Archiv: LGBT

Polský prezident chce zakázat výuku o LGBT ve školách

Polský prezident Andrzej Duda, který se ve volbách koncem tohoto měsíce bude snažit svůj post obhájit, chce ve školách zakázat výuku o ideologii prosazující posílení práv sexuálních menšin. Ve snaze oslovit konzervativní voliče také řekl, že manželství může být jedině svazkem muže a ženy.

Duda by si přál, aby v Polsku platil "zákaz propagace ideologie LGBT ve veřejných institucích". Podle něho jsou především rodiče odpovědní za sexuální výchovu svých dětí. Když ve středu podpisoval takzvanou Chartu pro rodiny, svůj sociální a rodinný program, ujistil, že "neexistuje manželství v jiné podobě, než je svazek ženy a muže, to je jediná ústavně přípustná forma".

Duda je blízkým spojencem vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS). Její politici zastávají názor, že hnutí za práva sexuálních menšin je hrozbou pro polský národ a jeho identitu.

Zdroj: ČTK

Extremisté v Polsku házeli vejce na účastníky LGBT průvodu, policie proti nim nasadila vodní děla

Pravicoví radikálové a konzervativci v sobotu v Lublinu napadli průvod za rovnost gayů, lesbiček, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), kterého se zúčastnilo asi 1500 lidí. Polská policie proti narušitelům nasadila vodní děla a pepřový sprej. Asi 30 jich zatkla. Účastníci pochodu třímali duhové prapory a transparenty s nápisy "Ježíš kázal lásku" nebo "Polské rodiny ohrožuje homofobie". Doprovázel je policejní kordon, který je bránil před protidemonstranty vykřikujícími homofobní slogany. Na účastníky LGBT pochodu házeli lahve a vejce, část z nich pak policie zadržela.