Klaus calls for patriotism, warns against EU

CzechNews
29. 10. 2008 14:20
President says Czechs are "again" surrendering national sovereignty, this time to the EU
Václav Klaus sees EU integration as a hindrance to Czech emancipation.
Václav Klaus sees EU integration as a hindrance to Czech emancipation. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Prague - In two speeches marking the 90th anniversary of the foundation of independent Czechoslovakia on 28 October 1918, Václav Klaus repeatedly called for patriotism and warned against what he sees as a dissolution of the nation state in the EU.

In his first speech on Tuesday at a massive military parade, the first that Prague witnessed since 1985, the president remembered the bravery of Czechoslovak legionnaires who fought on the side of the Allies in World War I.

Beware of Brussels

In the evening, speaking at the Vladislav Hall at Prague Castle, Klaus summarized the past nine decades of the Czechoslovak emancipation, stressing that the struggle is not yet over. The president reiterated his opinion that the Czech independence is now being undermined by the fact that Brussels is getting more an more say about "our" issues.

"Four years ago, we decided in a democratic majority vote to become a member of the European Union and to delegate to it a significant part of our sovereignty," said Klaus. He added that this is "again" moving the decision-making power away from the Czech Republic.

"We are finding ourselves in a situation we are rather familiar with: Convinced that we are doing what is best for our state, we are giving up its important features," said the president.

Yet, Klaus admitted that it is too early to assess the benefits and drawbacks of the country's membership in the EU.

National currency be praised

At the end of his speech the president addressed current issues. He said that Czechs are unlikely to be significantly affected by the global financial crisis thanks to the fact that they are still far from adopting the euro.

"We are living in a country that is only indirectly affected by the dramatic shocks of the international financial markets. We are separated from [the shocks] by our own currency and hence an autonomous financial system. Our citizens' and firms' assets are just as safe as they were in the previous years. We should be reasonably optimistic," Klaus said.

The president concluded his speech by calling on the Czech politicians to abandon their "petty intrigues and personal assaults". Instead, he said, they should take a good care of their country and incite national pride in its children, "so the word 'homeland' is more to them than just an empty concept".

 

Právě se děje

před 25 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy