Ve virtuální realitě budou provádět všechny možné typy očních zákroků.
"Zjistí nejen, zda dokáží operaci provést bezchybně, ale také například, zda mají pro oční mikrochirurgii schopnosti, trpělivost a talent," uvedla v Plzni na kongresu očních lékařů předsedkyně výboru České oftalmologické společnosti Šárka Pitrová.
Přístroj bude umístěn na oční klinice v nemocnici v Praze Motole.
Až dosud se budoucí oční lékaři učili operovat na prasečích očích. Ty nejsou vždy vhodné, protože nemusejí mít shodné onemocnění jako lidé, navíc jich není dostatek.
Nový přístroj dokáže věrohodně simulovat jakýkoliv typ požadované oční nemoci. Lékař na něm pod mikroskopem na modelu hlavy nacvičuje s nástroji jednotlivé kroky operace. "Cvičí si tak prostorové vidění, koordinaci rukou a schopnosti provádět mikrochirurgické úkony," uvedla Pitrová.
Přístroj je ve východním bloku úplně nový. "Pokud vím, je to asi poprvé, co se tady vystavuje, a rozhodně to bude poprvé, kdy bude instalován," řekl Jan Tichý ze společnosti, která přístroj do Česka přivezla.
Hodnota přístroje a příslušného kurzu je několik milionů korun. "Student má možnost, aniž by poškodil reálného pacienta nebo spotřeboval spoustu očí, ve virtuální realitě provádět nácvik. Přístroj zcela objektivně hodnotí postup a má celou řadu kritérií, která lze hodnotit," dodal Tichý.