Jedeme na dovolenou: Jak se připravit!

3. 6. 2007 11:32
Nikdy nepodceňujte přípravu na dovolenou. Ušetříte se tak zbytečných starostí a stresů v době, kdy si naopak máte odpočinout.
Foto: Profimédia

Vyrážíte na dovolenou? Rozhodně byste neměli podceňovat kvalitní a zodpovědnou přípravu. Každý člověk má své metody, jak nejlépe přípravu zvládnout. Nicméně by se každý měl držet určitých společných pravidel.

Je třeba mít též na paměti, že na každý druh dovolené je třeba se připravit jinak. Je totiž velký rozdíl, zda na dovolenou letíte letadlem s minimem zavazadel, máte na místě zajištěné ubytování, stravování a vše ostatní, nebo zda jedete individuálně vlastním automobilem a vyřídit si musíte skutečně všechno sami.

Stejně tak je rozdíl, zda jedou dospělí lidé, nebo zda s nimi na dovolenou jedou i děti.

1) Před odjezdem si napište podrobný seznam věcí, které budete potřebovat, nebo které se vám mohou hodit. Seznam si doporučujeme rozdělit na dvě základní části: - věci, které budete potřebovat a které si tedy musíte s dostatečným předstihem pořídit - události, které budete muset absolvovat mezi jinými, je nutné zmínit např. návštěvu pojišťovny, městského úřadu, pokud potřebujete nový pas apod. Důležité je všechny kroky naplánovat s dostatečným předstihem. Například pokud vám končí platnost cestovního pasu, je nutné podat žádost alespoň měsíc před odjezdem. Pas lze samozřejmě pořídit i v kratší době, nicméně si poměrně výrazně připlatíte.

2) Zjistěte, zda země, do které pojedete, vyžaduje po našich turistech vízum, resp. jiné podmínky a v dostatečném předstihu si vízum zajistěte. Ve většině případech však vízum potřebovat nebudete, zejména, pokud budete cestovat po evropských zemích. V případě organizovaných zájezdů vyřizuje vízum většinou cestovní kancelář.

3) Nezapomínejte na své zdraví. Před odjezdem uzavřete s pojišťovnou smlouvu o cestovním připojištění. Toto připojištění se vám vyplatí i v případě, že cestujete do sousedních zemí, kde žádné nebezpečí zpravidla nehrozí, nicméně úraz se vám může přihodit všude. Cestovní připojištění vás navíc nijak výrazně nezatíží. Den pojištění můžete pořídit od 15 - 70,- Kč za den.

4) Vyrážíte-li na svou dovolenou do exotických zemí, kde se často vyskytují infekční nemoci, nezapomeňte si vyřídit očkování na nejčastěji se vyskytující nemoci. Věřte, že riskovat cestu do tropické země a nenechat se očkovat, může být skutečně velkým hazardem, který se vám nemusí vyplatit

5) Dobře si spočítejte, jakou finanční hotovost budete na své dovolené potřebovat. Dostatečně se tedy seznamte s běžnými cenami v dané zemi, jaké jsou výše pokut, poplatků apod. Nedostatek financí v zahraničí vás totiž může dostat do velkých problémů. Doporučujeme proto, kromě běžné hotovosti, i vytvoření dostatečné finanční rezervy

Foto: Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

Další zprávy