín Adamkovič
Otázka: pokračování - propaganda pro Rusko? Věřím, že tam Američani byli, ale jak je možné že žádna observatoř mi doposud nepotvrdila, že konečně uviděli na měsíci stojíci vozidlo, které používali astronauté??? Stratilo se? [email protected]
Jan Kolář: Vozidlo je malé, ale nová měsíční sonda, která právě obíhá kolem Měsíce pořizuje podrobné obrázky, na kterých je měsíční modul patrný.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:45Autor: šrámek
Otázka: Dobrý den. Existuje (kromě pochybných filmových záběrů nízké kvality, spousty propagandy kolem a pár přivezených kamenů, které "shodou náhod" vypadají přesně jako ty v
Arizoně) nějaký jasný důkaž že američané opravdu byli na měsíci?
Jan Kolář: Záleží jaký důkaz by Vás přesvědčil. Možná ty obrázky modulů na povrchu Měsíce o nichž jsem se zmínil v předešlé odpovědi.
Odpovězeno: 16. 07. | 11:46Autor: RP
Otázka: Dobrý den, připravují se u nás nějaké vzpomínkové akce(kromě dne Měsíce na Vltavě v sobotu a pondělní "Měsíční noci" na radiu Leonardo). NASA "vysílá přímý přenos letu", na televizi BR bude v pondělí rovněž Měsíční noc. U nás prohledávám Internet a kde nic tu nic.
Jan Kolář: Dnes odpoledne bude akce v Americkém středisku v Praze a v pondělí 20.7. bude odpolední program v pražském Planetáriu. A patrně budou obdobné akce i v mimopražských lidových hvězdárnách a planetáriích.