IN PICTURES: Havel's film "Leaving" premieres in Prague

IN PICTURES: Havel's film "Leaving" premieres in Prague
Czech actor Josef Abrhám, who portrays Chancellor Rieger in the movie. In Havel's play, Rieger loves to be in the center stage and spotlight of media attention.
Actors Oldřich Kaiser and Jiří Lábus in the background, Havel's wife Dagmar in the foreground.
Foto: Ondřej Besperát
Ondřej Besperát
23. 3. 2011 12:44

Former Czech dissident and president Vaclav Havel directed a film based on his play "Leaving". According to the producer, film festivals in Cannes, Locarno, San Sebastian, and Venice are interested in showing the film. A copy of the film was also sent to Sony Classic, a US film producer.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy