Němci prověří, zda je teleportace jen smyšlenkou

Blahoslav Hruška
14. 1. 2008 15:20
Experiment má prokázat to, z čeho měl Einstein strach
Hrdina Cronenbergova filmu Moucha. Teleportace se mu stala osudnou.
Hrdina Cronenbergova filmu Moucha. Teleportace se mu stala osudnou. | Foto: www.imdb.com

Postupim/Hannover - Používají ji hrdinové Star Treku i Harry Potter a běžně se s ní pracuje v počítačových hrách. Že je teleportace lidí a objektů pouhým zbožným přáním autorů sci-fi?

Prozatím možná ano, jenže kvantová fyzika nikdy nevyloučila, že by existence dokonale identické kopie, tedy základ myšlenky teleportace, nebyla možná také u mnohem větších objektů než je proud fotonů nebo elementární částice.

O prozkoumání efektu tzv. kvantové provázanosti či propletenosti se teď pokouší vědci z postupimského Ústavu Maxe Plancka pro gravitační fyziku a Leibnizovy univerzity v Hannoveru.

O co jim přitom jde? Základem je myšlenkový experiment, který v roce 1935 provedl Albert Einstein s Borisem Podolským a Nathanem Rosenem. Předpokládali v něm, že na základě kvantové mechaniky mohou být dva objekty téměř tajemně spojené, a to bez ohledu na vzdálenost.

Část zařízení, kterým němečtí experti kvantový jev prověří.
Část zařízení, kterým němečtí experti kvantový jev prověří. | Foto: Max Planck Institut für Gravitationsphysik

Ve stavu nepředvídatelného jednání se tak mohou chovat dokonale identicky. Teoreticky je tak možné, že na dvou kostkách vrhaných na stůl v různých místnostech padne vždy stejné číslo.

Einstein: je to strašidelné

Sám Einstein princip kvantové provázanosti, známý také pod odborným pojmem EPR nelokalita, označil za "strašidelné spojení na dálku".

Experti z Postupimi a Hannoveru, kteří svůj nejnovější experiment popsali v odborném časopisu Physical Review Letters, chtějí "naučit" identickému chování dvě zrcadla zavěšená ve vakuu na kyvadélcích z křemíkových vláken.

Rozhýbat by je měl laserový paprsek, jehož dopad zajistí také přesné měření "chování" zrcadel v uzavřené soustavě.

"Kdyby se nám podařilo najít provázanost mezi zrcadly, šlo by o malou senzaci," řekl v tiskové zprávě k experimentu Roman Schnabel z postupimského ústavu.

Anton Zeilinger - průkopník kvantové teleportace.
Anton Zeilinger - průkopník kvantové teleportace. | Foto: Jacqueline Godany

Podobné experimenty jako Němci provádí také Rakušan Anton Zeilinger, který před deseti lety provedl v Innsbrucku vůbec první kvantovou teleportaci fotonu.

Zda se ale v budoucnu podaří přenášet celé objekty, není vůbec jisté. Jasno v tom nemají ani vědci. Například britský fyzik Roger Penrose tvrdí, že kvantově-mechanické jevy beztak vyruší gravitace.

Řízená kvantová teleportace má nicméně velkou budoucnost například v počítačových čipech nebo medicíně.

 

Právě se děje

Další zprávy