Podle informací televize CNN byli Peter a Penelope Duffovi v posledním stádiu rakoviny. Jejich naděje na vyléčení byly proto téměř nulové. Podle prohlášení nemocnice oba zemřeli 27. února v Zurichu.
Penelope trpěla ve svých sedmdesáti letech vzácným typem rakoviny (GIST), která postihuje trávicí soustavu. S touto chorobou bojovala od roku 1992. O deset let staršího Petera postihla rakovina tlustého střeva, která postupně napadala i játra.
Britská nezisková organizace Důstojné umírání, která se snaží prosadit možnost asistovaného úmrtí pro velmi těžce nemocné pacienty, jež nemají možnost uzdravení, projevila hluboký smutek a zklamání nad celou událostí. Především pak poukázala na pochybení státu, který svojí legislativou donutil zmíněný pár odjet zemřít do cizí země.
"Kdyby měli možnost asistovaného úmrtí ve své zemi, mohli být ještě naživu. Jelikož jejich zdravotní stav potřebný pro absolvování cesty by nemusel hrát roli," komentuje smutnou událost předsedkyně organize Sarah Woottonová.
Woottonová se v této souvislosti rozhodla opětovně vyzvat Parlament k modernizaci zákonu týkajícího se asistovaného úmrtí.
Ředitel opoziční organizace Právo na život Phyllis Bowman označil případ manželů Duffových za nešťastný.
Názor na eutanázii přesto nění ochoten změnit. " Je to velmi smutné, vždyť přeci mohli společně dožít v nemocnici. Díky poskytnuté péči, by netrpěli bolestmi" sdělil Bowman CNN.
"Myslím, že agitátoři za eutanázii krmí společnost zoufalstvím a bezmocí, namísto aby lidem ukazovali odvahu a naději," postěžoval si nad reakcemi některých odpůrců.