Medveděva i EU čeká na sibiřském summitu premiéra

Blahoslav Hruška
26. 6. 2008 10:00
Šéf Kremlu zatím volil opatrná slova
Russian President Dmitry Medvedev attends a news conference after talks with German Chancellor Angela Merkel in Berlin, June 5, 2008. Germany would not hinder Russian investments in the German national energy network, and any such moves would be business decisions, Merkel said on Thursday. REUTERS/Tobias Schwarz (GERMANY)
Russian President Dmitry Medvedev attends a news conference after talks with German Chancellor Angela Merkel in Berlin, June 5, 2008. Germany would not hinder Russian investments in the German national energy network, and any such moves would be business decisions, Merkel said on Thursday. REUTERS/Tobias Schwarz (GERMANY) | Foto: Reuters

Chanty Mansijsk - V sibiřském Chanty-Mansijsku dnes začíná další z řady summitů EU-Rusko, které se již rok a půl snaží o projednání nové smlouvy o partnerství a spolupráci.

Vůbec poprvé proběhne až za Uralem, tedy hranicí Evropy, a svou premiéru si tu v unijní politice odbude také Putinův nástupce Dmitrij Medveděv.

Podle prvních zpráv ale EU žádné velké změny v ruské politice čekat nemůže. Jak v Bruselu prohlásil ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov, summit se ponese "v duchu kontinuity". Snad jen s tím, že dojde k "pokroku v kontinuitě".

Medveděv před summitem poskytl obsáhlý rozhovor agentuře Reuters, v němž zdůraznil, že si přeje dohodu s EU.

"Musí jít o seriózní dokument, který ale současně nesmí být zatížen příliš konkrétními věcmi," zdůraznil. "Myslím, že může jít o úspěšný summit," dodal optimisticky.

Zatímco reportéři Reuters si pochvalovali, že za celou dobu nedošlo na ostouzení Západu, které patřilo do Putinova repertoáru, kritiku nejednotnosti EU Medveděv zcela přejal.

"Jedna nebo několik zemí je schopno zablokovat rozhodnutí. Ale to je interní problém Evropské unie," řekl Medveděv v narážce na postoj Polska a Litvy.

Oba státy totiž dlouho jednání s Moskvou kvůli interním problémům s Ruskem blokovaly.

Zatímco polsko-ruská "masná" válka i litevský spor o dodávky ropy už byly zažehnány, celá řada problémů zůstává nadále otevřena.

Brusel by chtěl harmonizovat vztahy Ruska s jeho sousedy, kteří jsou klíčovými tranzitními zeměmi pro dodávku ropy a plynu do Evropy.

V Chanty-Mansijsku díky příjmům z ropy rostou nové stavby jako houby po dešti. Například tento přístav na Irtyši.
V Chanty-Mansijsku díky příjmům z ropy rostou nové stavby jako houby po dešti. Například tento přístav na Irtyši. | Foto: Wikipedia

Na přetřes v sibiřském naftařském centru ale přijde také přistoupení Ruska ke Světové obchodní organizaci (WTO), ruská cla, kterými Moskva zatížila export dřeva, a v neposlední řadě také vysoké poplatky za přelety nad Sibiří.

Na pořadu dne radar i fotbal

Rusko také podle všeho opět přednese své výhrady k projektu amerického protiraketového štítu v Česku a Polsku.

"Musíme si položit otázku: Jak došlo k tomu, že dva členské státy EU vyjednávaly s třetí zemí o protiraketové obraně, aniž by svůj postup konzultovaly v EU?" prohlásil v Bruselu Čižov.

Jediným "oddychovým" bodem programu je tak dnešní semifinálový duel Rusko-Španělsko na fotbalovém Euru. Kde a jak ho politici budou sledovat, se ale zatím neví.

 

Právě se děje

Další zprávy