Nejstarší protézou na světě je palec mumie

bh
30. 7. 2007 16:50
Náhražku otestují britští dobrovolníci

Manchester - Britští vědci z univerzity v Manchesteru zkoumají pravděpodobně nejstarší protézu světa. Pochází z hrobu egyptské mumie.

Jde o umělý palec na noze vyrobený z kůže a dřeva, který nosila neidentifikovaná Egypťanka. Zemřela mezi padesátkou a šedesátkou. Protézu měla připevněnou pomocí koženého nástavce k chodidlu. Původní palec jí byl amputován a rána se dobře zhojila.

Archeologové přitom odhadují stáří protetické pomůcky na tři tisíce let. "Pokud se stáří potvrdí, musíme posunout hranice protetické medicíny o 700 let," prohlásila Jacky Finchová, která v Manchesteru vede oddělení biomedicínské egyptologie.

Dosud nejznámější náhrada se totiž datuje zhruba do roku 300 před Kristem. Pochází z Říma a byla vyrobena z bronzu.

Protetika nebo rituální předmět?

Egyptské hrobky skrývají mnohá tajemství. Jedna z největších lokalit leží v Sakkáře.
Egyptské hrobky skrývají mnohá tajemství. Jedna z největších lokalit leží v Sakkáře. | Foto: Reuters

Finchová teď hledá dobrovolníky s amputovanými palci, kteří by repliku umělého egyptského prstu otestovali. Dosud totiž není jisté, zda šlo o čistě protetický předmět, nebo měl kožený palec pouze rituální funkci.

Testovat se bude také další egyptská protéza palce uložená v Britském muzeu. Artefakt označovaný jako Greville Grester Great Toe je vyroben z kartonu, lnu a lepidla. Londýnský exemplář se ale na rozdíl od toho káhirského neohýbal.

"Nejspíše fungoval káhirský palec," domnívá se Finchová. "Pokud bude ale funkční alespoň jeden, bude zajímavé vyrobit stejný model z moderních materiálů," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy