Podezřelý státní tajemník končí. Podvodem si změnil přístup k utajovaným informacím

Jan Horák Jan Horák
18. 7. 2022 13:40
Na ministerstvu zemědělství podle zjištění Aktuálně.cz končí státní tajemník Jan Sixta. Ministr Zdeněk Nekula z KDU-ČSL rozhodl, že vládě navrhne jeho odvolání. Důvodem je Sixtova snaha změnit si přístup k utajovaným informacím, aniž by tento krok s kýmkoliv projednal. Podle Nekuly tím Sixta účelově reagoval na své prověřování pro podezření z korupce. Tajemník ve funkci skončí ještě tento měsíc.
Státní tajemník na ministerstvu zemědělství Jan Sixta.
Státní tajemník na ministerstvu zemědělství Jan Sixta. | Foto: Libor Fojtík

Vrcholným úředníkem na každém ministerstvu je státní tajemník. Podléhají mu organizační záležitosti, má na starosti pracovní zařazení úředníků a rozhoduje o jejich odměnách. Jan Sixta tuto pozici na ministerstvu zemědělství vykonává od září 2018, do funkce ho jmenovala druhá vláda Andreje Babiše z ANO.

Letos v březnu si ale pro Sixtu přišli policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zadrželi ho přímo v budově ministerstva. Po výslechu ho sice z ničeho neobvinili, prověřují ho ale pro podezření z podílu na korupci při zadávání veřejných zakázek za bývalého šéfa resortu Miroslava Tomana z ČSSD.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL toto pondělí rozhodl o Sixtově konci. Zbaví se ho právě v souvislosti se zmíněným zásahem elitního policejního útvaru. Vládě Petra Fialy z ODS už navrhl jeho odvolání. Usnesení kabinetu je přitom po návrhu od příslušného ministra formalitou. Vláda ho projedná na některé z příštích schůzí, Sixta skončí ke 31. červenci.

Zvlášť závažné porušení kázně

"Na základě jeho zaviněného jednání, jímž narušil důstojnost své funkce a ohrozil důvěru v jeho nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování a které zároveň naplňuje znaky porušení služební kázně zvlášť závažným způsobem," vysvětluje Nekula v návrhu na Sixtovo odvolání. Dokument, který poslal kabinetu v pondělí, Aktuálně.cz získalo.

Proti svému vrcholnému úředníkovi ministr zasáhl kvůli jeho neoprávněné snaze změnit si podmínky přístupu k utajovaným informacím. Aby státní tajemník mohl vykonávat funkci, musí mít bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Jde o druhé nejpřísnější osvědčení ze čtyř. Odpovídá závažnosti dokumentů, s nimiž se tajemník při práci seznamuje.

Sixta v květnu požádal náměstka ministerstva vnitra, jemuž celá státní správa podléhá, aby nároky na bezpečnostní osvědčení na jeho pozici snížil. Nově by mu stačilo být prověřený na nejmírnější úroveň vyhrazené. O svém požadavku ale neinformoval ministra Nekulu, čímž porušil služební předpis.

Nedostál ani své povinnosti podle zákona o ochraně utajovaných informací. Sixta o požadavku neinformoval bezpečnostního ředitele svého resortu, "čímž porušil § 71 odst. 3 zákona o ochraně utajovaných informací", stojí ve zprávě ministra zemědělství.

Zavrženíhodné pohnutky

Před náměstkem vnitra pro státní službu odůvodnil Sixta požadavek tím, že prověrka na stupeň tajné už pro jeho funkci není nutná. Část agendy, kvůli níž druhé nejstriktnější osvědčení potřeboval, se v rámci systemizace převedla na jinou sekci ministerstva. O přesunu pravomocí tajemník nelhal.

Nekula však ve své zprávě upozorňuje na to, že Sixtova argumentace je účelová. Nároky na tajnou prověrku nemají nic společného se zmíněnou agendou. Ministerstvo vnitra stanovilo povinnost mít takové osvědčení univerzálně pro tajemníky všech resortů už před sedmi lety.

Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman.
Bývalý ministr zemědělství Miroslav Toman. | Foto: Jakub Plíhal

Především měl ale Sixta podle ministra úplně jiné pohnutky. Měsíc před odesláním svého požadavku na vnitro se tajemník dozvěděl, že Národní bezpečností úřad mu chce kvůli jeho prověřování ze strany NCOZ prověrku na stupeň tajné odebrat. Pokud by o ni přišel, jako tajemník by musel skončit.

"Státní tajemník se dopustil svého úmyslného jednání ze zavrženíhodných pohnutek, když se coby vysoce postavený státní úředník snažil zajistit své vlastní postavení a snížit riziko možného budoucího odvolání z funkce," stojí v ministrově zprávě s tím, že Sixta oklamal náměstka pro státní službu a narušil důvěru "v nestrannost, odbornost a spravedlnost" své práce.

Náměstek pro státní službu na Sixtův požadavek přistoupil a nárok na prověrku v jeho případě snížil. Než však jeho rozhodnutí začalo platit, na Sixtův podvod se na zemědělství přišlo. Nekula o tom obratem zmíněného náměstka z vnitra informoval, ten změnu zrušil a předpis vrátil do původní podoby.

Úplatek šest milionů pro Tomana?

Národní centrála proti organizovanému zločinu vedle Sixty zadržela další dva lidi včetně šéfa IT odboru ministerstva zemědělství Olega Blaška. Současně provedla domovní prohlídku u bývalého ministra zemědělství Tomana, u něhož našla několik milionů korun. Elitní policejní útvar dosud nikoho neobvinil, ale dotyčné muže prověřuje pro podezření z korupce.

Lidové noviny upozornily, že se centrála zabývá zakázkami z posledních dvou let v hodnotě dvou set milionů korun. Podezřelý má být tendr na zajištění technické a IT podpory resortu za několik desítek milionů. Policie pracuje s verzí, že z této zakázky měl Toman utržit úplatek a ostatní podezřelí se na tom podíleli.

"Tím se vygenerovala částka šest milionů korun na úplatek pro Ing. Miroslava Tomana," citovaly Lidové noviny policejní dokument. Národní centrála proti organizovanému zločinu pro tuto verzi zatím neshromáždila dost důkazů, aby mohla někoho obvinit. Jak upozornil Deník N, zadala si posudek, kdo s penězi z Tomanova bytu přišel do styku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dálnice D1 je po nehodě u Velké Bíteše ve směru na Prahu znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Lhotkou na 156. kilometru ve směru na Prahu znovu průjezdná. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Srazila se dvě osobní auta, zranili se dva lidé. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové. Nehoda se stala krátce před 17:00. Dva lidé se zranili, na místě přistál i vrtulník záchranářů, řekla Čírtková.

Další zprávy