Na kolik přijde vlastní bazén?

Redakce
30. 5. 2007 0:00
Prodejci bazénů si mnou ruce. Tropická vedra v posledních letech totiž nutí stále více lidí k pořízení bazénu. Osvěžující křišťálová voda je prostě zláká.

Prodejci bazénů si mnou ruce. Tropická vedra v posledních letech totiž nutí stále více lidí k pořízení bazénu. Osvěžující křišťálová voda je prostě zláká.

Modré "vodní ohrádky" různých tvarů a velikostí tak rostou na českých zahrádkách jako houby po dešti. Prodejci lákají zákazníky na různé výhodné akce a koupání chtiví Češi jim dělají radost. Vidina "cachtání" ve vlastním bazénku je zaslepí natolik, že si často neuvědomí, kolik peněz a času je to bude stát.

Bazén dnes seženete prakticky ve všech větších prodejnách se zahradními a kutilskými potřebami. Příslušenství se začíná objevovat také v supermarketech a prodejnách s drogistickým zbožím. Existuje řada specializovaných firem, kde můžete vybírat z desítek druhů a cenových kategorií. Asi nejvíce jdou na dračku, podle pohledu na české zahrádky, modré kruhové nadzemní bazény. Podívejme se, za kolik se dají pořídit a na kolik přijde jejich údržba a příslušenství.

Jaký bazén a za kolik?

Kruhové nadzemní bazény můžeme rozdělit do dvou kategorií podle typu konstrukce. Na trhu jsou k dostání levnější nafukovací bazény, jejichž výhodou je velice snadná instalace a úsporné skladování. Cenově se pohybují od 3 000 Kč (6 m3) bez příslušenství do 15 000 Kč ( 21 m3) s filtrací a základní chemickou výbavou.

Druhou kategorií jsou bazény z pevné konstrukce, které je možné částečně zapustit. Výhodou je vyšší odolnost konstrukce a větší hloubka bazénu. Instalace těchto bazénů již není tak snadná, neboť jsou logicky dodávány v rozloženém stavu a postavení takového bazénu zaměstná bez problémů čtyřčlennou rodinu. Cenově se pohybují od 6 000 Kč ( 9 m3). Horní hranici lze jen těžko definovat, ale největší nadzemní bazény se dají pořídit také za 30 000 Kč bez příslušenství. 

Nejrozšířenějším modelem je asi pevný nadzemní bazén o objemu 17 m3 (výška 1,07 m, průměr 4,5 m). Jeho cena je přibližně 13 000 Kč bez příslušenství (pouze schůdky) a pohodlně se zde vykoupe čtyřčlenná rodina. Zkusme se podívat, jak náročné je takový bazén udržovat v dokonalém stavu a kolik zaplatíme za  nezbytné příslušenství.

Bez filtrace ani ránu

Bazén bez příslušenství by fungoval asi jako automobil bez kol. Připravte se na to, že si s sebou kromě bazénu přivezete i další "hračky", které nejsou zrovna nejlevnější. Chcete-li se koupat v křišťálové vodě, musíte si samozřejmě přikoupit vhodné filtrační zařízení. Opět se setkáme se dvěmi kategoriemi filtrací.

Nejběžněji používaným typem pro tento druh bazénu je tzv. kartušová filtrace. Voda se filtruje přes speciální kartušovou vložku. Cena kompletního zařízení se pohybuje okolo 4 000 Kč. Nutno podotknout, že za letní sezónu je potřeba vložku minimálně dvakrát vyměnit a zároveň několikrát denně čistit.

Náhradní vložka vás přijde přibližně na 300 Kč. Někteří zkušení uživatelé bazénu tak vymysleli levnější náhradu a místo originální vložky používají vzduchový filtr ze škodovky. Bohužel nemůžeme posoudit účinnost tohoto řešení, ale rozhodně je to zajímavé.

Prodejci bazénů však tento typ filtrace příliš nedoporučují. Argumentují zejména tím, že majitelé bazénu si v budoucnu pořídí bazén větší, pro který tento druh filtrování již nebude dostačující. Proto i pro menší bazény (od 17 m3) doporučují filtraci pískovou, která je mnohem výkonnější, ale samozřejmě i mnohem dražší.

Tím se dostáváme ke druhé kategorii filtrací. Písková filtrace pro tento typ bazénu vyjde na cca 12 000 Kč. Nesmíme zapomenout dokoupit ještě filtrační náplň - písek za 140 Kč. Oproti kartušové filtraci je však písková filtrace několikanásobně výkonnější. Za hodinu provozu přefiltruje hravě 6 m3 vody, takže  než posekáte trávník za domem a zatopíte v krbu, máte v bazénu průzračnou vodu.

Profiltrování našeho bazénu by tedy trvalo necelé 3 hodiny. Kartušové filtraci by to trvalo 9 hodin a museli byste několikrát proplachovat vložku. Na první pohled je zřejmé, že písková filtrace je efektivnější, neboť ušetří čas a také peníze za spotřebu elektrické energie.

Drobné příslušenství

No a teď už se dostáváme k drobnému příslušenství a nezbytné bazénové chemii. Správný majitel bazénu několikrát denně masíruje dno a okraje bazénu kartáčem (300 Kč) s teleskopickou násadou (800 Kč). Napadané listí a hmyz hbitě likviduje efektní síťkou (200 Kč) a teplotu vody měří stylovým vodotěsným teploměrem (150 Kč). 

A teď přichází na řadu slibovaná chemie. Vrátíte se do školních lavic, neboť zde budete míchat ve zkumavkách různé chemikálie. Základní výbavu tvoří pěkná barevná sada pro měření chlóru a hodnoty ph (400 Kč).

(Zkušenost autora: Měření hodnoty chlóru a ph se časem stane koníčkem. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že jsem pobíhal po zahradě a měřil co se dalo. Vodu ve studni, v sudu, v konvi a málem i ve chladiči u auta. Za čtyři stovky opravdu pěkná hračka.)

Při prvním napuštění vody experti doporučují přidat tzv. chlor šok (1 kg = 350 Kč). Dále budete potřebovat přípravky snižující či zvyšující hodnotu ph (0,9 kg ph minus 190 Kč a ph plus 150 Kč).

Tak to bychom měli. Rozebírat spotřebu energie a času nebudeme. Zájemce o bazén by ale měl myslet na to, kde vezme vodu do bazénu. Nejčastěji se využívají vlastní studny s pitnou vodou. Napouštění vody tímto způsobem mnohdy může trvat i několik dní.

Kolik tedy celkem zaplatíme? 

Bazén nadzemní 17 m3

13 000 Kč

Filtrace kartušová

4 000 Kč

Náhradní kart. vložka 300 Kč   Filtrace písková 12 000 Kč   Kartáč 300 Kč   Teleskopická násada 800 Kč   Síťka 200 Kč   Teploměr 150 Kč   Měřící sada 400 Kč   Chlor šok 350 Kč PH plus + PH minus 340 Kč

Celkem: 19 840 Kč (s kartušovou filtrací) 27 520 Kč (s pískovou filtrací)

Bazén tedy rozhodně není levnou záležitostí. Kromě peněz vás bude stát i mnoho času a nervů. Při stavbě bazénu velice často dochází k rodinným konfliktům. Spory o způsobu držení fólie jsou běžné a neměly by vás odradit. Překonáte-li všechny nástrahy, bazén se určitě stane příjemným a osvěžujícím letním přítelem.

Zejména před sezónou se u prodejců můžete setkat s různými akcemi, kdy například dostanete filtraci zdarma či bazénovou chemii zdarma. Proto se rozhodně vyplatí tyto nabídky sledovat.

Kde koupit bazén? Podívejte se do katalogu Centrum, kde naleznete odkazy na většinu prodejců bazénové techniky.

 

Právě se děje

Další zprávy