Liberecko se celé ponoří do tmy. Kvůli pokusu

ČTK ČTK
17. 9. 2009 19:30
Liberec - Liberecký kraj se ponoří v noci na pátek na hodinu do tmy. Veřejné osvětlení zhasne kvůli měření takzvaného světelného znečištění.
Efektivnější využívání elektrické energie - to je meta výzkumníků i kraje
Efektivnější využívání elektrické energie - to je meta výzkumníků i kraje | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Výsledky mají vědcům sloužit ke stanovení podmínek provozu světelných zdrojů a snížení nepříznivých účinků světla na noční prostředí.

Mají také přinést až třetinové úspory v soustavách venkovního osvětlení měst a obcí kraje, řekli novinářům organizátoři akce.

Už v noci na čtvrtek naplánovali vědci podobné měření v Jablonci.

Podle předsedy Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení Tomáše Maixnera má ojedinělé sledování přinést odpověď na to, jaké světelné znečištění vydávají obchodní centra, domácnosti nebo svítící reklamy.

Podle něj žádné předpisy neurčují intenzitu venkovního osvětlení například na stadionech nebo na světelných reklamách. Města zase mají v mnoha případech energeticky zastaralé osvětlení.

Množství rušivého světla dosud nikdo nezkoumal. "Za nejrušivější zdroj se označuje veřejné osvětlení. Dosud se neprověřilo, jestli to je pravda," poznamenal Maixner.

Ideální kraj pro měření

Liberecký kraj si vědci pro studii nevybrali náhodně. "V regionu jsou průmyslová a obchodní centra, ale i vzácné chráněné krajinné oblasti," poznamenal koordinátor projektu Jiří Tesař.

Příznivá je i topografie kraje, kdy je možné ze čtyř míst, z Ještědu, hradu Bezděz, rozhledny Kozákov a výškové budovy sídla Libereckého kraje posoudit charakter vyzařování světla v celé oblasti.

Měření začnou kolem osmé hodiny večerní. Citlivé jasoměry budou zaznamenávat všechny změny po minutových intervalech.

Mezi jedenáctou a čtvrtou ranní se na hodinu vypne veřejné osvětlení. Přesný čas vědci z bezpečnostních důvodů tají. Výsledky budou mít zpracované nejdříve za tři měsíce.

Třetinové úspory?

Podle odhadů spotřebovalo vloni venkovní osvětlení v Libereckém kraji 35 tisíc megawatthodin a provozovatelé za něj zaplatili asi 75 milionů korun.

Česká společnost pro rozvoj veřejného osvětlení předpokládá, že jsou možné až třetinové úspory.

"Výsledky by také měly sloužit obcím jako podklad k žádostem o dotace na rekonstrukce osvětlení," dodal Maixner.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři zranění po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se v úterý odpálil sebevražedný útočník. Podle vládních představitelů jsou na místě nejméně tři zranění. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví.

K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Atentátník se podle ministerstva vnitra odpálil v prostoru mešity, kde se věřící omývají před tím, než vstoupí do hlavní části komplexu. Na místo byly vyslány policejní jednotky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy