Klaus: ČR should fear overgrown Europe, not Russia

CzechNews
23. 9. 2009 9:30
Czech President spoke to The Washington Times about US radar base, Russia, EU and global warming
Kongres ODS: Václav Klaus opouští jednání i stranu
Kongres ODS: Václav Klaus opouští jednání i stranu | Foto: Ondřej Besperát

Washington - A day before attending a summit in New York about climate change the Czech president Václav Klaus spoke to The Washington Times, a conservative American broadsheet newspaper.

In the interview Klaus said that he did not find it surprising that President Obama's administration decided not to deploy the missile defense system in Central Europe.

"I fully accept this decision," Vaclav Klaus told The Washington Times reporters.

"I do not think it is necessary to demonize it," Mr. Klaus said of the U.S. decision. "It was expected as something that could happen, and we need to put it in perspective," he said, adding that he had never been convinced of the strategic value of the system.

Read more: The US drops plans to base a missile defence system

Being marked as a fierce opponent of communism by the newspaper, the Czech President also voiced concern over the "overregulated Europe".

He believes that twenty years after the collapse of communism the Czech Republic has much less to fear from Russia than from all the EU regulations.

"We now live in a much more regulated society than we were 20 years ago, just before the fall of communism," he said, calling the current situation in Europe "frustrating."

"For me, the threat of the Soviet Union in the past was enormous because it influenced my life every day." Now, he said, "the threat coming from that part of the world is much, much smaller."

Prior to the conference, Václav Klaus reiterated that global warming was "humbug" and "nonsense."

Misunderstood

As soon as the interview was published, Václav Klaus protested against the word "overregulated" in a statement sent to Czech media as well as to The Washington Times.

His spokesperson Radim Ochvat explained in an interview for Czech public television that Václav Klaus meant "managed". He said Mr. President was misunderstood by the newspapers reporters.

Read more: Czech president addresses MEPs - some boo, some applaud

Following Klaus's objections, The Washington Times changed the sentence:

"Mr. Klaus voiced concern about the impact of growing government intervention in EU economies since the global recession struck last year."


 

Právě se děje

před 19 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy