Lidice fails to reverse fall of Czech cinema

Kamil Fila
4. 7. 2011 13:08
2011 worst year in terms of attendance of Czech movies in last decade. No big hit seen coming
Foto: Bioscop

In terms of the attendance of Czech movies, this year is probably the worst in the last ten years. In the last decade, every year there was five or six Czech movies that attracted more than 200,000 viewers. Often, two or three titles a year gathered roughly 500,000 viewers, and every year there was a Czech movie seen by nearly one million people.

Though since the beginning of 2011, there has been only one movie that will without doubt break the 200,000 viewers barrier - Lidice, a high-budget film depicting a massacre committed during the Nazi occupation of the Czech lands. A part of this viewership will though be constituted by primary and secondary school students seeing the movie within (more or less) obligatory educational screenings.

Three weeks after the premiere, Lidice has been seen by 180,000 viewers, collecting CZK 22mil (EUR 900,000).

This means the Czech cinema is reaching the 2002 low - that year, only two Czech titles attracted more than 200,000 viewers.

The average attendance of Czech movies in 2011 is declining sharply, and is already at the worst level since 2004.

On the contrary, Czech movies had most viewers in 2009 and 2010 when, apparently, Czechs stopped to spend on "big things" such as flats, cars, or expensive holidays, and recompensed by spending more on smaller pleasures such as movies.

Read more: Crisis shuts down first Czech multiplex cinema
Read more: Czech Trekkies put themselves on the silver screen

Czech moviegoers and distributors are thus still waiting for a Czech movie that would attract one million (or at least 500,000) viewers. Many hope that a comedy called Muži v naději (Men in hope), directed by Jiří Vejdělek and to be premiered in August, may become such a hit.

Lidice's success comes from the very elaborate way it appeals to the patriotism of the audience. That's why it is no surprise that it focuses above all on older moviegoers, who often think that the Czech cinematography rarely offers any true value and omits key historical issues.

In spite of this, the movie is unlikely to break the 500,000 viewers barrier.

Other heavily promoted Czech movies fared much worse than critically appraised Lidice. Only 42,000 have seen a psychological drama Odcházení (Leaving) directed by former Czechoslovak and Czech President Václav Havel. This failure is generally considered to be an effect of the ex-president's ill reputation among the Czech public.

Read more: IN PICTURES: Havel's film "Leaving" premieres in Prague

A Czech movie with an English title Czech Made Man has so far attracted only 44,000 viewers, in spite of some unusual marketing strategies used to promote the movie about a Czech man who earns a fortune by registering misspelled web domain names.

The Czech movie production thus appears to be in serious troubles, and a savior is nowhere to be seen.

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy