Obžaloba tvrdí, že Kratochvílová v roce 2017 nezákonně ovlivňovala rozdílení dotací, a to v souladu s pokyny svého milence Pelty a také na základě přání dalšího obžalovaného, šéfa České unie sportu Miroslava Jansty.
"Ten příběh se skutečně nestal," řekla exnáměstkyně u pražského městského soudu. Obžaloba je podle ní absurdní a záměrně staví do souvislosti nesouvisející skutečnosti z nezákonně získaných odposlechů. "A priori předjímá můj špatný úmysl a vinu," uvedla.
"Musím důrazně odmítnout, že bych se nějakého skutku popsaného v obžalobě dopustila. Ani jsem se jich dopustit nemohla. Činnost náměstkyně jsem vykonávala v souladu s právními předpisy, s pokyny nadřízených a v souladu s nejlepším vědomím a svědomím," prohlásila.
Kratochvílová, která v dané době bydlela s ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD), připustila, že její nástup do funkce náměstkyně nebyl správný. Nikoliv však vzhledem k tomu, co jí klade za vinu obžaloba. "Nastoupila jsem do rozjetého vlaku, který nešlo zastavit. Byli jsme pod palbou termínů, které se musely plnit," popsala.
Žena tvrdí, že ohledně nástupu do funkce váhala a argumentovala Valachové "svým chabým povědomím ve sportovní oblasti". Původně si podle vlastních slov myslela, že pozici bude zastávat jen dočasně, a to tři měsíce.
Kratochvílová také řekla, že Valachová od svého nástupu na ministerstvo řídila jakožto právnička celou oblast sportu sama, a to včetně tvorby investičních i neinvestičních programů. Exministryně má v kauze dotací postavení svědkyně.
V případu čelí obžalobě pět lidí, Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu. Ministerstvo po nich žádá náhradu škody 1,116 miliardy korun. Kratochvílová byla z obžalovaných jediná, koho soud nevyslechl už při červnovém zahájení hlavního líčení. Omluvila se tehdy s tím, že je hospitalizovaná v Brně.