Schwarzenberg: Ignorance behind Klaus's EU critique

CzechNews
24. 11. 2008 7:30
Czech foreign minister says president does not understand the big picture
Schwarzenberg (left) says Klaus doesn't get the big picture
Schwarzenberg (left) says Klaus doesn't get the big picture | Foto: Ondřej Besperát

Vienna - Czech Foreign Minister Karel Schwarzenberg said in an interview for Saturday's edition of Austrian daily Der Standard that Czech President Václav Klaus is critical of the EU because he does not fully understand how it works.

"Václav Klaus is a man of strong opinions. As every critic, he is right in some points. But I have a feeling that he is not acquainted with the overall EU reality," said the minister.

In an earlier interview for Austrian radio station Ö1 Schwarzenberg said that, when it comes to EU issues, the Czech president lives with his "head in the clouds".

The Minister told Der Standard the EU should unite to fight the global financial crisis. He also dismissed some European politicians' misgivings about the Czech Republic's ability to preside over the EU in the first half of 2009.

Czech foreign minister advises restraint and unity in EU
Czech foreign minister advises restraint and unity in EU | Foto: Tomáš Adamec

"Let's not harbour any illusions: In mid-2009 the situation will be ugly. And then we will see whether the EU institutions work, or not. That's a job not only for the presiding country, but also for the EU Council and the European Commission," said Schwarzenberg.

Breaking one's leg

He called for restraint in tackling the global crisis. "If someone breaks his leg, it is right to give him a cast to stabilise the limb; but if the person wears the cast too long, the muscles will fail, which can have life-long consequences."

The Minister also dismissed concerns about delays in the ratification of the Lisbon Treaty in four member states, including the Czech Republic.

"In my interpretation, only one country has rejected the treaty: Ireland," he said. "A majority of the Czech legislators are in favour, but it is now the Constitutional Court's turn. If it approves the treaty, it should be also signed by President Klaus - although lawyers differ in their opinion whether his signature is necessary at all. The situation in Poland and Germany is similar. So it is now for Ireland to decide."

In the Minister' s view the Irish government is in a very "difficult situation" because voters in referendums usually vote about the government that is posing the question than about the question itself.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy