Na Borneu objevili opici, která měla před lety vyhynout

Jakub Novák
25. 1. 2012 21:20
Hulman šedý Millerův byl od roku 2008 pokládán prakticky za vyhynulého

Borneo- Rozsáhlé lesní plochy na východě Bornea, třetího největšího indonéského ostrova, skrývaly populaci opice, o níž se lidé domnívali, že vyhynula.

Objev mezinárodního týmu badatelů ukázal, že tato opice nejenže existuje, ale dokonce žije úplně mimo oblast, kde byla v minulosti spatřena.

Hulman šedý Millerův (latinsky Presbytis hosei canicrus) byl poprvé oficiálně popsán v roce 1934. Podezření, že vyhynul, přišlo o sedmdesát let později. Expedice, která se konala v roce 2008, už jen potvrdila, že došlo k nejhoršímu.

Původní území výskutu tohoto primáta zahrnovalo malý kousek země na severovýchodě ostrova. Tato oblast však trpí častými lesními požáry a stále intezivnější přeměnou lesa v zemědělskou půdu.

Oproti tomu nabízí oblast Wehea, kde byla opice považovaná za vyhynulou znovu spatřena, přibližně 38 tisíc hektarů převážně neporušeného pralesa.

Kromě hulmana šedého Millerova tu žije ještě minimálně devět dalších primátů, včetně orangutana bornejského či gibonů.

Ke znovuobjevení opice přispěly fotopasti, které spolu s kolegy nastražil Brent Loken ze Simon Fraser University v Kanadě.

"Potvrdit domněnku bylo výzvou, jelikož existuje pouze pár obrázků použitelných ke studiu. Jediný popis této opice vychází z muzejních sbírek. Naše fotografie z Wehey jsou jedněmi z několika mála fotografií této opice vůbec," říká Loken.

I když se opici podařilo najít, nic to nemění na faktu, že zůstává jedním z nejohroženějších živočichů na Zemi. A je na pokraji vyhynutí.

"Jsem hluboce přesvědčen o tom, že záchrana živočichů na Borneu je závodem s časem. Je obtížné zahajovat jakékoliv ochranářské programy, když ani nevíme, co a v jakém množství tu žije. Na výzkum nepříliš prozkoumaných druhů, jakými jsou například právě hulman šedý Millerův, levhart obláčkový nebo medvěd malajský, je potřeba dostat do terénu mnohem více výzkumníků," shrnuje Loken.

O svém objevu badatelé informovali v časopise American Journal of Primatology.

Podívejte se na záběry jedné z nejohroženějších opic na světě:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy