Balení na dovolenou může být horor!

5. 6. 2007 14:00
Balení na dovolenou se může stát vaší noční můrou. Nicméně následky špatného balení a nevhodného uložení věcí mohou být mnohem horší.

Balení na dovolenou bývá doména především žen. V případě snahy, pečlivosti a dobrých nápadů však dobře zabalit dovede skutečně kdokoliv.

V případě balení na dovolenou musíme vzít v úvahu několik variant.

Je totiž rozdíl, zda jedete na dovolenou autobusem, automobilem, nebo letíte letadlem. Stejně tak záleží na délce pobytu a charakteru místa do kterého pojedete. Neméně důležitá je také finanční zabezpečenost rodiny.

Letíme letadlem

Pokud letíte na dovolenou letadlem měli byste skutečně vzít pouze nejnutnější věci. Na jednoho cestujícího je totiž zpravidla povoleno zavazadlo o váze do 20 kg. Každý kilogram navíc vás může vyjít poměrně draho.

Rozhodně se tak nedoporučuje balení potravin, těžkých věcí, či věcí, které se mohou nárazem lehce zničit. Zaměstnanci letišť totiž při přepravě zacházejí se zavazadly cestujících slušně řečeno "drsně".

Pokud tedy přeci jen musíte vézt křehčí věci, je vhodné je zabalit do pevných obalů nebo je vložit mezi oblečení, které svou měkkostí tyto věci chrání. Tyto předměty by se pak měly nacházet zhruba uprostřed objemu zavazadla. Oblečení, boty a jiné měkké věci by pak měly být na dně a po stranách zavazadla.

Rozhodně nedávejte do okrajového prostoru zavazadla ostré věci, zavazadlo by se tak mohlo poškodit.

Stejně tak se vyhněte převozu věcí, které mohou zdánlivě připomínat nebezpečné předměty, atrapy zbraní, lidské orgány, stejně jako hořlavé předměty apod..

Jedeme autobusem

Pokud jedete na dovolenou autobusem, pak zde neexistují tak striktní pravidla o přesné váze zavazadla, nicméně i zde bychom se měli držet zásady přiměřenosti. I úložný prostor v autobuse je omezený a jede s námi často více než 30 dalších lidí.

Předem doporučujeme oddělit věci, které potřebujete na cestu, resp. se vám mohou po cestě hodit, od věcí, které využijete až na místě. Vyhnete se tak obtěžování řidiče či spolucestujících neustálým otevíráním úložných prostor pro zavazadla. Stejně tak si ušetříte práci s neustálým prohledáváním a prozkoumáváním svých zavazadel.

Věci, které potřebujete častěji, především náhradní oblečení, léky apod. balte až nakonec aby byly dostupné ihned po otevření zavazadla. Hledání plata léků, které právě nutně potřebujete, po nacpaném kufru určitě není nejpříjemnější záležitostí.

Při balení věnujte zvlášť pečlivou pozornost uložení lahví s tekutinami, ať už se jedná o nápoje ve skleněných lahvích, či voňavky, parfémy či potraviny ve skleněných obalech. Při jejich rozbití si totiž můžete zničit či poškodit celý obsah vašeho zavazadla a dovolenou tak začít nejhůře jak to jen jde, se stresem.

Předem si zjistěte informace o zemi, do které směřujete a jejích cenových relacích. Můžete se tak vyhnout nutnosti vést celotýdenní zásoby jídla, přestože nákup na místě by vás vyšel stejně draze nebo jen mírně dráž než nákup doma.

Jedeme automobilem

Nejlépe se můžete při balení realizovat pokud cestujete na dovolenou automobilem. V tomto případě jsou možnosti prakticky neomezené, limitované snad jen kapacitou úložného prostoru vašeho auta.

I zde je však třeba připomenout, že je zbytečné vozit věci, které nejen že nebudete potřebovat, ale i ty, které častěji nevyužijete. Ostatní zásady balení uvedené výše platí stejně i zde.

Individuální turistika automobilem je v současnosti mezi našimi občany nejčastěji využívána především pro cesty do Chorvatska. V této zemi jsme si díky naší šetrnosti a velkým zásobám potravin, které si s sebou z domova vozíme, vysloužili přezdívku paštikáři .

poplatky
poplatky | Foto: www.bankovnipoplatky.com

 

 

Právě se děje

Další zprávy