Lindau /Od našeho zpravodaje/ - Dostat se na toto setkání není jen tak. V šedesátých letech se sem hlásil jakýsi studentík Klaus von Klitzing. Ovšem výběrové komisi se nezdál dost talentovaný. A tak ho nepozvali.
Přijel až v roce 1987. To už ovšem měl v kapse Nobelovu cenu za fyziku. "Strašně jsem dřel, abych se sem mohl dostal aspoň takhle, když už jste mě nechtěli jako studenta," vyprávěl se smíchem.
Bavorské výletní městečko Lindau na břehu Bodamského jezera je totiž každé léto místem setkání nositelů Nobelových cen se studenty a mladými vědci. Proč?
Ukončit odloučení
Schválně, jestli uhodnete: "Věda v zemi se ocitla v odloučení od světa. Izolace a očerňování vědců záměrně bránilo jakékoli svobodné výměně myšlenek," popisuje vzpomínková publikace.
Víte, o které zemi je řeč?
Možností by se ve světové historii našlo víc, ale v tomto případě jde o Německo po nástupu Hitlera k moci. Jenže izolace německé vědy pokračovala ještě po druhé světové válce. A tak v roce 1949 přišli dva lékaři v jihobavorském Lindau s nápadem: "Pozveme k nám nejlepší vědce, nositele Nobelovy ceny, aby se s nimi mohli setkat naši odborníci."
Pomohl ostrovní hrabě
Přidal se k nim i bratranec švédského krále, hrabě Lennart Bernadotte, který měl zámek na ostrově Mainau v Bodamském jezeře. Společně přesvědčili městskou radu, a setkání se nakonec uskutečnilo v roce 1951 za účasti sedmi nositelů Nobelovy ceny.
Uplynulo přes půl století. A každoroční střetnutí špičkových vědců v Lindau pokračují. Letos, na v pořadí už 57. setkání, sem přijelo sedmnáct nositelů Nobelovy ceny (jejich seznam je na webu organizátorů ZDE; je v něm však uveden i Brit John Walker, který se na poslední chvíli omluvil pro nemoc). Letos za nejslavnějšími mozky světa přijelo 560 mladých lidí ze 64 zemí světa. Šest z nich zastupovalo Českou republiku.
Mezitím začali hosté debatovat nikoli se zaběhnutými odborníky jako na začátku, ale se studenty a nedávnými absolventy vysokých škol, a to nejen z Německa.
Získání mladých mozků
Těžko by si ovšem teď někdo troufal tvrdit, že Německo je zemí izolovanou od světové vědy. Účelem setkání v Lindau tedy už není prolomit bariéru od okolí. Teď už jde o něco jiného, stejně důležitého. O získání nadějných mozků. Německých, i zahraničních.
Pokud si ze setkání v Lindau odvezou dojem, že Německo si vědy a vědců váží a vytváří pro ně podmínky, bude to k nezaplacení. I cizinci, kteří nikdy v Německu pracovat nebudou, si odnesou pocit, že je to země, s jejímž odbornými ústavy stojí za to spolupracovat.
"Význam setkání v Lindau chápe i průmysl. Právě jeho finanční příspěvky nám umožňují je pořádat," konstatoval v rozhovoru se zpravodajem Aktuálně.cz Thomas Ellerbeck, mluvčí nadace pro pořádání setkání v Lindau. A pochvaloval si: "Německé velké firmy si stále lépe uvědomují, jak je pro celou společnost i pro ně samotné důležité podporovat vědu a budoucí vědce."
(Další postřehy ze setkání v Lindau přineseme v příloze Věda zítra.)